
Z jakich materiałów wykonuje się rusztowania?
Rusztowania muszą być wykonane z wytrzymałych na różne czynniki – również atmosferyczne – materiałów. Jeszcze do niedawna podstawowym budulcem rusztowań było drewno. Obecnie materiał ten został wyparty przez inne, nowocześniejsze tworzywa, bardziej odporne na procesy starzenia. To właśnie solidne i wytrzymałe przęsła stalowe stanowią najczęściej spotykany budulec rusztowań.
Podział rusztowań ze względu na typ materiału, z jakiego powstają
Rusztowania to konstrukcje tymczasowe, stawiane na czas wykonania określonych robót. Każde rusztowanie składa się z segmentów, które się ze sobą łączy. Są to słupy nośne i poziome żerdzie, na których układany jest pomost. Rusztowania muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów, niepodatnych na destrukcyjny wpływ czynników atmosferycznych – w końcu wykorzystywane są niemal wyłącznie na zewnątrz.
Drewniane rusztowania niegdyś bardzo popularne okazały się mało wytrzymałe – szkodził im deszcz, promienie słoneczne, a także nagłe zmiany temperatur. Dlatego obecnie powszechnie używane są rusztowania aluminiowe lub stalowe.
Stal charakteryzuje się odpornością na duże obciążenia. Dzięki cynkowaniu rusztowanie stalowe jest niepodatne na procesy korozji, przez co jest trwale i solidne. Z kolei aluminium jest naturalnie odporne na rdzę, więc nie są wymagane dodatkowe zabiegi ochronne. Co więcej, jest to materiał lekki i równie wytrzymały, jak stal. Zarówno rusztowania stalowe, jak i aluminiowe są odporne na rozmaite czynniki atmosferyczne, a więc deszcz, mróz, a także intensywne promieniowanie słoneczne nie powodują zmian w ich konstrukcji.
Jakie rusztowanie wybrać?
Wiele prac budowlanych – zwłaszcza tych związanych z wykonywaniem elewacji i ocieplaniem budynków – wymaga użycia rusztowania. Rusztowań nie trzeba kupować, zasadniczo można je wynająć – takie usługi świadczy firma Ledwon Rusztowania, która dysponuje rusztowaniami jezdnymi i fasadowymi. Oferta wynajmu rusztowań na Śląsku obejmuje także ich transport oraz montaż we wskazanym miejscu.
Jeśli prace budowlane wymagają dłuższych robót w jednym miejscu, można zdecydować się na rusztowania stalowe. Jeśli jednak prace będą wykonywane w różnych położeniach, a sama konstrukcja będzie często przenoszona – lepszym rozwiązaniem będą rusztowania z aluminium, które są lekkie, a więc łatwo jest je transportować.
W przypadku prac prowadzonych przez dłuższy czas w jednym miejscu najlepiej sprawdzą się rusztowania fasadowe, a jeśli rusztowanie jest potrzebne do doraźnych prac na wysokości – lepiej jest wybrać model jezdny.