Cechy nowoczesnych narzędzi endodontycznych
Endodoncja jest jedną z dziedzin stomatologicznego leczenia, w której dokonał się największy postęp pod względem technicznym. I choć leczenie kanałowe wciąż polega na tych samych założeniach, to sposób jego wykonywania jest obecnie o wiele bardziej nowoczesny. A wszystko dzięki odpowiednim narzędziom.
Czym jest endodoncja
Leczenie endodontyczne to nic innego, jak leczenie kanałowe zęba. Pozwala ono na zachowanie go w stanie, w którym bez takiej kuracji musiałby zostać usunięty. Tym sposobem ząb, choć martwy, może dalej pełnić swoje funkcje, takie jak żucie czy zapewnianie właściwej estetyki uśmiechu.
-Dobrze wykonane leczenie kanałowe daje gwarancję, że potraktowany w ten sposób ząb będzie służył jeszcze przez wiele lat, nie powodując dyskomfortu ani żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Pozwala także na uniknięcie o wiele bardziej kosztownych sposobów leczenia, takich jak implanty i mosty – tłumaczy ekspert reprezentujący Hurtownię Stomatologiczną SAL-DENTAL z Lublina.
Nowoczesne narzędzia endodontyczne
Obecnie w procesie leczenia kanałowego dentyści wykorzystują takie narzędzia endodontyczne, jak:
- Mikroskop stomatologiczny – wykorzystywany przede wszystkim w zaawansowanych przypadkach, umożliwia kilkudziesięciokrotne powiększenie pola zabiegowego, które jednocześnie oświetla, co pozwala na wykonanie precyzyjnych i skomplikowanych zabiegów, w tym opracowywania zarośniętych i zakrzywionych kanałów czy wyjmowania z kanałów złamanych narzędzi,
- Bezprzewodowy mikrosilnik endodontyczny – stosowany do mechanicznego opracowywania kanałów. Umożliwia dokładną regulację momentu obrotowego, a w przypadku napotkania oporu większego od wcześniej ustalonej siły, natychmiast zatrzymuje się oraz włącza wsteczną rotację, która pozwala na wycofanie narzędzi z kanału, zmniejszając ryzyko ich złamania.
- Endometry – przeznaczone do pomiarów długości roboczej kanałów korzeniowych. Jej znajomość jest konieczna do właściwego opracowania i wypełnienia kanału. Ponadto, endometr pozwala określić położenie otworu wierzchołkowego oraz umożliwia zebranie dokładnych i powtarzalnych pomiarów podczas leczenia kanałowego.
- System do wypełniania kanałów korzeniowych – umożliwia wypełnianie kanałów na ciepło za pomocą płynnej gutaperki, co zapewnia precyzyjne zamknięcie wierzchołków korzeni i szczelne wypełnienie zarówno kanałów, jak i kanalików bocznych.
- Skaler endodontyczny – stosowany w cięższych przypadkach leczenia kanałowego, w tym usuwania złamanego narzędzia z kanału lub wyjmowania starego wkładu koronowo-korzeniowego.
- Ręczne i rotacyjne narzędzia do opracowywania kanałów – są podstawą w endodoncyjnym leczeniu, wyjątkowo cienkie, wykonane z bardzo wytrzymałych mechanicznie stopu (przeważnie tytanu i niklu).
- Koferdam stomatologiczny – rodzaj gumy, który wraz ze specjalnymi klamrami pozwala na idealne odizolowanie zęba leczonego kanałowo od środowiska jamy ustnej. Co więcej, chroni ząb przed dostępem śliny i równocześnie chroni błonę śluzową przed kontaktem z płynami służącymi do płukania kanałów.