Jak wybrać gabinet stomatologiczny?
Każdy gabinet proponuje usługi różnych specjalistów. Chciałbyś skorzystać z wybielania zębów? Twoje dziecko ma problem z próchnicą zębów mlecznych? Sprawdź, do którego specjalisty musisz zapisać się na wizytę i czym kierować się w wyborze dentysty.
W poradniku aleRanking:
Specjalizacje gabinetów stomatologicznych. Sprawdź zabiegi stomatologiczne
Co zrobić, gdy boli ząb?
Odpowiedź jest prosta – udaj się jak najszybciej do stomatologa i zapytaj o dostępne zabiegi. Gdy boli ząb, najczęściej przyczyną dyskomfortu jest próchnica spowodowana złą dietą lub nieprawidłową higieną jamy ustnej. Rozwiązaniem na szybkie pozbycie się kłopotu jest plombowanie zęba. Jeśli pojawi się ubytek, dentysta zaproponuje borowanie – usunie zmienione chorobowo tkanki zęba i w ten sposób oczyści ząb z próchnicy. Następnym etapem jest odbudowa zęba materiałem światłoutwardzalnym, czyli założenie plomby. Pamiętaj, że wypełnienie zęba nie musi być bolesne! Borowanie zęba powoduje spory dyskomfort dla pacjenta, dlatego dentyści często stosują znieczulenie miejscowe, które pozwala zapomnieć o bólu.
W niektórych gabinetach możemy wykonać laserowe borowanie zębów, które polega na dokładnym i bezbolesnym usuwaniu próchnicy przy pomocy lasera. Plusem takiego rozwiązania jest nie tylko leczenie bez bólu, ale także to, że laser nie narusza zdrowych tkanek, dlatego metoda jest polecana przez wielu stomatologów.
Jeśli nasz ubytek jest bardzo duży, ale korzeń zęba pozostał w nienaruszonym stanie, możemy skorzystać z odbudowy zęba. Dentyści wykorzystują wtedy wkłady koronowo-korzeniowe. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z licówek lub koron porcelanowych. Jeśli ząb nie nadaje się do leczenia zachowawczego, musimy zdecydować się na leczenie kanałowe.
Jak wygląda leczenie kanałowe?
Obawiasz się wizyty u dentysty, a pytanie: czy leczenie kanałowe boli nie daje Ci spokoju? Wiele osób unika leczenie kanałowego, bo panicznie boi się nieprzyjemnego zabiegu. Należy pamiętać, że leczenie endodontyczne to często ostatnia deska ratunku i pozwala uratować ząb przed ekstrakcją. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu. Stomatolog usuwa chorą miazgę z komory i kanału zęba, a potem oczyszcza i wypełnia kanały. W wybranym gabinecie zapytaj o leczenie kanałowe pod mikroskopem, które pozwala na dokładne czyszczenie nawet trudnodostępnych kanałów. Zabieg wymaga dużej precyzji, dlatego zdarza się, że dentysta musi przeprowadzić powtórne leczenie kanałowe, najczęściej w przypadku wąskich lub zakrzywionych kanałów. Zastanawiasz się, jak długo boli ząb po leczeniu kanałowym? Dyskomfort może utrzymywać się nawet przez dwa tygodnie, natomiast jeśli ból nie minie w przeciągu miesiąca, koniecznie zapisz się na wizytę.
Czy wyrywanie zęba boli?
Ekstrakcja zęba jest koniecznością, gdy ząb jest zaatakowany próchnicą w zaawansowanym stopniu i nie nadaje się do odbudowy protetycznej ani leczenia. Ekstrakcję przeprowadza się również w przypadku stłoczenia zębów, ostrego stanu zapalnego zęba oraz zębów zatrzymanych. Przed chirurgicznym usuwaniem zęba wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie. Zabieg polega na usunięciu zniszczonego zęba z zębodołu – chirurg stomatologiczny najpierw zrywa więzadła, następnie przechodzi do zwichnięcia zęba i wyrwania, a na końcu oczyszcza zębodół i zakłada opatrunek. Podczas ekstrakcji wielu pacjentów skarży się na silny ból, więc zabieg zazwyczaj przeprowadzany jest pod znieczuleniem.
Resekcja zęba, dokładniej mówiąc resekcja wierzchołka korzenia, pozwala na usunięcie zmian zapalnych korzenia i zapobiega ekstrakcji zęba. Dentysta odcina wierzchołek korzenia w znieczuleniu miejscowych. Zabieg przeprowadza się, jeśli pojawiły się powikłania po leczeniu kanałowym. Po zabiegu może pojawić się bolesna opuchlizna, a jeśli dodatkowo pacjent ma podwyższoną temperaturę, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Hemisekcja polega na usunięciu części korony oraz korzenia dotkniętych stanem zapalnym i pozwala na dalszą odbudowę zęba. Po około 6 tygodniach dentysta osadza wkład koronowo-korzeniowy, a następnie koronę protetyczną.
Jakie znieczulenie proponuje dentysta?
Wiele osób zastanawia się, jak pokonać strach przed dentystą? Rozwiązaniem może być zastosowanie znieczulenia stomatologicznego niwelującego ból, z powodu którego większość z nas unika wizyty. Kiedy dentysta daje znieczulenie? Wtedy, gdy wymaga tego skomplikowany i bolesny zabieg, poza tym znieczulenie u dentysty pomaga pokonać lęk przed bólem.
Zanim wybierzesz gabinet, sprawdź, jakie znieczulenie zęba proponuje wybrany dentysta. Pamiętaj, że korzystając z zabiegów na NFZ, przysługuje Ci zawsze znieczulenie miejscowe. Gabinety stomatologiczne oferują znieczulenie powierzchniowe w postaci żelu, znieczulenie nasiękowe podawane w zastrzyku oraz znieczulenie przewodowe, które podaje się blisko nerwu. Zapytaj, czy w gabinecie oferowane jest znieczulenie komputerowe, które pozwala uniknąć uczucia drętwienia i dyskomfortu dzięki podawaniu znieczulenia powoli i w kontrolowany sposób. Jeśli wyjątkowo boisz się zabiegu, skorzystaj z leczenia zębów pod narkozą.
Czy można iść do dentysty w ciąży?
Kobiety często pytają, czy znieczulenie u dentysty może zaszkodzić ciąży? Nie ma przeciwskazań do wizyty u stomatologa w ciąży, bo większość zabiegów jest bezpieczna, można oczyszczać i wypełniać ubytki, a nawet wyrwać ząb. Jeśli chodzi o znieczulenie u dentysty w ciąży – stomatolog przeprowadzi zabieg w znieczuleniu miejscowym bez podania leków obkurczających naczynia krwionośne. Z kolei należy zwrócić uwagę, że leczenie kanałowe w ciąży może być utrudnione, bo wymaga prześwietlenia zęba.
Jak usunąć kamień nazębny?
Usługi profilaktyki stomatologicznej znajdują się w podstawowej ofercie każdego gabinetu stomatologicznego. Obejmują wykonywanie przeglądu stomatologicznego, by wykryć ewentualne ubytki i próchnicę zębów. By zadbać o zdrowe zęby, sprawdź u stomatologa, jak usunąć kamień nazębny – dentyści oferują specjalne pakiety.
Skaling pomaga w usuwaniu kamienia nazębnego. Lekarz wykonuje skaling za pomocą profesjonalnych skalerów stomatologicznych, które wytwarzają drgania rozbijające kamień nazębny. Zabieg jest bezbolesny, jednak może pojawić się krótkotrwałe krwawienie dziąseł.
Piaskowanie wykonuje się za pomocą piaskarki i specjalnych środków. Pomaga usunąć kamień i płytkę nazębną oraz przebarwienia. Może być to zabieg uzupełniający po wykonanym wcześniej skalingu.
Polerowanie dentysta wykonuje za pomocą szczotek lub pasków ściernych oraz pasty polerskiej. Zabieg jest zalecany po wykonanym wcześniej skalingu lub piaskowaniu.
Lakierowanie zębów, inaczej fluoryzacja, to ostatni etap po przeprowadzonych wcześniej zabiegach usuwania kamienia nazębnego. Dentysta nakłada specjalny lakier, który ma duże stężenie fluoru. Fluor zwiększa odporność zębów na działanie kwasów z pożywienia.
Kiretaż – co to jest? Jeśli cierpisz na parodontozę, czyli choroby przyzębia, a metody takie jak piaskowanie czy skaling nie są skuteczne, rozwiązaniem może być skorzystanie z zabiegu kiretażu. Zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym pozwala na usuwanie kamienia nazębnego z kieszonki dziąsłowej. Kiretaż zamknięty przebiega bez odsłaniania korzenia i wykonywania nacięć, z kolei kiretaż otwarty jest stosowany przypadku bardzo głębokich kieszeni i przeprowadzany jest z nacięciem dziąsła.
Jak wybielić zęby?
Jeśli nie jesteś zadowolony ze swojego uśmiechu, sprawdź, jakie zabiegi stomatologii estetycznej zapewniają gabinety stomatologiczne. Warto pamiętać, że wiele gabinetów określa tak zabiegi profilaktyki stomatologicznej, takie jak fluoryzacja, lakowanie czy skaling, jednak do zabiegów poprawiających estetykę naszego uśmiechu należy przede wszystkim wybielanie zębów. Warto pamiętać, że wybielanie zębów u dentysty to lepszy pomysł niż wybielanie zębów w domu, bo nieprofesjonalne zabiegi mogą zaszkodzić płytce. W domu możesz wykorzystać pasty wybielające zakupione w pobliskiej drogerii, ale niestety nie są one zawsze skuteczne, a dodatkowo kremy wybielające mogą zniszczyć delikatne szkliwo.
Nakładkowe wybielanie zębów – by nałożyć specjalne nakładki wybielające, stomatolog musi skontrolować stan zębów i dziąseł. Obowiązkowe jest usunięcie kamienia nazębnego i ubytków w jamie ustnej. Po zakończonym wybielaniu można wymienić plomby, by nie różniły się od nowego koloru zębów. Stomatolog, by dopasować nakładki wybielające, pobiera wyciski w celu odlania modeli gipsowych. Następnie technik wykonuje specjalne szyny, które dentysta zakłada i podaje żel wybielający zęby. By osiągnąć zamierzony efekt, pacjent powtarza zabieg w domu przez kolejne 4 tygodnie, np. zakładając nakładki na noc. Minusem nakładkowego wybielania zębów może być większa nadwrażliwość zębów u pacjentów – rozwiązaniem jest używanie specjalnej pasty. W czasie kuracji należy unikać picia kawy, herbaty czy czerwonego wina.
Laserowe wybielanie zębów przebiega z użyciem specjalnej lampy lub lasera diodowego. Przed wybielaniem zębów lampą należy wyleczyć wszystkie ubytki i zadbać o uszczelnienie plomb. Dentysta używa specjalnego preparatu wybielającego, który zawiera 35% nadtlenku wodoru i pod wpływem naświetlania ulega utlenieniu. Laserowe wybielanie zębów daje spektakularne efekty i pozwala rozjaśnić zęby o kilka tonów. Zabieg jest w pełni bezpieczny, ale wiąże się z nadwrażliwością zębów, dlatego przez jakiś czas należy stosować specjalne pasty zapobiegające nadwrażliwości. Jeśli zdecydujesz się na profesjonalne wybielanie zębów, pamiętaj, by po zabiegu unikać barwiących pokarmów.
Wiesz, że wybielanie zębów martwych jest także możliwe? Jeśli zdecydujesz się na taki zabieg, dentysta musi zaaplikować specjalny preparat wybielający do wnętrza zęba. Warunkiem niezbędnym do przeprowadzenia wybielania zębów jest wcześniejsze leczenie kanałowe i zabezpieczenie korzenia cementem, by środek wybielający nie dostał się do kanału. Dentyści zalecają najpierw wybielenie zębów martwych, a dopiero w dalszej kolejności pozostałych.
Rozwiązaniem na przebarwione zęby o niedoskonałym kształcie są licówki. Licówki pozwalają uzyskać idealny wygląd bez potrzeby długiego leczenia – nie tylko rozjaśniają szkliwo, ale także likwidują szpary między zębami. Przed założeniem dentysta przeprowadza szlifowanie zębów. Warto pamiętać, że licówki porcelanowe są bardziej odporne na przebarwienia niż licówki kompozytowe, które w dodatku mogą wyglądać sztucznie. Naturalny wygląd zębów możemy uzyskać również dzięki licówkom ceramicznym. Najtańszym rozwiązaniem są licówki akrylowe, jednak trzeba liczyć się z tym, że są najmniej trwałe. Mimo że licówki to recepta na piękny uśmiech w krótkim czasie, trzeba pamiętać o przeciwskazaniach. Osoby, które cierpią z powodu zgrzytania zębów lub korzystały z leczenia kanałowego, nie powinny decydować się na założenie licówek.
Rady, jak pokonać strach przed dentystą. Czym kierować się, wybierając stomatologa?
Pierwsze wrażenie
Gdy wybierasz się na wizytę do dentysty, zwróć uwagę na pierwsze wrażenie. Czysty gabinet i poczekalnia od razu wzbudzają zaufanie – to podstawa dbania o higienę. Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie stomatologicznym powinna dotyczyć używanych narzędzi, a lekarz musi pamiętać o czystym fartuchu. Możesz zapytać o ostatnią kontrolę sanepidu w gabinecie stomatologicznym. Poza tym upewnij się, czy zasady BHP w gabinecie stomatologicznym są przestrzegane przez lekarza i cały personel medyczny. Przed przystąpieniem do pracy asystentka powinna założyć fartuch oraz zająć się przygotowaniem gabinetu stomatologicznego do pracy, m.in. sprawdzić sprawność sprzętu oraz przygotować płyn do płukania jamy ustnej dla pacjenta.
Nowoczesny sprzęt i innowacyjne metody
Zwróć uwagę na sprzęt i narzędzia używane w gabinecie. Nowoczesny gabinet stomatologiczny powinien być wyposażony w sprzęt najnowszej generacji, a zatrudnieni stomatolodzy korzystać z nowoczesnych rozwiązań.
Doświadczenie, certyfikaty i kursy
Przed wyborem gabinetu stomatologicznego zapytaj o doświadczenie wybranego dentysty, a także ukończone certyfikaty i szkolenia. Udział w kursach świadczy o tym, że lekarz chce się rozwijać. Warto zastanowić się, czy zależy nam na specjaliście z wieloletnim doświadczeniem czy młodym dentyście, który na bieżąco śledzi nowości z branży i wybiera innowacyjne rozwiązania.
Kontrakt z NFZ
Jeśli zależy Ci na bezpłatnym leczeniu, sprawdź, czy gabinet ma kontrakt z NFZ. Zastanawiasz się, co jest refundowane przez NFZ u stomatologa? Raz w roku możesz wykonać przegląd stomatologiczny wraz z usuwaniem kamienia nazębnego. Masz także możliwość skorzystania z usługi leczenia próchnicy, w tym leczenia kanałowego dwunastu przednich zębów. Pozostałe zęby możesz wyleczyć za opłatą lub bezpłatnie wyrwać. Pamiętaj, że gdy zdecydujesz się na leczenie w ramach kontraktu z NFZ, nie możesz już poprawić standardu usługi nawet za dopłatą.
Podejście do pacjenta
Wybierz stomatologa, który zdobędzie Twoje zaufanie. Warto wybrać się na pierwszą wizytę u dentysty i ocenić zachowanie specjalisty. Profesjonalny stomatolog powinien każdą wizytę rozpoczynać od rozmowy, a do każdego pacjenta podchodzić indywidualnie i kompleksowo. Podczas zabiegu leczenia zębów niedopuszczalne jest, by lekarz prowadził prywatne rozmowy z asystentką. Jeśli już na pierwszej wizycie stomatolog wzbudzi nasze zaufanie, możemy spokojnie umówić się na dalsze zabiegi.
Lokalizacja i elastyczne godziny pracy
Musisz zastanowić się, czy zależy Ci na usługach stomatologicznych blisko domu, czy dojazd do gabinetu nie jest dla Ciebie problemem. Zaletą dobrego gabinetu stomatologicznego są elastyczne godziny pracy. Dentysta, który przyjmuje w sobotę, to komfort dla pacjentów pracujących w tygodniu do późnych godzin wieczornych. Gabinety stomatologiczne otwarte w weekendy, a nawet 24 h na dobę, są ratunkiem, gdy nagle dopadnie nas ból zęba.
Czy w gabinecie można wykonać zdjęcie RTG?
Sprawdź, czy w gabinecie możesz wykonać zdjęcie RTG. Możesz skorzystać ze zdjęcia pantomograficznego wykonywanego za pomocą specjalnego urządzenia – pantomogramu, zdjęcia cefalometrycznego, czyli zdjęcia rentgenowskiego bocznego czaszki lub zdjęcia punktowego, które potrzebne jest w leczeniu kanałowym czy przed ekstrakcją zęba.
Jak wybrać stomatologa dziecięcego?
Przed wizytą u stomatologa dziecięcego sprawdź, czy oferuje wizytę adaptacyjną, która pozwoli Twojemu dziecku oswoić się z dentystą. Wizyta u stomatologa nie należy do najprzyjemniejszych, więc dziecko nie powinno zrazić się już na pierwszym spotkaniu. Jeśli zęby wymagają leczenia, zapytaj o kolorowe plomby dla dzieci czy smakowe żele znieczulające, które są atrakcyjne dla najmłodszych. Zachętą mogą być również bajki wyświetlane w trakcie wizyty, a także upominki po wizycie.
Podstawowe pytanie: kiedy z dzieckiem do stomatologa? Najlepiej udać się do stomatologa dziecięcego po pojawieniu się pierwszego zęba. Dentysta dla dzieci fachowo zajmie się leczeniem zębów mlecznych. Jeśli Twoje dziecko potrzebuje usunięcia zęba mlecznego, zgłoś się jak najszybciej do dentysty.
Profilaktycznie najmłodsi mogą skorzystać z lakowania, fluoryzacji lub lapisowania, które polega na impregnacji zębów mlecznych za pomocą azotanu srebra. Zabiegi wpływają na lepszą odporność zębów i pozwalają uniknąć bolesnego borowania w przyszłości. Lakowanie zębów polega na uszczelnianiu naturalnych bruzd, które znajdują się na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, dlatego dentyści sugerują, że lakowanie jest idealnym pomysłem na wizytę adaptacyjną. W czasie kontroli możemy poprosić stomatologa o wykonanie instruktażu higieny jamy ustnej.
Podpowiedzi, jak wybrać dentystę
- Jakość oferty – sprawdź, czy stomatolog dba o pacjenta, podchodzi do każdego indywidualnie, czy aktualizuje ofertę i stawia na nowoczesny sprzęt.
- Doświadczenie firmy – warto wybierać stomatologów z doświadczeniem. Mamy wtedy gwarancję wykonania usługi solidnie przez specjalistę, który posiada szeroką wiedzę w zakresie medycyny.
- Rekomendacje klientów – poznaj oceny i opinie pacjentów. Osoby zadowolone z usług chętnie wracają do dentysty na kolejną wizytę.
- Lista stomatologów – w szybkim wyborze specjalisty może pomóc katalog dentystów, w którym znajdują się dane kontaktowe i informacje o ofercie. Skorzystaj ze spisu gabinetów stomatologicznych aleRanking i wybierz stomatologa z Twojej okolicy.