Dlaczego warto uzupełniać braki w uzębieniu?
Niezależnie od tego, czy utrata zębów lub zęba to konsekwencja ubytku próchnicowego, paradontozy, wypadku czy też innej sytuacji, dobrze przemyśleć uzupełnienie braków. Może ono bowiem przynieść wiele korzyści zarówno związanych z estetyką uśmiechu, jak i komfortem jedzenia oraz zdrowiem. Obecnie w tym celu stomatolodzy korzystają z wielu różnych metod. Na czym one polegają? Dlaczego często dobrym rozwiązaniem jest uzupełnienie braków w uzębieniu?
Z jakich powodów należy uzupełniać braki w uzębieniu?
Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że braki w uzębieniu mogą prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych. Pozostawienie wolnego miejsca po zębie może sprawić, że inne zaczną się przemieszczać, co z kolei może prowadzić do wad zgryzu oraz do trudności w higienie jamy ustnej. W konsekwencji zwiększa się ryzyko próchnicy i chorób przyzębia. Wiele osób zwraca również uwagę na to, że widoczne ubytki negatywnie wpływają na estetykę uśmiechu. Kolejnym poważnym problemem może być utrata kości w miejscu, gdzie brakuje zęba. Gdy w jamie ustnej w danym miejscu nie ma korzenia, nie dochodzi do odpowiedniej stymulacji kostnej, która jest potrzebna dla utrzymania jej gęstości. Z czasem może to prowadzić do stopniowego zanikania kości.
Braki w uzębieniu wpływają negatywnie na funkcje żucia oraz mówienia. Nieprawidłowe rozdrabnianie pokarmu może prowadzić do problemów żołądkowych, a utrata zębów przednich sprawia trudności w artykulacji niektórych dźwięków. Jeżeli zastanawiasz się, czy w Twoim przypadku uzupełnienie braków w uzębieniu to dobre rozwiązanie, możesz umówić się na wizytę m.in. do Poradni Stomatologicznej BELLA DENT.
W jaki sposób można uzupełnić braki w uzębieniu?
Wybór metody zależy od liczby oraz lokalizacji brakujących zębów, stanu pozostałego uzębienia i jamy ustnej, a także indywidualnych preferencji pacjenta. Wśród dostępnych metod można wskazać m.in. wykorzystanie protez. Jest to najstarszy sposób uzupełniania braków w uzębieniu. Zależnie od potrzeb pacjenta stosuje się protezy częściowe lub całkowite, które są wykonane z różnych materiałów, takich jak akryl czy nylon.
W przypadku braku korzenia zęba wykorzystywane są nierzadko implanty zębowe. W Raciborzu wykonasz je m.in. we wspomnianej wcześniej poradni. To metoda polegająca na wszczepieniu w miejscu braku zęba specjalnego tytanowego implantu, który pełni rolę korzenia. Na implancie następnie montuje się zwykle koronę. Takie uzupełniania mogą pozwolić na uzyskanie efektu zbliżonego do naturalnego uzębienia. Mosty natomiast funkcjonują jako stałe uzupełnienie kilku sąsiadujących zębów. Są one zakotwiczone na zdrowych zębach. Należy przy tym pamiętać, że ostateczną decyzję dotyczącą metody wykonania uzupełniania powinien podjąć dentysta.