Zasady rozbiórki obiektów przemysłowych
Rozbiórka starych obiektów przemysłowych to wbrew pozorom skomplikowany proces. Rozbiórce poddaje się obiekty niebędące w użytku, stanowiące zagrożenie dla otoczenia, obiekty wzniesione w ramach samowoli budowlanej oraz te, w miejsce których staną nowsze budynki. Prace rozbiórkowe wymagają odpowiedniego planu, doświadczonych fachowców oraz dopełnienia wszelkich formalności.
Przygotowanie obiektu przemysłowego do rozbiórki oraz niezbędne formalności
Podobnie jak wznoszenie obiektów budowlanych bez pozwolenia, tak i ich rozbiórka bez pozwolenia traktowana jest jako samowola budowlana. Dlatego też w pierwszej kolejności należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z załącznikami do właściwego urzędu – w tym przypadku Starostwa Powiatowego. Rodzaj i ilość wymaganych dokumentów w poszczególnych starostwach mogą się różnić, dlatego warto to wcześniej sprawdzić. W uzyskaniu zgody można liczyć na pomoc firmy rozbiórkowej, takiej jak np. Honest w Gdańsku.
Po uzyskaniu zgody należy opracować plan rozbiórki obiektu przemysłowego. W tym celu ocenia się stan budynku, zapoznaje z jego planem oraz metodą, jaką został wzniesiony. Dzięki temu można prawidłowo zaplanować przebieg prac rozbiórkowych i dobrać odpowiedni sprzęt. Następnie trzeba się upewnić, że na terenie obiektu i w jego pobliżu nie znajdują się osoby trzecie. Dodatkowo wyznacza się bezpieczne granice rozbiórki i informuje o niej w odpowiedni sposób. Później należy odłączyć obiekt od wszelkich instalacji oraz zdjąć i zabezpieczyć wszelkie urządzenia. Usunięciu na tym etapie podlegają także drzwi, ściany działowe czy podwieszane sufity.
Rozbiórka obiektu przemysłowego krok po kroku oraz bezpieczeństwo w trakcie procesu
Prace rozbiórkowe muszą odbywać się w określonym tempie i z najwyższą precyzją, dlatego tak ważne jest doświadczenie firmy rozbiórkowej. Równie istotne jest zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa na każdym etapie rozbiórki. Co więcej, operatorzy ciężkich maszyn budowlanych powinni posiadać stosowne uprawnienia.
Rozbiórkę obiektu przemysłowego zawsze rozpoczyna się od demontażu połaci dachu w bezkolizyjny sposób za pomocą specjalistycznego sprzętu. Następnie przystępuje się do rozbiórki ścian, począwszy od ściany szczytowej. Później demontuje się ściany zewnętrzne między stalowymi ramami, a po nich same ramy. Aby zapobiec niekontrolowanemu zawaleniu budynku, ostatnie ze stalowych przęseł należy podeprzeć zastrzałami w górnej części konstrukcji. Rozbiórkę kończy usunięcie posadzki i demontaż fundamentów oraz uprzątniecie terenu w sposób zgodny z przepisami.