Materiały i akcesoria niezbędne w praktyce stomatologicznej
W każdej praktyce stomatologicznej niezbędne są profesjonalne i specjalistyczne narzędzia, które umożliwią wykonywanie podstawowych oraz bardziej zaawansowanych zabiegów leczniczych. Ułatwieniem pracy dentysty są również materiały i akcesoria, takie jak wkłady koronowo-korzeniowe, biomateriały kościozastępcze, aplikatory biomateriałów, kleszczyki, lusterka ustne i inne.
Przyjrzyjmy się więc bliżej akcesoriom i materiałom niezbędnym w praktyce stomatologicznej, które znajdziemy w ofercie eurosima.pl.
Lusterko ustne
Jednym z podstawowych akcesoriów, wykorzystywanych niemal przy każdym zabiegu stomatologicznym, jest lusterko ustne. Dzięki innowacyjnemu kształtowi umożliwia ergonomiczne dopasowane do każdego fragmentu jamy ustnej. Odblaskowa powierzchnia doświetla pole operacyjne, dzięki czemu zabieg może być wykonany z większą precyzją – jest to szczególnie istotne w przypadku wypełnień kanałów lub ubytków. Jednocześnie ma uniwersalne zastosowanie, ponieważ może być wykorzystywane jako lusterko ust, retraktor policzkowy lub języka, a także jako retraktor śluzówkowo-okostnowy. Ergonomiczny kształt oraz dwa rozmiary umożliwiają dopasowanie do własnych preferencji, dzięki czemu przeprowadzenie zabiegu jest niezwykle komfortowe. Warto wspomnieć, że jest również odpowiedni dla pacjenta, dzięki dużej powierzchni kontaktowej.
Wkłady koronowo-korzeniowe
Wkłady wykonane z włókna szklanego są stosowane w endodoncji do opracowywania kanałów. W sytuacji, kiedy po leczeniu brakuje przynajmniej dwóch powierzchni zęba, zaleca się zastosowanie wkładów koronowo-korzeniowych, które zapewnią zwiększenie powierzchni mocowania adhezyjnego nakładu. Dzięki temu przywraca się nie tylko funkcjonalność, ale również estetykę zęba – wkłady kompozytowe wzmocnione włóknem szklanym mają kolor zbliżony do naturalnej zębiny. Ze względu na brak elementów metalowych przy szyjce zęba, unika się poddziąsłowego szlifowania zęba filarowego, co zapobiega uszkodzeniom tkanek przyzębia. Niestety wkłady wymagają wcześniejszego opracowania kanału o kształcie okrągłym, co nie zawsze jest zgodne z jego budową. Nie stosuje się wkładów z włókna szklanego, gdy nie ma ścian korony zęba. Niezbędne jest również dokładne wykonanie oraz dopasowanie wkładu, ponieważ brak szczelności pomiędzy wkładem a zębiną, może spowodować wystąpienie zmian okołowierzchołkowych.
Wkłady z włókna szklanego gwarantują jednak długotrwałą stabilność i bezpieczeństwo, wysoką odporność na złamanie korzenia, retencję oraz przezierność porównywalną z naturalnymi zębami. Są widoczne na zdjęciach RTG, a więc w przypadku złamania wkładu, na podstawie zdjęć rentgenowskich możliwe jest opracowanie najlepszej metody jego usunięcia. Eliminują nie tylko możliwe złamania korzenia, ale również naprężenia okluzyjne. Włókno szklane jest również odporne na zginanie oraz skręcanie, a także cechuje się doskonałą przyczepnością do materiału kompozytowego, dzięki czemu umieszczona na nim korona zostaje stabilnie zacementowana. Choć włókno szklane jest mniej odporne niż np. wkład z tlenku cyrkonu, w razie potrzeby wkład z włókna szklanego można bez problemu usunąć – dlatego jest to materiał, który wypiera inne stosowane w stomatologii rozwiązania.
Biomateriały kościozastępcze
W niektórych przypadkach niezbędna jest regeneracja kości, które zostały uszkodzone w wyniku cystektomii, zabiegów stomatologicznych na trzecich zębach trzonowych, rozszczepienia wyrostka zębodołowego, wielokrotnych ekstrakcji lub innych dolegliwości i wad. Jest to możliwe, dzięki umieszczeniu w ubytku materiału kościozastępczego, który z czasem przebuduje się oraz zostanie zastąpiony przez własną tkankę kostną pacjenta.
Substytuty kostne uzyskiwane są na dwa sposoby: z tkanki kostnej koni lub syntetycznych materiałów kompozytowych. Niezależnie od zastosowanego materiału, jest on w pełni biokompatybilny i gwarantuje całkowite zastąpienie materiału przez tkankę kostną, w okresie już od 4 do 12 tygodni (syntetyczny biomateriał i membrana w jednym) lub maksymalnie do 6 miesięcy (substytuty pochodzące z końskich kości lub kompozytowe). Wykorzystanie konkretnego biomateriału zależy m.in. od wielkości ubytku oraz przyczyny zaniku kości.
Aplikator biomateriałów oraz szczypce
Ze względu na niewielkie wymiary wkładów i materiałów, niezbędne są akcesoria, które umożliwią pewny chwyt oraz wysoką precyzję aplikacji. Szczególnie przydatne w praktyce stomatologiczne są aplikatory biomateriałów, które zakończone są dwoma końcówkami o różnej wielkości, umożliwiającymi pobranie oraz podanie odpowiedniej wielkości materiału uzupełniającego ubytki. Choć w niektórych przypadkach materiał kompozytowy umieszczany jest w strzykawce, dzięki czemu możliwe jest bezpośrednie zastosowanie w ubytku, jest to narzędzie niezbędne, podobnie jak kleszczyki, które umożliwiają pewny chwyt wkładów mocujących. Dodatkowa diamentowa powłoka zapewnia jeszcze lepsze trzymanie.
Mikro pęseta
Do chwytania i podtrzymywania delikatnych tkanek w trakcie zabiegów stomatologicznych, niezwykle przydatnym akcesorium jest mikro pęseta. Jej ołówkowy i anatomiczny kształt ułatwia manewrowanie i obracanie w jamie ustnej pacjenta. Dłuższe końcówki i wyprofilowana rączka ułatwiają pracę, dzięki czemu ręka się nie męczy, a pęseta nie wyślizguje się nawet z mokrych rękawiczek. Dzięki dodatkowo zakrzywionym końcówkom możliwe jest bezproblemowe sięgnięcie nawet do obszaru retromolarnego. Wysokiej jakości stal nierdzewna zapewnia komfort i bezpieczeństwo zabiegu.