Materiał Partnera
Jak zadbać o estetykę zębów?

Jak zadbać o estetykę zębów?

Ładny, pozbawiony „poważniejszych” niedoskonałości uśmiech pozytywnie wpływa na nastrój i samoocenę. Jego pielęgnacja powinna opierać się na dokładnym szczotkowaniu zębów (rano i wieczorem) oraz nitkowaniu, a także regularnych wizytach u dentysty. Dla zwiększenia efektu poleca się także korzystanie z zabiegów stomatologii estetycznej. Oto, co się na nie składa.

Przyjmuje się, że prawidłowe czyszczenie zębów powinno trwać minimum 2 minuty. Niektórzy polecają tzw. test języka, aby sprawdzić, czy można zakończyć już szczotkowanie. Weryfikacja polega tutaj na przesunięciu językiem po uzębieniu – jeżeli jest czyste, nie powinno się wyczuć osadu czy szorstkości. Nie jest to jednak w pełni sprawdzona technika, więc najlepiej trzymać się właściwych ram czasowych. W pierwszej kolejności poleca się umycie zewnętrznych części zębów, następnie wewnętrznych powierzchni, a na końcu poziomych (żujących).

Stomatologia estetyczna – na czym polega? 

Pielęgnacja uśmiechu nie byłaby kompletna bez regularnych wizyt u dentysty, podczas których wykonywany jest „przegląd” i ew. różnego rodzaju zabiegi. Wszelkie czynności mające na celu poprawę wyglądu uzębienia zaliczają się do obszaru działalności stomatologii estetycznej. Lekarz ocenia stan szkliwa i dziąseł, a także kolor, kształt oraz ustawienie zębów. Zależnie od dokonanej obserwacji, poleca i przeprowadza działania, które są ukierunkowane na usunięcie defektów czy zwiększenie dotychczasowych rezultatów starań pacjenta.

W gabinecie stomatologicznym można zatem zadbać o estetykę zębów m.in. poprzez ich wybielenie. Najpierw usuwa się zgromadzony kamień nazębny (jego „kolekcjonowanie” może zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na paradontozę), a następnie nalot, którego nie dało się wyczyścić podczas codziennego mycia zębów. Dopiero później przechodzi się do nakładania preparatów wybielających. Specjaliści z kliniki New-Dent z Lublina twierdzą, że efekty takiego zabiegu są bardzo trwałe, dzięki czemu można cieszyć się uśmiechem przez długi czas.

Prawidłowa pielęgnacja uśmiechu 

Do działań przeprowadzanych w ramach stomatologii estetycznej należy nie tylko wybielanie, ale także ortodoncja – korekta niepoprawnego ustawienia zębów. W gabinecie zakłada się również korony, mosty czy licówki, których zadaniem jest zakrycie ubytków w naturalnym uśmiechu. Poza wizytami u dentysty, warto samodzielnie zadbać o stan swojego uzębienia – tj. pamiętać o jego odpowiednim myciu oraz nitkowaniu. Szczególnie ta druga czynność bywa zaniedbywana, a pomaga w usunięciu zanieczyszczeń ze szczelin.

Kategorie
Warto przeczytać
Małgorzata Ossowska – profilaktyka, chirurgia oraz protetyka
Profilaktyka, chirurgia stomatologiczna oraz protetyka – to trzy aspekty, w których opiekę zapewnia stomatolog Małgorzata Ossowska. Swoją pracą zajmuje się od ponad piętnastu lat, wykorzystując nieustannie wzbogacane...
Czy kamień nazębny jest szkodliwy?
Kamień nazębny odkładający się na zębach stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej. Wpływa nie tylko na zwiększenie ryzyka rozwoju próchnicy, ale także jest jedną z głównych przyczyn stanów zapalnych dziąseł i...
Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja implantów?
Zęby powinny służyć nam przez całe życie. Aby tak się stało, należy o nie prawidłowo dbać. Dbać trzeba także o implanty zębowe. Prawidłowa pielęgnacja sprawi, że nie będziemy mieć z nimi problemów. Przekonaj się, jak...
Znajdź gabinety stomatologiczne