Różnice między licówką a koroną
Podstawowym rodzajem materiałów stosowanych w protetyce stomatologicznej są korony zębowe. Są to elementy, które stosuje się do odbudowy pojedynczych zębów. Z zastosowanie korony można polepszyć funkcjonalność układu żucia, ale można też wpłynąć na poprawę estetyki uśmiechu. Innym chętnie stosowanym rodzajem materiału protetycznego, który z kolei stosowany jest już wyłącznie do poprawy estetyki uśmiechu, są licówki zębowe. W artykule dokładniej opisujemy oba te rodzaje materiałów protetycznych i tłumaczymy, w jakich sytuacjach najczęściej się je stosuje oraz jakie są między nimi różnice.
Co to są korony zębowe? W jakich sytuacjach się je stosuje
Korony zębowe to bardzo ważny rodzaj materiałów protetycznych. Materiał ten jest stosowany do pokrywania całego zęba, czyli do zastąpienia sztucznym materiałem naturalnej korony zęba. Odbudowa zęba z zastosowanie korony protetycznej może być konieczna w przypadku bardzo rozwiniętej choroby próchnicowej, po przeprowadzeniu niszczącego całą koronę zęba leczenia endodontycznego lub np. przy odbudowie zębów na implantach stomatologicznych. Zaletą stosowania koron protetycznych jest to, że umożliwiają one nie tylko odbudowę korony naturalnego zęba, ale jednocześnie też jego wzmocnienie. Korony protetyczne mogą być wykonane na dwa sposoby:
- korony porcelanowe na niewidocznej podbudowie metalowej,
- korony pełnoceramiczne, w których wszystkie elementy są wykonane z porcelany.
Żeby założyć koronę protetyczną, na początku niezbędne jest oszlifowanie z każdej strony zęba. Następny etap to wykonanie wycisku protetycznego, który będzie podstawą do przygotowania idealnie dopasowanej korony. Obecnie w celu pobrania wszystkich niezbędnych pomiarów można wykonać tradycyjny wycisk gipsowy lub wycisk z zastosowaniem skanera wewnątrzustnego, czyli wycisk cyfrowy. Ta druga metoda znacznie przyspiesza potem też proces przygotowania korony zębowej.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach: Poprzez zastosowanie systemu CAD/CAM całość, czyli wszystkie etapy zabiegu: pobranie niezbędnych pomiarów, przygotowanie zęba do odbudowy, przygotowanie idealnej korony protetycznej i jej założenie, mogą być wykonane w trakcie zaledwie jednej wizyty w gabinecie.
Kiedy stosuje się licówki na zęby?
Zupełnie innym rodzajem materiału protetycznego jest licówka na zęby. Tego rodzaju materiały protetyczne są stosowane w postaci cienkich, zazwyczaj wykonanych z porcelany, płatków. Nieco inne jest również zastosowanie takich elementów. Mają one bowiem za zadanie przede wszystkim zamaskowanie wszelkiego rodzaju estetycznych niedoskonałości zębów. Licówki na zęby są więc wybierane zazwyczaj jako element stomatologii estetycznej. Jest to z resztą obok wybielania zębów, najczęściej wykonywany w ramach stomatologii estetycznej rodzaj zabiegu. Licówki stosowane są do poprawy estetyki przede wszystkim przednich zębów, czyli jedynek, dwójek lub trójek. Przyklejone do ich powierzchni licówki umożliwiają zamaskowanie niemożliwych do usunięcia przebarwień, zasłonięcie diastemy, czyli nieestetycznie wyglądającej przerwy między jedynkami lub nieestetycznego kształtu zęba. Zaletą stosowania licówek w takich sytuacjach jest to, że taki zabieg jest całkowicie bezbolesny i nieskomplikowany, a w dodatku pozwala osiągnąć naprawdę znakomite rezultaty.