Stolarka aluminiowa – co kryje się pod tym pojęciem?
Decydując się na budowę lub remont domu, trzeba podjąć mnóstwo kluczowych decyzji mających wpływ na dalsze funkcjonowanie obiektu. Jedną z nich jest wybór materiału, z którego wykonane będą elementy stolarki otworowej. Obecnie dużym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszy się stolarka aluminiowa, która coraz częściej wykorzystywana jest w zastępstwie stolarki drewnianej czy z PVC. Co właściwie kryje się pod tym pojęciem? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.
Stolarka aluminiowa, czyli drzwi i okna z aluminium
Aluminium to materiał lekki, niezwykle wytrzymały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne, a przy tym energooszczędny. Nic więc dziwnego, że producenci elementów stolarki otworowej docenili jego zalety i zaczęli tworzyć aluminiowe drzwi i okna, które jakością nie ustępują popularnym modelom z drewna czy PVC. Co więcej, stolarka aluminiowa w wielu parametrach przewyższa stolarkę drewnianą i plastikową. Dawniej elementy stolarki aluminiowej wykorzystywane były głównie w budynkach przemysłowych oraz obiektach użyteczności publicznej. Wynikało to głównie z faktu, iż w budownictwie mieszkalnym dominowały tradycyjne drzwi i okna z PVC lub ewentualnie drewna. Obecnie jednak trend ten się zmienił i po aluminiowe elementy stolarki otworowej chętnie sięgają również właściciele domów jednorodzinnych.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Plastixal, producenta stolarki aluminiowej i PVC: Produkowane współcześnie okna i drzwi oparte na profilach aluminiowych to synonim wytrzymałości i nowoczesnego wyglądu. Ponadprzeciętna trwałość połączona z niezwykłą lekkością pozwala na tworzenie ram przeznaczonych do dużych przeszkleń. Jest to niewątpliwy atut w porównaniu np. ze stolarką plastikową. Okna wielkoformatowe to wizytówka współczesnej architektury i jeden z najważniejszych powodów, dla których stolarka aluminiowa jest tak chętnie wybierana przez inwestorów zarówno publicznych, jak i prywatnych.
Lekkość i wytrzymałość to nie wszystko. Pozostałe zalety stolarki aluminiowej
Poza lekkością i zwiększoną wytrzymałością drzwi i okna produkowane z aluminium wyróżniają również dobre parametry izolacji termicznej i akustycznej. Mimo że w powszechnym przekonaniu panuje opinia, iż aluminium nie jest dobrym izolatorem cieplnym, zastosowanie specjalnego wypełnienia w postaci przekładek termicznych sprawia, że profile produkowane z tego materiału charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Budynek wyposażony w drzwi i okna z aluminium jest właściwie chroniony przed niepotrzebną utratą energii, co przekłada się na zwiększenie komfortu termicznego mieszkańców.
Aluminium to surowiec, który jako jeden z nielicznych dostępnych na rynku materiałów budowlanych podlega recyklingowi w niemal 100%. Oznacza to, że ze zniszczonych, nieużywanych profili bez przeszkód mogą powstawać nowe, funkcjonalne elementy stolarki otworowej. Plastyczność aluminium pozwala na uzyskiwanie niestandardowych kształtów, dopasowanych do potrzeb inwestora. Konstrukcje te dostępne są w wielu kolorach o różnej strukturze, pozwalających na realizację indywidualnych projektów architektonicznych. Anodowanie lub malowanie proszkowe dodatkowo wzmacnia powierzchnię profili, uodporniając ją na korozję.