Zastosowanie dronów w inspekcji budynków i budowli
Inspekcje budynków przy pomocy drona są często stosowaną metodą przeprowadzenia niezbędnej kontroli. Jest to innowacyjna alternatywa dla tradycyjnego sposobu oceny wybranej infrastruktury. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie oceny trudno dostępnych miejsc, a także zbadanie ścian bardzo wysokich budynków. Inspekcja taka jest wygodna oraz bezpieczna, ale co szczególnie ważne, jest także oszczędna w aspekcie czasu i kosztów. Dowiedz się więcej.
Sprawdzanie stanu budynku dronem
Zgodnie z obowiązującym prawem, właściciele i zarządcy budynków są zobligowani do przeprowadzania ich regularnych przeglądów technicznych. Uwzględnia się tu przede wszystkim dachy, kominy, rynny, anteny i inne instalacje. Inspekcja taka nie jest możliwa bez kwalifikacji do pracy na wysokościach, a także odpowiedniego przygotowania terenu, zastosowania zabezpieczeń, a nawet wynajęcia dźwigu bądź montażu rusztowań. W wielu przypadkach nawet najlepsze wyposażenie nie gwarantuje dotarcia do trudno dostępnych miejsc, przez co ocena nie jest kompleksowa. Warto wówczas zdecydować się na inspekcję dronem, która cechuje się wyjątkową precyzją.
Jak wskazują specjaliści firmy Smart-Bud, wśród najważniejszych zalet wykorzystania dronów do inspekcji wymienia się:
- znaczną oszczędność czasu – nie trzeba np. rozstawiać rusztowań,
- możliwość przeprowadzeni inspekcji w trudnodostępnych miejscach,
- bezinwazyjność inspekcji,
- brak konieczności angażowania lokatorów i użytkowników obiektu,
- szerokie zastosowanie.
Bezzałogowe statki powietrzne są w stanie przeprowadzić nadzór inwestorski w ramach realizowanych prac budowlanych. Umożliwiają inwentaryzację placu budowy, monitorowanie działań, a także dokonanie oceny stanu technicznego poszczególnych elementów budynku. To również świetny sposób na przeglądy okresowe obiektów budowlanych.
Obszary zastosowania dronów
Niezwykle dynamiczny rozwój bezzałogowych statków powietrznych sprawił, że drony są chętnie wykorzystywane w budownictwie. Poza badaniem stanu technicznego, urządzenia te służą do badań termowizyjnych, wykonywania fotografii dachów oraz elewacji wysokich budynków oraz dokumentowania przebiegu tras obiektów liniowych. Inspekcje dronem umożliwiają ocenę stanu technicznego obiektów przed rozpoczęciem inwestycji i po ich zakończeniu. Są niezastąpione w kontroli obiektów takich jak: mosty, kominy, budynki kubaturowe.
Drony służą ponadto do realizacji kontroli zanieczyszczeń powietrza, kontroli obszarów nadgranicznych, poszukiwania osób zaginionych itp. Deweloperzy mogą dzięki nim prezentować postępy prac w ramach inwestycji.