Leczenie zębów w ciąży
Mimo wzrostu świadomości na temat opieki zdrowotnej w przypadku kobiet w ciąży, wciąż pokutuje w tej kwestii wiele szkodliwych mitów. Jeden z nich dotyczy badania i zabiegów przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym. Jak się okazuje, takich wizyt nie należy unikać. Wręcz przeciwnie – są one obowiązkiem każdej przyszłej mamy. Dlaczego tak jest i co warto na ten temat wiedzieć?
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Najskuteczniejszym sposobem na zdrowy i piękny uśmiech jest przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej. Profilaktyka w ciąży jest w tym zakresie niezwykle istotna, gdyż to właśnie wtedy dochodzi do wielu niekorzystnych zmian w obrębie jamy ustnej będących następstwem rewolucji hormonalnej zachodzącej w organizmie przyszłej mamy. W tym okresie może dojść m. in. do rozpulchnienia dziąseł oraz zmiany pH śliny, zębom nie służą również poranne nudności czy wieczorne podjadanie. Wszystko to może doprowadzić do rozwoju próchnicy i stanów zapalnych. Aby temu zapobiec, należy pamiętać o systematycznym szczotkowaniu i nitkowaniu zębów. Warto zadbać o zdrową dietę oraz ograniczyć spożywanie słodyczy. Koniecznie pamiętajmy o systematycznych wizytach u stomatologa, zarówno przed zajściem w ciążę, jak i w trakcie tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy.
Na wizyty warto uczęszczać regularnie, a nie dopiero w momencie, gdy zaczynają nam doskwierać dolegliwości bólowe. - Dodaje ekspert reprezentujący gabinet Best Dent w Warszawie. - Regularne kontrole pozwolą na bieżąco monitorować stan uzębienia i zapobiegać stanom zapalnym. W ciąży można, a nawet powinno się również wykonywać zabiegi profilaktyczne, takie jak skaling czy piaskowanie, dzięki którym można zapobiegać próchnicy oraz problemom związanym z przyzębiem.
Kiedy za późno na profilaktykę
Nie zawsze da się uniknąć problemów z zębami, nawet rygorystycznie przestrzegając zasad higieny i regularnie kontrolując stan uzębienia w gabinecie stomatologicznym. Ciąża nie oznacza jednak konieczności rezygnacji z leczenia zębów. Wręcz przeciwnie – należy pamiętać, że nieleczone stany zapalne mogą stać się przyczyną poważnych infekcji i stanowić zagrożenie dla zdrowia oraz życia dziecka i mamy. Dlatego też w razie pojawienia się bólu i stanu zapalnego należy niezwłocznie udać się do dentysty. Leczenie zębów w ciąży może być konieczne w każdym tygodniu, jednak przyjmuje się, że najbezpieczniejszy czas na zabiegi endodontyczne, czyli na leczenie kanałowe, przypada na drugi trymestr. Należy przy tym pamiętać, że w niektórych sytuacjach konieczne będzie wykonanie zdjęcia RTG. Alternatywą dla tej techniki obrazowania może być przeprowadzenie zabiegu przy pomocy mikroskopu.
Znieczulenie w ciąży
Najwięcej mitów wokół opieki stomatologicznej w ciąży narosło wokół możliwości korzystania ze znieczulenia przez przyszłe mamy. Na szczęście nowoczesna stomatologia wychodzi naprzeciw potrzebom kobiet w ciąży. Dzisiaj bez przeszkód mogą one poddawać się zabiegom w znieczuleniu. Oczywiście o swoim stanie należy poinformować lekarza, który dobierze bezpieczną metodę znieczulenia. Najważniejsze, by w takiej sytuacji unikać środków powodujących obkurczenie naczyń krwionośnych. Jak się zatem okazuje, leczenie stomatologiczne w ciąży jest możliwe, a nawet konieczne i w pełni bezpieczne dla mamy i dziecka.