Standardy wykończenia hal stalowych
W bardzo wielu przypadkach hale stalowe kojarzą się z prostymi konstrukcjami magazynowymi, które wyglądają tak samo. Nic bardziej mylnego! To, że są modułowe, umożliwia ich nieskończone łączenie, a więc i tworzenie całkiem nowych przestrzeni. Projektanci oraz budowniczy mają w tym przypadku bardzo szerokie pole do popisu. Jak przedstawiają się standardy wykończeń hal stalowych?
Jakie można wyróżnić rodzaje hal stalowych
Hale stalowe dzieli się ze względu na sposób ich budowy, a także konstrukcję. Wyróżnia się budynki jedno- albo wielonawowe, które mogą mieć różne nachylenia dachów, rodzaje ścian, a także izolację. Można je także podzielić ze względu na ich przeznaczenie. Mogą to być np.:
- hale produkcyjne,
- hale magazynowe,
- hale rolnicze,
- hale sportowe,
- hale targowe albo hale handlowe,
- hale dla przemysłu spożywczego.
Hale stalowe pełnią często także rolę hangaru dla samolotów lub łodzi, a także sortowni odpadów.
Jak wygląda wykańczanie hal stalowych?
Wykańczanie hali stalowej zależy tak naprawdę od wykonanego projektu, który uwzględnił potrzeby klienta, jak i przeznaczenie konstrukcji. Ściany najczęściej są obudowywane:
- blachą trapezową (ale wyłącznie w przypadku hal nieizolowanych),
- płytami warstwowymi wykończonymi poliuretanem, styropianem, wełną mineralną albo pianką PIR – zapewnia to także termoizolację w hali,
- blachą trapezową z wełną mineralną.
Jeżeli natomiast chodzi o obudowę dachu, najczęściej stosuje się blachę trapezową uzupełnioną o różne dodatki: np. wełnę mineralną, piankę poliuretanową czy antykondensaty.
Na sam koniec hala stalowa uzupełniana jest o wyposażenie dodatkowe, czyli m.in. o:
- drzwi i okna,
- bramy i doki załadowcze,
- świetliki dachowe,
- klapy dymowe,
- systemy rynnowe (zazwyczaj wykonywane ze stali ocynkowanej),
- instalacje przeciwpożarowe (czyli m.in. SAP, instalacja mgły wodnej, instalacja hydrantowa),
- instalacje umożliwiające odzyskiwanie oraz pozyskiwanie energii (m.in. panele solarne czy rekuperacja).
Hale stalowe standardowo są również wyposażane w drabinki ze stali ocynkowanej, które umożliwiają wejście na dach. Montuje się je zazwyczaj na wysokości 2 m od najniższego poziomu hali.
Aby otrzymać projekt w cenie montażu hali stalowej, warto zgłosić się do firmy Profix znajdującej się w Krakowie. Oferuje ona przede wszystkim rzetelnie wykonaną halę stalową, a także uczciwość finansową wobec klientów i partnerów.
Jeszcze niedawno hale stalowe miały złą renomę i niewiele osób z nich korzystało. Teraz jednak stanowią rodzaj nowoczesnej konstrukcji, w którą przedsiębiorcy chętnie inwestują.