Z czego wykonuje się izolacje wodnochronne budynków?
Wykonanie odpowiedniej izolacji wodochronnej jest niezbędnym elementem zabezpieczenia obiektu przed niszczeniem. Odpowiednie prace wykonuje się w nowo wznoszonych budynkach, będą jednak potrzebne również tam, gdzie hydroizolacja uległa uszkodzeniu, naturalnemu zużyciu lub jej efektywność jest niewystarczająca z uwagi na zmianę stosunków wodnych na danym terenie.
Dlaczego izolacje wodochronne są niezbędne?
Jednym z większych zagrożeń dla stanu technicznego domów i obiektów użytkowych jest działanie przenikającej z gruntu do struktury murów wody. Dzięki przesiąkaniu i podciąganiu kapilarnemu przedostaje się ona do ścian fundamentowych oraz posadowionych na gruncie podłóg prowadząc do niszczenia materiałów, wychładzania budynku, a także tworząc warunki sprzyjające rozwojowi szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni. Długotrwały kontakt z wodą wpływa nie tylko na możliwości użytkowania budynku, ale także znacznie ogranicza jego trwałość. Sposobem na radzenie sobie z niszczeniem ścian i fundamentów przez wodę jest właściwa izolacja budynków. W Kłodzku usługi tego rodzaju można zlecić firmie Hydroizolacje Piszczek, specjalizującej się w osuszaniu, odwilgacaniu i izolowaniu obiektów budowlanych.
W jaki sposób można izolować budynek?
Izolacje wodochronne budynków mogą być wykonywane w różnych technologiach, w zależności od panujących warunków hydrogeologicznych, przede wszystkim poziomu zwierciadła wód gruntowych. Równie istotny jest rodzaj pojawiających się zagrożeń – inne techniki będą potrzebne wówczas, gdy budynek jest zagrożony podciąganiem wilgoci z przepuszczalnego gruntu, a nieco inne w sytuacji, gdy jego przegrody zewnętrzne będą narażone na bezpośredni kontakt ze zgromadzoną dużą ilością wody np. na terenach zagrożonych podtopieniami. Jeśli chodzi o stosowane materiały izolacyjne, to wykorzystuje się dwie główne grupy wyrobów tego typu – membrany hydroizolacyjne od tradycyjnej papy polimerowo-bitumicznej po nowoczesne materiały z tworzyw sztucznych, jak również masy uszczelniające pozwalające na wykonanie powłoki bezspoinowej. Mogą to być np. masy KMB (PMBC), elastyczne szlamy uszczelniające, a także nowoczesne substancje hybrydowe łączące zalety mas KMB i szlamów. Rodzaj wykorzystanej metody izolowania budynku musi być dopasowany do konkretnej sytuacji. W przypadku obiektów już istniejących na ogół proces ten musi być poprzedzany osuszeniem murów. Usługi tego rodzaju świadczy m.in. firma Hydroizolacje Piszczek, która oferuje również fachowe doradztwo w zakresie zabezpieczania budowli przed wilgocią i wodą.