Zastosowanie łat profilujących z łącznikiem daszkowym
Układanie zarówno kostki brukowej, jak i chodników oraz innych nawierzchni wymaga zawsze odpowiedniego przygotowania podłoża poprzez jego wyrównanie i wypoziomowanie. W przypadku podbudowy wykorzystywane są w tym celu specjalistyczne łaty brukarskie, na których skupiamy się w tym artykule. Omawiamy więc, czym one są, jakie wyróżnia się ich rodzaje oraz jakie znajdują zastosowanie.
Czym są łaty profilujące i jakie są ich rodzaje?
Łaty profilujące określane również jako łaty brukarskie lub listwy zgarniające zaliczane są do grupy urządzeń brukarskich stosowanych podczas przygotowywania podłoża pod układanie na nim nawierzchni. Pozwalają one na zgarnięcie nadmiaru surowca i wyrównanie podłoża za sprawą swojego odpowiednio wyprofilowanego kształtu.
Wśród rodzajów łat brukarskich wyróżnić można zarówno klasyczne modele, jak i mechaniczne łaty profilujące, które dzielą się dodatkowo na listwy zgarniające typu ciężkiego oraz typu ciężkiego z łącznikiem daszkowym. To właśnie na ostatnich z nich skupiamy się więc w dalszej części artykułu.
Czym wyróżniają się mechaniczne łaty brukarskie z łącznikiem daszkowym?
Mechaniczne łaty profilujące z łącznikiem daszkowym dostępne między innymi w ofercie producenta sprzętu brukarskiego GEPTER zbudowane są z takich samych elementów jak klasyczne modele, przy czym dodatkowo wyposażone są one również w moduł daszkowy. Cechują się zmiennym zakresem pracy oraz płynną regulacją wysokości i szerokości listwy. Umożliwiają one również na zmianę zakresu kąta łącznika daszkowania. Opcjonalnie mechaniczne łaty brukarskie z łącznikiem daszkowym mogą być także wyposażone w sztywne uchwyty transportowe.
W jakim celu stosowane są łaty profilujące daszkowe?
Mechaniczne łaty profilujące z łącznikiem daszkowym stosowane są w pracach brukarskich do profilowania oraz wygładzania wierzchniej warstwy podbudowy przygotowanej do wykonania nawierzchni z między innymi kostki brukowej, asfaltu lub płyt betonowych. Mogą być również z powodzeniem wykorzystywane do wykonania podsypki zarówno piaskowej, jak i piaskowo-cementowej. Dzięki zastosowanym w nich dodatkowym modułom daszkowym umożliwiają one również na wykonanie spadków poprzecznych w postaci opadów daszkowych lub ścieków korytowych w znacznie krótszym czasie. Regulacja kąta tego modułu gwarantuje z kolei możliwość profilowania nawet powierzchni wypukłych oraz wklęsłych. Wszystko to sprawia więc, że mechaniczne łaty profilujące z łącznikiem daszkowym w znaczący sposób przyspieszają i ułatwiają przebieg prac brukarskich.