Zastosowanie żwiru w drogownictwie
Żwir jako kruszywo ma szerokie zastosowanie w większości branż. Wykonuje się go jednak szczególnie w budownictwie. Jego właściwości sprawdzają się także do prowadzenia nowych dróg. Jest nieodłącznym elementem budowania autostrad, dróg publicznych i dojazdowych do posesji prywatnych. Żwir może mieć różną frakcję, dlatego jego poszczególne rodzaje stosuje się także do wielu innych prac.
Jakie właściwości ma żwir?
Żeby zrozumieć, jaką rolę w budowaniu dróg pełni żwir, trzeba poznać jego właściwości. To bardzo popularne kruszywo, które jest łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Oprócz tego wyróżnia się:
- wysoką przepuszczalnością, czyli dużą zdolnością do odprowadzania wody,
- możliwością mieszania się z innymi materiałami, takimi jak zaprawy.
Nie można zapomnieć także o estetycznej funkcji żwiru. Często wysypuje się go na podjazdy albo usypuje z niego drogi właśnie dlatego, że wygląda ładnie, a do tego łatwo odróżnić go od ziemi czy piasku. Swoje szerokie zastosowanie w budownictwie dróg zawdzięcza przede wszystkim łatwości pracy z nim, ponieważ jest to wyjątkowo bezproblemowy materiał.
Jak wykorzystuje się żwir na budowie dróg?
Żwir jest wykorzystywany na każdym etapie budowy dróg. Jego zastosowanie determinuje jego frakcja. Jest nieoceniony przy większości prac, nie tylko przy kładzeniu asfaltu, ale także ustawianiu kostki czy płyt chodnikowych. Najczęściej wykorzystuje się go do:
- warstwy ścieralnej drogi,
- warstwy wiążącej drogi,
- podbudowy jezdni,
- przygotowania i wyrównania powierzchni, na której mają być ułożone płyty chodnikowe,
- wysypania nawierzchni dróg dojazdowych,
- usypania ścieżek dla pieszych.
Żwiru używa się także jako elementu dekoracyjnego w różnych obiektach oddanych do użytku publicznego, takich jak parki czy place zabaw. Może posłużyć również jako wypełnienie pomiędzy ułożoną kostką lub płytami.
Do budowy dróg zużywa się najczęściej sporo ton żwiru, dlatego najbardziej opłaca się kupować go w hurtowniach albo w kopalni kruszyw, takich jak TOPAZ S.C. Przy wyborze kruszywa trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jego frakcję. Będzie ona wpływała nie tylko na cenę, ale także wygląd żwiru. Co więcej, będzie też zmieniała zastosowanie materiału. Jeśli nie wie się do końca, jaki żwir sprawdzi się na budowie najlepiej, zawsze można zapytać o to sprzedawcę. Do budowy dróg zawsze najlepiej sprawdzą się kruszywa naturalne, takie jak żwir, piasek i mieszanka kruszyw. Są one stosunkowo tanie, a jednak świetnie spełnią swoje zadanie, utrzymując jakość jezdni i chodnika.