Właściwości i zastosowanie aluminium
Aluminium, choć znane jest nauce już od dłuższego czasu, to dopiero stosunkowo niedawno zagościło na dobre w przemyśle – dziś znajduje ono coraz więcej różnych zastosowaniach w branżach takich jak budownictwo czy motoryzacja. Jest to bez wątpienia zasługa jego licznych zalet. Dowiedz się więcej na temat charakterystyki fizycznej i chemicznej aluminium, a także sposobów jego wykorzystania w przemyśle.
Czym jest aluminium?
Aluminium to techniczna nazwa glinu (Al), który zaliczany jest do grupy najczęściej występujących na Ziemi pierwiastków chemicznych – około 8% skorupy ziemskiej to właśnie glin. Glin pozyskiwany jest przede wszystkim z boksytu, będącego rodzajem skały osadowej z grupy iłów. Po raz pierwszy czysty glin został wyodrębniony w latach 20-tych XIX, niemniej znany był ludzkości już wieki wcześniej – ałun, czyli uwodniony siarczan gliny był stosowany między innymi przez starożytnych Greków jako środek antyseptyczny.
Właściwości aluminium
Aluminium oraz jego stopy posiadają bardzo szeroki wachlarz cech, czyniących z nich bardzo przydatny surowiec w produkcji przemysłowej. Są to między innymi:
niewielka gęstość – wynosi ona około 2700 kg/m3. Dla porównania gęstość żelaza to około 7800 kg/m3, natomiast miedzi to już 8900 kg/m3. Przekłada się to na niską masę aluminium.
wysoka wytrzymałość mechaniczna – stopy aluminium wzbogacone o krzem, miedź, mangan czy cynk zwiększają pierwotną wytrzymałość glinu prawie czterokrotnie, przy jednoczesnym wzroście gęstości o zaledwie 100 kg/m3.
odporność na korozję – w przeciwieństwie do stali i innych stopów żelaza, aluminium i jego stopy nie ulegają korozji w kontakcie z tlenem lub substancjami chemicznymi. W kontakcie z powietrzem powstaje na nich cienka warstwa tlenku glinu, który zapobiega dalszemu utlenianiu.
dobra przewodność cieplna i elektryczna
Jednocześnie aluminium jest bardzo łatwe w obróbce mechanicznej, szczególnie przy użyciu technologii CNC, którą znajdziemy w ofercie firmy CMPlast.
Jak wykorzystywane jest aluminium?
Właściwości aluminium sprawiają, że jest ono materiałem świetnie sprawdzającym się w produkcji różnego rodzaju wyrobów. Najbardziej znanym przykładem są tu opakowania wszelkiego rodzaju produktów, np. napojów, artykułów spożywczych oraz substancji chemicznych, np. farb lub klejów. Wiele osób kojarzy również stolarkę okienną z ramami z wytrzymałego aluminium, w zakładach przemysłowych wykonuje się z niego między innymi elementy instalacji chemicznych i energetycznych. Stopy tego metalu cieszą się dziś rosnącym zainteresowaniem branży budowlanej i motoryzacyjnej.