Dieta a zdrowie zębów. Co warto jeść, aby cieszyć się pięknym uśmiechem?
Dieta, a właściwie, jak woleliby dietetycy, zrównoważony sposób odżywiania, reguluje funkcjonowanie całego organizmu. To, co jesz, ma wpływ na stan Twoich zębów – ich odporność na próchnicę, choroby przyzębia i osteoporozę, a także wygląd. Dostarczanie odpowiednich substancji odżywczych – głównie witamin i minerałów – jest trzecim filarem zdrowia zębów, zaraz obok odpowiedniej higieny oraz regularnie wykonywanych: scalingu i piaskowania.
Mówi ekspert z przychodni stomatologicznej Dental Lublin:
Na każdym etapie życia człowieka dieta dla zdrowia zębów ma bardzo duże znaczenie. Odpowiednia podaż wapnia i fosforu oraz witamin wpływa na to, że zęby są mocne, odporne na próchnicę. Nieodpowiednia dieta – uboga w składniki odżywcze, a bogata w cukry – osłabia szkliwo, dziąsła i kości.
Minerały – budulec mocnych zębów
Usłyszałeś kiedyś od swojego dentysty, że masz słabe zęby i to jest powodem nawracającej próchnicy? Pomimo największych starań, dokładnego szczotkowania oraz regularnego scalingu i piaskowania na zębach pojawia się próchnica – z czego to wynika? Co ma wpływ na mocne zęby?
Szkliwo to warstwa ochronna zęba i jednocześnie najtwardsza tkanka w ludzkim organizmie. Składa się głównie z wapnia i fosforu. Zbyt mała ich podaż w diecie jest jedną z przyczyn demineralizacji zębów – odwapnienia szkliwa, które przejawia się białymi plamkami zamieniającymi się z czasem w próchnicę.
Bogate w wapń są przetwory mleczne – twaróg, kefir, czy jogurty. Pamiętaj, aby wybierać produkty bez cukru, ponieważ ten może przyczyniać się do uszkadzania szkliwa. Dotyczy to również produktów fortyfikowanych w wapń, np. wegańskich napojów mlecznych – migdałowych, ryżowych czy sojowych. Szpinak, rukola czy fasola zawierają spore dawki wapnia. Fosfor natomiast dostarczysz organizmowi wraz z żółtym serem, otrębami pszennymi, kaszą gryczaną, żółtkami, produktami mięsnymi i podrobami.
Witaminy D, C, A, a zdrowie zębów. Czego unikać?
Dieta dla zdrowia zębów musi być bogata w witaminy, które zapewnią prawidłowe wchłanianie wapnia i fosforu oraz utrzymają dziąsła w dobrej kondycji.
Właściwy metabolizm minerałów zapewnia witamina D3, którą w naturalny sposób pozyskuje nasza skóra wystawiona na działanie promieni słonecznych. Ekspozycja powinna trwać co najmniej 15 minut i jest efektywna w okresie od maja do września. W pozostałym okresie witaminę D3 należy suplementować.
Witamina C wpływa na doskonały stan dziąseł, ponieważ wzmacnia naczynia krwionośne. Jeśli często podczas szczotkowania zębów dziąsła krwawią, regularnie wzbogacaj swoje potrawy w nać pietruszki – najbogatsza w witaminę C. Zaraz po pietruszce są: papryka, brukselka, kalarepa, brokuły.
Pamiętaj, że to, co jesz, wpływa również na wygląd Twoich zębów. Jeśli chcesz zachować śnieżnobiały uśmiech po wybielaniu w gabinecie dentystycznym, unikaj pewnych produktów spożywczych. Zamień czerwone wino na białe, a czarną kawę zabielaj mlekiem lub śmietanką. Ogranicz też picie mocnej herbaty. W ten sposób unikniesz przebarwień, które sprawią, że Twój uśmiech będzie mniej promienny.