Materiał Partnera
Czym zajmuje się stomatologia estetyczna?

Czym zajmuje się stomatologia estetyczna?

Piękny uśmiech to bez wątpienia jeden z najważniejszych atrybutu wyglądu każdego człowieka. Równe, jasne zęby znacząco podnoszą atrakcyjność, z drugiej strony nietrudno wyobrazić sobie jak na ogólny wygląd wpływają takie defekty jak krzywy zgryz, przebarwienia czy ubytki zębów. Dziś jesteśmy świadomi wpływu, jaki uśmiech ma na to, jak jesteśmy postrzegani – dlatego coraz większą popularnością cieszą się zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej.

Czym jest stomatologia estetyczna?

W największym skrócie stomatologia estetyczna to gałąź stomatologii skoncentrowana na poprawie estetyki uzębienia. Dzięki nowoczesnym technologiom oraz specjalnym materiałom cel ten może zostać osiągnięty na przykład poprzez zmianę barwy zębów lub korektę ich kształtu. Krótko mówiąc: stomatologia estetyczna jest szansą dla tych pacjentów, którzy z jakiejkolwiek przyczyny – na przykład chorób lub wypadków – nie są zadowoleni z wyglądu swojego uśmiechu i pragną go poprawić przy pomocy specjalisty. Szeroki wybór zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej znajdziemy w ofercie gabinetów stomatologicznych Art Dent z Rybnika i Raciborza.

Czy warto dbać o wygląd zębów?

Podobnie jak w przypadku medycyny estetycznej, społeczna świadomość o znaczeniu stomatologii estetycznej oraz należących do niej zabiegów jest wciąż stosunkowo niska. Wielu osobom zabiegi estetyczne kojarzą się z pewnym snobizmem – powszechnym wyobrażeniem jest, że na zabiegi takie jak wybielanie zębów czy licówki decydują się ludzie o dość wysokim statusie materialnym i społecznym, na przykład celebryci czy biznesmeni. Nie jest to do końca prawdą, bo choć faktycznie tego typu postacie znane są z dużej dbałości o wygląd, to stomatologia estetyczna wcale nie jest luksusem czy fanaberią – może ona mieć ogromny wpływ na komfort życia również osób, które się do powyższych grup nie zaliczają. Dlaczego? Ponieważ żyjemy w czasach, w których wygląd odgrywa dużą rolę niezależnie od tego, co robimy. Ładny uśmiech jest nie tylko estetyczny, ale również wpływa na to, jak jesteśmy postrzegani przez nasze otoczenie. Częstym problemem osób, które nie są zadowolone z wyglądu swojego uzębienia jest to, że starają się ukryć swoją przypadłość – więc dość niechętnie się uśmiechają, robią to rzadko lub półgębkiem, by nikt nie dostrzegł krzywego zgryzu lub brzydkiego koloru zębów. Przez to osoby takie mogą być postrzegane jako nieśmiałe lub po prostu niesympatyczne, a to z kolei może przełożyć się na trudność w nawiązywaniu relacji, czy to towarzyskich, czy zawodowych. Wszystko dlatego, że ich zęby nie wyglądają tak, jak powinny. Stomatologia estetyczna nie służy więc jedynie dogadzaniu własnemu ego, ale może również pomaga rozwiązywać problemy wynikające z zaniżonej samooceny. W dzisiejszych czasach pacjenci mogą poprawiać swój uśmiech na wiele sposób – do najpopularniejszych należą wybielanie zębów, skaling i piaskowanie oraz licówki.

Wybielania zębów

Zgodnie ze swą nazwą, zabieg ten polega na zmianie koloru zębów, sprawieniu, że będą one bielsze. Stosowany jest on w sytuacji, kiedy zęby są silnie przebarwione na przykład w wyniku palenia papierosów, picia dużych ilości kawy lub herbaty, niektórych chorób czy po prostu niedostatecznej higieny. Wybielanie może być wykonywane na dwa sposoby:

  • Wybielanie „gabinetowe” – wykorzystuje się w nim żele wybielające, które aktywuje się przy pomocy światła emitowanego przez specjalną lampę. To najskuteczniejsza i jednocześnie najszybsza metoda wybielania. Jeden zabieg trwa około godziny i może rozjaśnić zęby o nawet 10 odcieni.
  • Wybielanie domowe – nazywane też wybielaniem nakładkowym, jest bardziej przystępne od gabinetowego pod względem ceny, jednak trwa dłużej (około dwóch tygodni). Pierwszym krokiem jest pobranie od pacjenta wycisku, na podstawie którego stomatolog tworzy nakładkę. Zadaniem pacjenta jest codzienne wypełnianie nakładki żelem wybielającym, a następnie noszenie jej przez około dwie godziny dziennie każdego dnia aż do końca kuracji

Skaling i piaskowanie

Choć zaliczane są do stomatologii estetycznej, mają one również duży wpływ na zdrowie zębów. Wykonywane są bowiem w celu usunięcia kamienia nazębnego oraz płytki nazębnej, które z czasem mogą prowadzić do rozwoju paradontozy oraz innych chorób. Skaling wykonywany w gabinecie dentystycznym to jedyna metoda usunięcia kamienia nazębnego – wykonuje się go przy pomocy fal ultradźwiękowych, które kruszą twardy, skamieniały nalot, nie uszkadzają jednak szkliwa. Piaskowanie z kolei polega na naprowadzeniu na powierzchnię zęba strumienia wody zmieszanej ze specjalnymi proszkiem – np. drobinami glicyny lub wodorowęglanu sodu – który potocznie nazywa się piaskiem stomatologicznym. Wysokie ciśnienie strumienia pozwala oderwać od zębów pozostałości płytki nazębnej, która w wyniku mineralizacji może przekształcać się w kamień. Przy okazji piaskowanie pozwala usuwać przebarwienia z zębów, nadając im ładniejszych wygląd. Zarówno skaling, jak i piaskowanie są zabiegami bezbolesnymi, choć mogą powodować u pacjenta pewien dyskomfort. W ramach profilaktyki paradontozy zaleca się, żeby oba zabiegi były wykonywane co około pół roku.

Licówki

Mają postać cienkich, porcelanowych lub ceramicznych nakładek, które nakleja się na wcześniej przygotowaną zewnętrzną powierzchnię zębów. Przygotowanie to polega zazwyczaj na zeszlifowaniu cienkiej warstwy szkliwa, a następnie pobraniu wycisku, z którego protetyk wykonuje licówki. Możliwe jest również wykonanie licówek bez uszkadzania szkliwa, choć mają one charakter raczej tymczasowy. Przy pomocy licówek możliwe jest korygowanie licznych niedoskonałości uzębienia, między innymi zakrywanie przebarwień, maskowanie diastem czy wydłużanie lub zmiana kształtu poszczególnych zębów.

Przeciwwskazania do stosowania zabiegów

Podobnie jak z każdym zabiegiem medycznym, również w przypadku zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej wyróżnić można pewne przeciwwskazania do ich wykonywania. Przede wszystkim są nimi niewyleczone ubytki zębów, ogólny zły stan zdrowia lub ciąża. W przypadku zabiegu wybielania przeciwwskazaniem jest uczulenie lub nadwrażliwość na składniki substancji wybielającej. Ponadto warto pamiętać, że stomatolog może odmówić wykonania zabiegu, jeśli uzna, że oczekiwania pacjenta są nierealistyczne bądź jeśli istnieje podejrzenie, że pacjent nie będzie zadowolony z efektu – w takiej sytuacji zabieg będzie miał efekt odwrotny do zamierzonego.

Kategorie
Warto przeczytać
Czy kamień nazębny jest szkodliwy?
Kamień nazębny odkładający się na zębach stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej. Wpływa nie tylko na zwiększenie ryzyka rozwoju próchnicy, ale także jest jedną z głównych przyczyn stanów zapalnych dziąseł i...
Stomatologia zachowawcza – charakterystyka dziedziny
Lekarz dentysta specjalizujący się w stomatologii zachowawczej jest tak naprawdę stomatologicznym lekarzem pierwszego kontaktu. To właśnie do jego gabinetu udajemy się na wizyty kontrolne, to on zajmuje się leczeniem...
Zalety odbudowy braków w uzębieniu przy pomocy implantów zębowych
Odbudowa utraconego z różnych przyczyn uzębienia jest niezwykle ważna. Brak nawet pojedynczych zębów może bowiem prowadzić do poważnych problemów związanych z przeżuwaniem pokarmu, negatywnie wpływać na estetykę naszego...
Znajdź gabinety stomatologiczne