
Tradycyjne okna drewniane. Czym się charakteryzują?
„Tradycyjne” okna drewniane produkuje się z wielu gatunków surowca, dlatego bywają pewne różnice w poszczególnych modelach instalacji. Tym, co jednak łączy podobne rozwiązania, jest szlachetność materiału i wykończenia, jakiej nie jest w stanie dorównać „plastikowa stolarka”. Czym dokładnie cechuje się taka konstrukcja i dlaczego warto zamontować ją w swoim domu?
Okna w wysokim stopniu wpływają na wygląd budynku oraz jego wnętrza. Właściwie dobrane i rozmieszczone instalacje sprawiają, że bryła wydaje się „lżejsza”, a pomieszczenia – większe. W podobny sposób działa materiał, z jakiego zrobiono takie „przeszklenia”. Przykładowe okna drewniane mogą dodać zarówno elegancji, jak i ciepła całemu „obiektowi”, zmieniając jego charakter z bezosobowej nieruchomości w przytulny, klimatyczny dom. Czym jeszcze wyróżnia się proponowane rozwiązanie?
Tradycyjne okna drewniane – czy warto je wybrać?
Chociaż wydaje się, że w blokach mieszkalnych dominuje stolarka z PCV, naturalny surowiec z pewnością „powraca do łask”. Wiele osób zdaje sobie sprawę z potencjału drewna, szczególnie przez nowoczesne technologie konserwacji i montażu okien, które zapobiegają powstawaniu nieszczelności oraz rozwoju wilgoci. Jak dodają specjaliści ze stargardzkiej firmy „Muszyńscy”, dużą rolę odgrywa tutaj właściwe założenie instalacji. Odpowiednie doświadczenie i narzędzia sprawiają, że fachowcy są w stanie zapewnić należycie „ciepłą” i wytrzymałą konstrukcję.
Opisywane rozwiązanie ma zdecydowanie więcej „duszy” od plastikowej, białej alternatywy – zarówno „zwykłe”, prostokątne modele, jak i wersje wyposażone w ozdobne szprosy oraz łuki, wyróżniają się nieprzeciętnym urokiem. Naturalny surowiec powoduje bowiem, że „prosta” instalacja, która zazwyczaj „wtapia się” w elewację, staje się jej dekoracją. Okna drewniane (w Stargardzie zakładane np. przez wspomnianą już firmę) uzupełniają stolarkę dachową oraz drzwiową, sprawiając, że całość prezentuje się w spójny i estetyczny sposób.
Okna drewniane – przyjazne dla środowiska?
Co ciekawe, proponowane rozwiązanie jest szczególnie popularne wśród osób, które stawiają na ekologiczne rozwiązania. Instalacje są eco-friendly („przyjazne dla środowiska”), ponieważ nie zawierają w sobie szkodliwych substancji chemicznych (m.in. w impregnatach), a obróbka surowca wymaga znacznie mniej nakładu energii niż w przypadku innych materiałów. Warto także wspomnieć, że konstrukcje są niezwykle trwałe oraz pozwalają na wiele lat intensywnej eksploatacji, a tym samym – nie trafiają zbyt szybko do „recyklingowego obiegu”.