Kiedy zęby mleczne wymagają usunięcia?
Jednym z powszechnych zabiegów stomatologicznych jest usunięcie zębów mlecznych. Ekstrakcja konieczna jest m.in. w związku z postępującą próchnicą i brakiem możliwości skutecznego leczenia. Z reguły jednak stomatolodzy dążą do uniknięcia wyrwania zęba mlecznego, gdyż jego wczesna utrata może powodować problemy z gryzieniem pokarmów, ryzyko rozwoju wad wymowy oraz zaburzeń w rozwoju zgryzu.
Kiedy należy usunąć zęba mlecznego?
Jednym z najczęstszych wskazań do usunięcia zębów mlecznych tzw. mleczaków jest brak możliwości odbudowy zęba, który został objęty próchnicą. Zaniedbanie leczenia zębów mlecznych to powszechnie występujący problem, który prowadzi do rozległych zmian chorobowych w obrębie zębów oraz dziąseł i sprzyja pogorszeniu ogólnego stanu zdrowia dziecka. Niekiedy zdarza się też, że ząb mleczny trzeba usunąć z powodu urazu, który doprowadził do złamania lub ukruszenia części zęba. Usuwanie zębów mlecznych wskazane jest także w przypadku, gdy wyrastają one w sposób nieprawidłowy np. poza łukiem zębowym, utrudniają wyżynanie się zębów stałych i powodują ich zatrzymanie w szczęce, a także w sytuacji, gdy u dziecka występują nawracające stany zapalne oraz przetoki w kanałach dziąseł.
- Ekstrakcja zębów mlecznych to ostateczność, której każdy stomatolog stara się uniknąć. Niestety, nie zawsze się to udaje ze względu na nadmierne zniszczenie zębów przez próchnicę, co powoduje problemy z ich odbudową oraz inne schorzenia i nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej. Usunięcie zębów mlecznych wskazane jest także m.in. w przypadku problemów związanych z ich zbyt powolnym wypadaniem, czyli w momencie, gdy ząb zaczyna się ruszać, powodując ból i dyskomfort w czasie spożywania posiłków. Profesjonalne usunięcie zęba w tym przypadku jest zdecydowanie bezpieczniejsze niż zastosowanie domowych metod przyśpieszenia procesu wypadania mleczaków – wyjaśnia ekspert z Gabinetu stomatologicznego Jardent z Iławy i Ostródy.
Na co zwrócić uwagę, wybierając dentystę, który usunie zęby mleczne?
W przypadku leczenia stomatologicznego dzieci szczególnie ważny jest wybór dobrego gabinetu stomatologicznego, który zapewnia kompleksową opiekę najmłodszym pacjentom. Pracujący w nim stomatolodzy powinni dysponować wiedzą oraz doświadczeniem w pracy z małymi dziećmi, a także mieć właściwe podejście do szczególnie wymagających pacjentów. Pozwala ono uniknąć traumy związanej z zabiegiem i strachu przed dentystą, który powoduje ogromny stres przed każdą wizytą u stomatologa oraz wpływa na podejście do leczenia zębów w dorosłym życiu. Wybrany gabinet stomatologiczny musi zapewniać najwyższą jakość świadczonych usług oraz gwarantować przyjazną dziecku atmosferę, która redukuje niepokój oraz obawy związane nie tylko z samym zabiegiem usunięcia zęba mlecznego, ale także profilaktycznymi wizytami kontrolnymi i leczeniem powstających ubytków zębowych oraz innych problemów stomatologicznych.