Wentylacja mechaniczna a grawitacyjna
Odpowiednia wymiana powietrza w pomieszczeniach to konieczność, nie tylko ze względu na komfort użytkowników. To ważne również dlatego, aby zapobiec powstawaniu grzybów i wykwitów na ścianach, które zresztą dość trudno jest usunąć. Wymiana powietrza w budynkach może przebiegać grawitacyjnie lub mechanicznie. Piszemy, co wyróżnia oba rodzaje wentylacji oraz w jakich przypadkach je stosować.
Na czym polega wentylacja grawitacyjna?
Ruch powietrza w budynkach wywołany w sposób naturalny, bez stosowania dodatkowych urządzeń, czyli wentylacja grawitacyjna, to najprostsza i najtańsza metoda wymiany powietrza w pomieszczeniach. System tego typu zbudowany jest z pionowych kanałów wentylacyjnych i działa na zasadzie konwekcji. W dużym skrócie polega na unoszeniu się ogrzanego, zużytego powietrza do góry, które jest wypierane przez świeże, chłodniejsze powietrze z zewnątrz. Wentylacja grawitacyjna działa tym skuteczniej, im wyższy jest budynek i im większa jest różnica temperatur w środku i na zewnątrz budynku.
Jak działa wentylacja mechaniczna?
Przepływ powietrza w obiektach wyposażonych w wentylację mechaniczną przebiega za pomocą wentylatorów zasilanych elektrycznie. Instalacje tego typu cechują się dużą skutecznością, ponieważ ich działanie jest niezależne od wysokości budynku czy od warunków atmosferycznych. Ponadto, nie ma tu potrzeby budowania kanałów wentylacyjnych, dzięki czemu można zaoszczędzić. Wentylacja mechaniczna jest niezbędna w domach pasywnych i zalecana w budowlach energooszczędnych, ze względu na ich wysoki poziom szczelności. Często instalację wspiera praca wymienników ciepła (rekuperatorów), które umożliwiają odzysk ciepła. Jedną z firm zajmujących się montażem central wentylacyjnych i rekuperacji jest Geo-Energia – systemy ogrzewania i chłodzenia.
Jak dobrać rodzaj wentylacji w budynku?
Doboru rodzaju wentylacji w danym budynku dokonuje się już na etapie projektowania. Realizuje się to w oparciu o takie czynniki, jak np.:
warunki techniczne (wysokość, izolacja termiczna itd.),
wymagania użytkowników,
przeznaczenie obiektu,
typ stolarki okiennej,
źródło ogrzewania.
W nowoczesnym budownictwie coraz częściej stawia się na montaż wentylacji z rekuperacją, z uwagi na oszczędność.