
Zmiana układu pomieszczeń przy remoncie. Na ile to możliwe?
Potrzeby osób mieszkających w danym domu czy mieszkaniu z czasem się zmieniają. Przemianom ulegają też trendy w budownictwie. Z tych powodów niekiedy zachodzi konieczność takiego przeprowadzenia remontu, aby dostosować lokal do potrzeb domowników. Może być to trudne, zwłaszcza gdy chodzi o zmianę rozkładu pomieszczeń. Jak się do tego przygotować i jakie aspekty brać wtedy pod uwagę?
Od czego zacząć remont mieszkania?
Remont mieszkania najlepiej zacząć od dokładnych planów dotyczących zmian. Drugim krokiem jest określenie środków, jakie będą na to potrzebne. Bardzo rozsądnym posunięciem jest dokładne przestudiowanie planu mieszkania czy domu i określenie, która ze ścian jest ścianą nośną. Jej główną funkcją jest podtrzymywanie konstrukcji, więc podczas remontu wszelka ingerencja w jej budowę może skutkować katastrofą budowlaną. Remont często polega na zmianie układu pomieszczeń, co wymaga wyburzenia pewnych przegród. Dlatego warto tak rozplanować przyszły układ wnętrza, aby nie naruszyć ściany działowej.
Profesjonalne ekipy budowlane z takich firm jak Ra-Bud, które między innymi zajmują się przeprowadzaniem remontów, potrafią bezbłędnie rozpoznać ścianę nośną. Przy okazji ich doświadczenie może okazać się pomocne w planowaniu nowego rozkładu pomieszczeń. Nowe zmiany powinny raczej dotyczyć ścianek działowych, które na ogół są cieńsze od pozostałych. Niekiedy fachowy projektant nowego rozkładu w domu, który dokona stosownych obliczeń, może zdecydować się na filary podtrzymujące ciężar. Jednak ma to rację bytu tylko wtedy, gdy nad mieszkaniem jest tylko jedna, lekka kondygnacja.
Co najczęściej zmienia się podczas remontu?
Prace remontowe zazwyczaj dotyczą powiększania przestrzeni. Może to być na przykład łączenie kuchni z drugim, sąsiednim pomieszczeniem, co tworzy obszerny aneks kuchenny z salonem. Zyskuje się dodatkową przestrzeń, a także znaczną poprawę funkcjonalności.
Stare rozkłady mieszkań, zazwyczaj nie rozwiązywały takich potrzeb, jakie mają ich dzisiejsi mieszkańcy. Aktualnie kupuje się więcej odzieży i uprawia się więcej sportu. Dlatego też potrzebne są czasami nowe pomieszczenia. Obecnie standardem jest mieć obszerną garderobę przy sypialni albo więcej niż jedną toaletę i łazienkę w domu. Ostatnio bardzo pożądany jest w domu salon z kominkiem. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, którego zalety docenia się w okresie przejściowym, gdzie jeszcze się nie grzeją kaloryfery, a wieczory mogą być już chłodne.
Ponadto niegdyś w każdym domu była spiżarnia, której dziś tak naprawdę mało kto używa, przyłączając ją do innego pomieszczenia.