
W jakich miejscach wykorzystuje się przepompownie ścieków?
Przepompownia ścieków jako specjalny system kanalizacji ciśnieniowej, umieszczany jest na obszarze posesji. Spina go wspólny kolektor ściekowy, który odprowadza ścieki do oczyszczalni. Wykorzystywany jest w miejscach, gdzie nie ma dostępu do kanalizacji grawitacyjnej na skutek niekorzystnego ukształtowania terenu czy budowy geologicznej. Gdzie jeszcze sprawdzi się taka przepompownia?
Jakie zastosowanie ma przepompownia ścieków?
System ten stosowany jest w kanalizacji grawitacyjno-ciśnieniowej oraz ciśnieniowej. Celem, jakiemu ma sprostać przepompownia ścieków, jest przede wszystkim transport nieczystości na duże odległości lub podnoszenie na wyższy poziom. Wykorzystanie takich instalacji jest możliwe w przypadku oddalonych od kolektorów kanalizacyjnych indywidualnych posesji, gospodarstw rolnych, osiedli jednorodzinnych, ośrodków wypoczynkowych i wczasowych, zakładów przemysłowych itd. W efekcie instalacja może być wykorzystana jako przepompownia ścieków bytowo-gospodarczych, wód drenażowych i opadowych, ścieków przemysłowych do kolektorów zbiorczych, a nawet bezpośrednio do oczyszczalni ścieków. Przepompownie mogą być stosowane w systemach kanalizacyjnych w formie przepompowni pośrednich, strefowych i centralnych.
Jakie się wyróżnia rodzaje przepompowni ścieków?
Przepompownie ścieków można podzielić na kilka grup pod względem przeznaczenia i ich budowy. Pierwszy typ to m.in. instalacje przydomowe, sieciowe i główne. Przydomowa przepompownia to idealny wybór dla posesji użytkowników indywidualnych, główna – dla transportu ścieków do oczyszczalni, a sieciowe obejmują teren jednej zlewni grawitacyjnej. Pod kątem budowy z kolei przepompownia dzieli się na mokrą, suchą, tłocznie ścieków czy pneumatyczną. Tego typu instalacje oferuje m.in. Zakład Przetwórstwa Tworzyw, który dba o dobro swoich Klientów.
Jak działa przepompownia ścieków?
Instalacja pozwala przenosić ciecz z niższego poziomu na wyższy. Składa się ze zbiornika na ścieki i agregatów pompowych, które właśnie przenoszą zawartość rur na wyższe poziomy. Agregaty z kolei zmieniają energię elektryczną w mechaniczną. W efekcie ścieki mogą być skutecznie przetłoczone między wysokościami. Jest to możliwe dzięki silnikowi – elektrycznemu, spalinowemu, sprężynowemu lub przez powietrze.