Kiedy wykonuje się leczenie kanałowe?
Choroby związane z zębami są bardzo powszechne i dotykają nie tylko dorosłych, lecz także dzieci. Niektóre z nich da się szybko wyleczyć, a inne wymagają zastosowania specjalistycznych metod. Jedną z nich jest leczenie kanałowe. Na czym dokładnie polega ta technika? W jakich sytuacjach konieczne jest jej zastosowanie i kto może zdecydować się na taką metodę?
Kiedy stosuje się leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe jest najczęściej wykorzystywane w sytuacji, gdy pacjent odczuwa silny, długotrwały ból. Nie jest to jednak ściśle obowiązująca zasada. Taką metodę można zastosować także w sytuacji, gdy chodzi o zęba martwego. Istnieje szereg chorób, które kwalifikują danego pacjenta do skorzystania z leczenia kanałowego. Są to takie schorzenia dotyczące zębów, jak:
martwica miazgi,
próchnica wtórna,
urazy mechaniczne.
Leczenie kanałowe może okazać się konieczne również w sytuacji, gdy zęby są narażone na skrajne temperatury, promieniowanie czy światło powodujące stany zapalne. Jest to metoda stosowana także wtedy, kiedy poprzednie działania zostały przeprowadzone w sposób niewłaściwy i trzeba je poprawić. Leczenie kanałowe jest bardzo uniwersalną techniką, dlatego może być wykorzystywane również w przypadku zębów mlecznych.
- Czasami w profesjonalnych gabinetach pojawiają się pacjenci, którzy wcześniej korzystali z usług nieodpowiednio wykwalifikowanego lekarza. Przeprowadzenie leczenia kanałowego jest konieczne również wtedy, gdy dentysta niewłaściwie wypełnił kanały korzeniowe lub dana osoba wciąż odczuwa ból – stwierdza ekspert z gabinetu Stomatologia Rodzinna Ferreus.
Leczenie kanałowe dzieli się na wtórne i pierwotne. Pierwszy rodzaj dotyczy właśnie takiej sytuacji, w której poprzedni zabieg został przeprowadzony nieprawidłowo i trzeba go poprawić. Najczęściej chodzi o niewłaściwie wypełnione kanały korzeniowe. Leczenie pierwotne jest natomiast pierwszym podejściem do poradzenia sobie z problemem.
Jak sprawdzić, czy konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego?
Wybranie konkretnej metody leczenia jest możliwe jedynie po dokładnym zapoznaniu się z problemem danego pacjenta. W tym celu najczęściej wykonuje się zdjęcie rentgenowskie lub przeprowadza tomografię komputerową. W ten sposób można określić wielkość stanu zapalnego i oszacować dawkę znieczulenia, która sprawdzi się najlepiej w danym przypadku. Obecnie dysponujemy metodami pozwalającymi na przeprowadzenie leczenia praktycznie bezboleśnie, zachowując dużą skuteczność.
Kiedyś leczenie kanałowe przebiegało w zupełnie inny sposób. Na przestrzeni lat zostały jednak opracowane nowoczesne techniki, dzięki którym stało się ono metodą uniwersalną, powszechnie wykorzystywaną w wielu przypadkach. Ogromną pomocą są także mikroskopy endodontyczne pozwalające na precyzyjne wykonanie niezbędnych czynności.