Próchnica – przyczyny i zapobieganie
Próchnica jest jednym z najczęstszych problemów w obrębie jamy ustnej. Niestety większość osób bagatelizuje istniejące ubytki, zwlekając z wizytą u stomatologa. Warto więc poznać najważniejsze przyczyny próchnicy i dowiedzieć się, jak zapobiegać jej powstawaniu.
Skąd się bierze próchnica?
W powstawaniu próchnicy duże znaczenie ma przede wszystkim nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Rezygnowanie z mycia zębów sprzyja odkładaniu płytki nazębnej prowadzącej do demineralizacji szkliwa. Z czasem pojawia się niewielka plamka, która jest początkiem próchnicy. Nadal bagatelizowana powoduje wnikanie do zębiny powstających w ustach kwasów, co prowadzi do pogłębiania ubytku.
Stan zębów uzależniony jest również od naszej diety oraz nawyków matki, ponieważ zawiązki uzębienia u dziecka zaczynają kształtować się w czwartym tygodniu ciąży. Spożywanie w tym okresie nadmiernej ilości cukrów prostych zwiększa ryzyko próchnicy. Niemałe znaczenie ma również niedobór takich witamin jak: witamina A, witamina D, witamina C oraz niedobór wapnia.
Na powstawanie próchnicy wpływają także niektóre choroby. Zwiększone ryzyko ubytków dotyczy osób chorych na cukrzycę, po przeszczepach narządów, po przeszczepach szpiku oraz osób ze znacznie obniżoną odpornością.
Próchnicy można zapobiec
Nie tylko higiena jamy ustnej jest działaniem mającym na celu zapobiegnięcie próchnicy. W gabinetach stomatologicznych oferowanych jest wiele zabiegów w ramach profilaktyki. Zalicza się do nich m.in.:
- lakowanie – jest to proces, któremu poddawane są zęby trzonowe i przedtrzonowe, ponieważ to właśnie w nich najczęściej rozwija się próchnica; zabieg polega na wypełnieniu wszystkich szczelin specjalnym płynem;
- fluoryzacja – jest to zabieg polegający na bezpośrednim nałożeniu na zęby specjalnych preparatów z fluorem.
Boisz się dentysty? Wybierz odpowiedni gabinet stomatologiczny
Próchnica sieje spustoszenie w jamie ustnej wielu Polaków z jednego powodu – pacjenci boją się dentysty. Leczenie ubytków wiąże się bowiem z borowaniem, które nasuwa z kolei skojarzenie silnego bólu. Warto jednak mieć świadomość, że im wcześniejsze leczenie próchnicy, tym możliwość usunięcia ubytków bez uczucia dyskomfortu.
Jeśli unikasz fotela dentystycznego jak ognia, musisz wybrać odpowiedni gabinet stomatologiczny. Zwróć uwagę na takie kwestie jak:
- możliwość leczenia próchnicy innymi metodami niż borowanie, np. na drodze fotoablacji laserowej czy remineralizacji plamki (dotyczy to jednak próchnicy w początkowym stadium),
- wiedza i doświadczenie poparte certyfikatami – jeśli na ścianie gabinetu wisi sporo certyfikatów potwierdzających ukończenie szkoleń i kursów, warto oddać swoje zęby w ręce pracujących tam stomatologów,
- opinie innych pacjentów,
- popularność gabinetu stomatologicznego przekładająca się np. na dość długie terminy oczekiwania na wizytę.