Zdrowe systemy ogrzewania - to znaczy jakie?
Coraz więcej osób zwraca uwagę nie tylko na efektywność systemu ogrzewania i koszty związane z jego użytkowaniem, ale także na to, jak źródło ciepła wpływa na zdrowie. To bardzo ważne, bo wybór systemu ogrzewania jest decyzją na długie lata. Z jakich systemów grzewczych warto korzystać, aby zadbać o stan zdrowia? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista.
Systemy grzewcze, które nie służą zdrowiu
Paliwa stałe to najczęściej stosowane źródło ciepła w prywatnych budynkach jednorodzinnych. W budynkach wielomieszkaniowych zwykle montowane jest ogrzewanie na gaz, jednak nie jest to normą np. w przypadku starych obiektów budowlanych. Te systemy grzewcze nie służą naszemu zdrowiu, stwarzając różne zagrożenia. Węgiel, drewno i inne paliwa stałe wydzielają podczas spalania trujące substancje, które trafiają do atmosfery, oddziałując na otoczenie w ujęciu lokalnym oraz przyczyniając się do globalnej katastrofy ekologicznej. Gaz może doprowadzić do poważnej katastrofy, gdy dojdzie do uszkodzenia instalacji. Co więcej, wydobywanie kopalin niszczy środowisko, a wycinka drzew zwiększa problem efektu cieplarnianego, co ma związek z wylesianiem kolejnych terenów. Istnieje jednak alternatywa dla starych technologii grzewczych – innowacyjne systemy ogrzewania (np. ogrzewania na podczerwień) pozwalają połączyć przyjemne z pożytecznym, zapewniając ciepło i gwarantując możliwość oddychania świeżym powietrzem.
Zdrowy system ogrzewania – co oferuje nowoczesna technologia
Zdrowy system ogrzewania nie szkodzi ludziom i środowisku naturalnemu, gwarantując wysoki komfort termiczny. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to takie systemy ogrzewania naprawdę istnieją. Zaliczamy do nich np. ogrzewanie z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego, które ma korzystny wpływ na zdrowie i jednocześnie nie szkodzi środowisku naturalnemu. Wysokiej jakości panele, folie i moduły grzewcze z grafenu oferuje firma Soleo Heat, która dostarcza innowacyjne i ekologiczne systemy grzewcze.
Przyjazny zdrowiu system grzewczy musi charakteryzować się neutralnym wpływem na otoczenie. Ważne, aby gwarantował utrzymanie komfortu termicznego oraz cechował się niskim poborem energii, na czym zyska nasze zdrowie psychiczne – brak wysokich rachunków za ogrzewanie to mniej stresu, który prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Co więcej, o tym, czy system ogrzewania jest dobry dla naszego zdrowia, decyduje możliwość utrzymania w pomieszczeniach równomiernej temperatury, która pozwala uniknąć częstych przeziębień.
Podsumowując, zdrowy system grzewczy to technologia przyjazna człowiekowi i środowisku naturalnemu. Obecnie dostępnych jest niewiele tego typu rozwiązań grzewczych, co ma związek m.in. z prowadzoną polityką energetyczną. Na szczególną uwagę zasługuje ogrzewanie na podczerwień, które nie szkodzi zdrowiu, a wręcz przeciwnie, wpływa w pozytywny sposób na jego stan, pomagając redukować objawy wielu schorzeń. Promienniki podczerwieni emitują naturalne ciepło, które doskonale sprawdza się w przypadku ogrzewania budynków o różnym przeznaczeniu.