Wymagania dotyczące podestów rusztowań
Rusztowania są często wykorzystywane, nie tylko w branży budowlanej. Korzystają z nich m.in. dekarze, malarze, czy tynkarze. Aby ich praca mogła odbywać się bezpiecznie i wygodnie dla nich, niezbędne są podesty na rusztowaniu. Ze względu na to, że są to prace szczególnie niebezpieczne, podesty rusztowań muszą spełniać ściśle określone normy i wymagania.
Jakie są rodzaje podestów rusztowań?
Podobnie, jak w przypadku samych rusztowań, wśród podestów wyróżniamy kilka ich rodzajów. Pierwszym z nich są podesty drewniane, które wykonane są z drewna klejonego wielowarstwowo. Co ważne, aby nadać im trwałości, konieczne jest ich zaimpregnowanie. Minusem tego typu podestów jest to, że są łatwopalne. Nie są więc tak samo wytrzymałe jak alternatywne podesty aluminiowe. Tego typu podesty znajdziesz m.in. w rusztowaniach oferowanych przez SKAT Rusztowania. Są niesamowicie wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne, a także na najtrudniejsze warunki pogodowe. Jedynym minusem podestów aluminiowych jest to, że przewodzą prąd. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do przepisów BHP szczególnie w okolicy linii energetycznych.
Jakie wymagania muszą spełniać podesty rusztowań?
Podesty pełnią bardzo ważną funkcję w całej konstrukcji tymczasowej, jaką jest rusztowanie. W końcu ich zadaniem jest utrzymanie ciężaru pracowników, materiałów, z których aktualnie korzystają oraz narzędzi niezbędnych do wykonania pracy. Niesamowicie ważne jest więc to, aby podesty spełniały normy, jeśli chodzi o wytrzymałość. W przypadku podestów aluminiowych dopuszczalne obciążenie wynosi od 2 do 6 kN/m2. Natomiast przy podestach drewnianych wartość ta to od 200 do 300 kg/m2 . Jeśli chodzi o pozostałe parametry, czyli długość i szerokość, są one bardzo zróżnicowane. Najważniejsze jest to, aby pomieściły zarówno pracowników, jak i sprzęty potrzebne im do wykonywania pracy.
Podesty rusztowań a bezpieczeństwo
Przy pracy na wysokościach nie trudno o wypadek. Aby uniknąć nieszczęśliwych zdarzeń, bardzo ważne jest to, aby rusztowania zapewniały pracownikom bezpieczeństwo. W przypadku podestów muszą być one stabilne, podłoga równa, pozioma i trwale przymocowana do konstrukcji. Należy przy tym pamiętać, że jej montażem powinny zajmować się tylko przeszkolone do tego osoby. Dobrze jeśli podesty na rusztowaniach aluminiowych są antypoślizgowe. Zgodnie z przepisami bhp, w tego typu konstrukcjach muszą znajdować się balustrady i poręcze ochronne, które zabezpieczają pracownika przed wypadnięciem. Co więcej, niezbędne są również krawężniki o wysokości nie mniejszej niż 0,15 m.