Jakie są różnice między implantami a protezami stomatologicznymi?
Ubytki w zębach to poważny, a jednocześnie bardzo często ignorowany problem, którego efektem jest nie tylko mało estetyczny uśmiech, lecz również cały szereg zmian w wyglądzie twarzy, a nawet ryzyko konsekwencji zdrowotnych. Współczesna stomatologia daje nam wiele różnych możliwości uzupełnienia ubytków. Na czym polegają różnice między nimi i która z nich jest najlepsza?
Implanty – zęby z tytanu
To wykonane z tytanu śruby, które umieszcza się w kości szczęki w taki sposób, by możliwe było osadzenie na nich specjalnie wykonanej korony imitującej utracony ząb. Dlaczego jednak tytan?
- Ponieważ ze wszystkich dostępnych nam metali to właśnie tytan odznacza się największą biozgodnością – wyjaśnia przedstawiciel gabinetu stomatologicznego JB Stomatologia – Oznacza to, że jest on w stanie trwale zrosnąć się z kością, co jest niezbędne do zachowania trwałości takiej aplikacji. Inne materiały są odrzucane przez organizm.
Zrośnięcie się śruby z tkanką trwa średnio 2-3 miesiące i dopiero po tym czasie możliwe jest założenie korony. To oraz bardzo wysoka cena zniechęca wielu pacjentów, nie ulega jednak wątpliwości, że jest to najskuteczniejsza obecnie dostępna metoda likwidowania ubytków w uzębieniu.
Protezy
Dzielimy je na ruchome oraz stałe – zgodnie z ich nazwą, pierwsze można dowolnie wyjmować z jamy ustnej (np. na czas snu), drugie są dopasowywane i montowane w jamie ustnej przez protetyka. Oba rozwiązania mają swoje zalety oraz wady. Protezy ruchome są tanie i mało inwazyjne, dlatego są bardzo powszechnie wybierane – niestety są również najmniej komfortowe w użytkowaniu, szczególnie na początku. Protezy stałe, takie jak mosty i korony są wygodniejsze w codziennym życiu. Montuje się je jednak do zębów sąsiadujących z ubytkiem, co wiąże się z koniecznością ich oszlifowania do odpowiedniego kształtu, co nie pozostaje bez wpływu na ich zdrowie
Co wybrać?
Wybór między protezami a implantami nie jest prosty, ponieważ uzależniony od wielu różnych czynników. Nie da się ukryć, że głównym powodem, dla którego wielu klientów decyduje się na protezy ruchome, jest ich bardzo niska cena – z tego samego powodu implanty cieszą się dużo mniejszą popularnością. Należy jednak pamiętać o konsekwencjach zdrowotnych ubytków zębowych. W miejscu, gdzie brakuje zęba, kość szczękowa nie jest obciążona i nie pracuje, czego efektem jest jej stopniowe zanikanie, tzw. atrofia. To z czasem przyczynia się do bardzo istotnych zmian w kształcie twarzy i zwiększa ryzyko licznych schorzeń jamy ustnej. Jedynie implanty, które są na stałe złączone z kością, są w stanie wywierać na nią odpowiednie obciążenie i zapobiegać dalszym zmianom.