Leczenie kanałowe szansą na uratowanie nawet bardzo zniszczonego zęba
Leczenie kanałowe zęba stosowane jest w sytuacjach, gdy choroba próchnicowa jest już tak bardzo rozwinięta, że zdołała już przedrzeć się przez szkliwo i zębinę i zaatakowała znajdującą się w kanałach zębowych unerwioną miazgę. W takich sytuacjach przeprowadzenie leczenia endodontycznego jest jedynym sposobem na uratowanie chorego zęba przed usunięciem. Na czym dokładnie polega taki zabieg, tego dowiesz się z naszego artykułu.
Przebieg choroby próchnicowej
Choroby próchnicowa zęba może przebiegać w różnym tempie, i nie od razu skutkuje odczuwaniem przez pacjenta bólu. Na początku próchnica bowiem rozwija się na szkliwie zęba i w takim stadium można ją wykryć jedynie w trakcie wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym. Z biegiem czasu, bakterie próchnicowe pokonują jednak pierwszą napotkaną barierę i zaczynają atakować zębinę. Na tym etapie dochodzi do powstawania ubytku w zębie, który można wyleczyć poprzez dokładne oczyszczenie zaatakowanego zęba oraz jego uzupełnienie za pomocą plomby. Jeżeli w porę tego nie zrobimy, konsekwencje mogą być bardzo poważne.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Medentes w Przecławiu niedaleko Szczecina: Próchnica po przebiciu się przez zębinę niestety skupia się na unerwionej i ukrwionej miazdze zębowej. Bardzo często dopiero w takim stadium choroby pacjenci odczuwają skutki postępującej choroby zęba i dopiero wtedy zgłaszają się do stomatologa. W takim stadium nie wystarczy już jednak oczyszczenie ubytku i założenie plomby, tylko niezbędne jest wykonanie bardziej skomplikowanego zabiegu, czyli leczenia kanałowego zęba. Decydując się na taki zabieg musimy pamiętać, że w takim stadium choroby próchnicowej jest to już jedyna szansa na uratowanie naszego zęba przed ekstrakcją.
Przebieg zabiegu leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe obrosło już legendami. Każdy zna to określenie, jednak zazwyczaj we wszystkich komentarzach na jego temat możemy usłyszeć, że jest to najbardziej nieprzyjemny i bolesny zabieg stomatologiczny. Tymczasem jest to tylko częściowo prawda. Sam zabieg wykonywany jest bowiem w znieczuleniu, więc pacjent w trakcie jego trwania nie odczuwa żadnego bólu. Jedyny dyskomfort jest związany z czasem jego trwania.
Leczenie endodontyczne składa się bowiem z kilku etapów. Na początku stomatolog przed rozpoczęciem leczenia zleca wykonanie zdjęcia RTG, na którym może zobaczyć ilość kanałów zębowych oraz ich długość. Dopiero później przystępuje do otworzenia korony zęba oraz do rozpoczęcia właściwego leczenia.
Najważniejszą kwestią w leczeniu kanałowym jest dokładne wyczyszczenie wszystkich kanałów zębowych. Na tym etapie kanały są dokładnie wyczyszczone, i to zarówno ze znajdujących się w nich bakterii, jak i ze zdrowej miazgi zęba. W tym momencie warto zaznaczyć, że efektem leczenia kanałowego jest rzeczywiste uśmiercenie chorego zęba, który jednak dzięki temu nadal będzie mógł pełnić swoje funkcje i nie będzie konieczności jego ekstrakcji.
Po usunięciu z kanałów zębowych miazgi, konieczne jest jeszcze ich osuszenie oraz ukształtowanie, w taki sposób, aby można było je wypełnić gutaperką. W ostatnim etapie leczenia następuje odbudowa często już bardzo zniszczonego w wyniku działania próchnicy zęba.