Stan surowy otwarty i zamknięty – różnice
Każda budowa przebiega w kilku następujących po sobie etapach, podczas których wykonuje się kolejne prace niezbędne do ukończenia obiektu. Ich zakres jest zwykle zbliżony niezależnie od wielkości budynku oraz jego przeznaczenia. W przypadku technologii murowanej używane będą też materiały o zbliżonej charakterystyce. Dwoma kluczowymi stadiami robót będzie osiągnięcie stanu surowego otwartego oraz zamkniętego.
Jak przebiegają prace budowlane?
Realizacja każdej inwestycji budowlanej rozpoczyna się od wykonania robót ziemnych. W ich ramach przygotowuje się teren dzięki jego niwelacji. Na tym etapie przygotowuje się też wykopy pod fundamenty oraz przyłącza instalacyjne. Po zakończeniu prac ziemnych wylewane są ławy i wznoszone ściany fundamentowe albo płyta fundamentowa. Osiągnięcie tego etapu to tzw. stan zero. Dalsze prace polegają na wznoszeniu ścian nośnych, w tym montażu nadproży, przygotowaniu stropu oraz kolejnych kondygnacji. Po zakończeniu robót murarskich na budynku montuje się więźbę dachową oraz pokrycie – może to być zarówno materiał ułożony tymczasowo, jak i docelowy. Ten moment określa się jako stan surowy otwarty. Kontynuowanie budowy do stanu surowego zamkniętego wiąże się osadzeniem drzwi i okien, a także montażem okien dachowych. Wnętrze budynku jest chronione przed wpływem warunków zewnętrznych, a po odpowiedniej przerwie technologicznej w środku będzie można rozpocząć prowadzenie prac wykończeniowych. Różnice między poszczególnymi stadiami robót budowlanych trzeba uwzględniać już na etapie zakupu materiałów do budowy domu. W Raszynie szeroką ofertę asortymentu potrzebnego przy wykonywaniu stanu surowego można znaleźć w firmie GUT-BUD.
Jakie materiały są potrzebne do uzyskania stanu surowego?
Wzniesienie budynku w stanie surowym oznacza korzystanie z cementu i stali zbrojeniowej, a także materiału, z którego powstają ściany zewnętrzne. W technologii dwuwarstwowej zwykle są to bloczki, pustaki lub cegły ceramiczne. Do ich łączenia konieczne będą też odpowiednie do ich rodzaju zaprawy czy prefabrykowane nadproża. Przy większych elementach np. wylewaniu stropu używa się też zwykle betonu towarowego. Szeroki wybór materiałów budowlanych można znaleźć w ofercie firmy GUT-BUD z Raszyna. Zajmuje się ona również kompleksową budową domów.