Materiał Partnera
Z jakich materiałów i w jaki sposób wykonuje się protezy zębowe?

Z jakich materiałów i w jaki sposób wykonuje się protezy zębowe?

Wykonywaniem protez zębowych zajmuje się dział stomatologii nazywany protetyką. Łączy on w sobie zagadnienia medycyny i techniki, aby móc tworzyć funkcjonalne i wygodne dla pacjenta uzupełnienia ubytków tkankowych. Obecnie konstruowane protezy są coraz nowocześniejsze. Materiały, z których się je wykonuje, coraz lepiej spełniają funkcję zastępowania naturalnego uzębienia.

Jak wykonuje się protezę zębową

Pierwszym etapem procesu przygotowania protezy zębowej jest przygotowanie pacjenta do rozpoczęcia noszenia jej. 

Takie uzupełnienie musi idealnie przylegać do dziąseł, dlatego bardzo ważne jest, by na samym początku określić, które naturalne zęby mogą zostać wyleczone, a które muszą zostać poddane ekstrakcji – wyjaśnia protetyk z gabinetu ARTDENT


Usunięcie zębów wiąże się z gojeniem ran, dlatego przygotowanie protezy można rozpocząć dopiero wtedy, gdy jama ustna pacjenta powróci do pełnego zdrowia.

Wykonanie protezy wymaga zwykle co najmniej czterech wizyt u stomatologa. Podczas pierwszej z nich dentysta ocenia stan uzębienia pacjenta. W przypadku całkowitego bezzębia, można przystąpić do wykonania wycisku z górnej i dolnej szczęki. Polega to na przyłożeniu do dziąseł metalowych łyżek wypełnionych plastyczną masą, w której odciska się kształt szczęki. Na podstawie uzyskanego odlewu zębów protetyk może wykonać niezbędne pomiary.

Kolejnym krokiem jest dobranie koloru uzębienia i jego wysokości. Pacjent może zdecydować, jaki odcień najbardziej mu odpowiada, jednak zawsze warto przede wszystkim zadbać o to, by zęby prezentowały się naturalnie. Istotna jest także wysokość, szczególnie jeśli proteza zębowa nie jest pełna, a obejmuje jedynie fragment szczęki. Jest to bardzo ważne dla komfortu jej noszenia, a także mówienia i spożywania pokarmów.

Następny etap obejmuje przymiarkę protezy próbnej, aby pacjent mógł zaakceptować jej kształt i wygląd. Jeśli wszystko zostało wykonane prawidłowo, można przystąpić do wykonywania docelowego uzupełnienia. Ostatnia wizyta to przymiarka gotowej protezy i ewentualne drobne poprawki.

Materiały do wykonywania protez zębowych

Dawniej „trzecie zęby” przygotowywano głównie z porcelany. Prezentowały się bardzo atrakcyjnie, jednak ich wytrzymałość nie była wystarczająca – mogły np. rozbić się przy upadku na podłogę. Nowoczesne protezy wykonuje się z trwałych i estetycznych materiałów. Do najbardziej popularnych nalezą uzupełnienia:

  • akrylowe,
  • nylonowe,
  • acetalowe.

Dobór materiału zależy zwykle od możliwości finansowych pacjenta, jednak każdy z wymienionych typów jest popularnie stosowany i zapewnia duży komfort w codziennym użytkowaniu.

 

Kategorie
Warto przeczytać
Małgorzata Ossowska – profilaktyka, chirurgia oraz protetyka
Profilaktyka, chirurgia stomatologiczna oraz protetyka – to trzy aspekty, w których opiekę zapewnia stomatolog Małgorzata Ossowska. Swoją pracą zajmuje się od ponad piętnastu lat, wykorzystując nieustannie wzbogacane...
Co to jest piaskowanie zębów?
Piękny i zdrowy uśmiech to marzenie każdego z nas. Piaskowanie zębów to często wykonywany w gabinecie stomatologicznym zabieg higienizacyjny. Jego efektem jest efekt oczyszczenia i wybielenia. Systematycznie wykonywane...
Jak wygląda usuwanie ósemek?
Ósemki, czyli zęby mądrości sprawiają wiele problemów – bolą, krzywo rosną, rozwija się w nich próchnica lub po prostu nie mieszczą się w szczęce. Często zatem dokonuje się ich ekstrakcji. Dowiedz się, jak wygląda...
Znajdź gabinety stomatologiczne