Materiał Partnera
Na czym polega odbudowa zębów przy użyciu implantów zębowych

Na czym polega odbudowa zębów przy użyciu implantów zębowych

Implanty zębowe stanowią najlepszy sposób odbudowy utraconych zębów, nie tylko ze względu na możliwość idealnej odbudowy estetyki uśmiechu, ale również odbudowę funkcjonalności układu żucia. Z tego powodu, pomimo stosunkowo wysokiej ceny tego rodzaju zabiegów, z roku na rok implanty cieszą się coraz większą popularnością wśród pacjentów. Na czym polega zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego, dowiesz się z naszego artykułu.

Przygotowania do wykonania zabiegu wszczepienia implantu

Zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego w dziąsło lub żuchwę pacjenta składa się z kilku etapów. Zgłaszając się do gabinetu stomatologicznego, który specjalizuje się w wykonywaniu tego typu zabiegów, na początku będziemy musieli przejść serię badań, które będą miały na celu wykluczenie wszelkich potencjalnych przeciwskazań do wykonania wszczepu. 

Jak tłumaczy nasz rozmówca z Kliniki Stomatologicznej ES Dentica w Tychach: Na początku lekarz stomatolog przeprowadzi z nami dokładny wywiad, który ma na celu ustalenie czy nie mamy żadnych dolegliwości, które wykluczają wykonanie zabiegu. Przede wszystkim chodzi tu o określenie czy nie chorujemy na żadne choroby przewlekłe, które mogłyby mieć wpływ na proces przyjmowania się wszczepionego implantu oraz gojenie się powstałej w wyniku wykonania zabiegu rany.

W trakcie badania wykonuje się także zdjęcie RTG, w celu ustalenia czy u pacjenta nie doszło już do procesów zanikowych, czyli tzw. atrofii. W przypadku powstawania luk w uzębieniu bardzo często ulega zmniejszeniu ilość tkanki kostnej. Żeby można było wszczepić implant konieczne jest jednak jej odpowiednia ilość. Jeżeli lekarz stwierdzi, że tkanki kostnej w miejscu wszczepienia implantu jest już zbyt mało, przed wykonaniem zabiegu zaleci wykonanie augmentacji, czyli zabiegu mającego na celu odbudowę kości.

Wszczepienie implantu

Sam zabieg wszczepienia implantu zębowego wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki któremu pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Przeprowadzający zabieg stomatolog nacina dziąsło pacjenta, a następnie nawierca w kości tunel, w który następnie będzie wkręcany filar implantu. Do wykonania tego zabiegu służą specjalne, kalibrowane wiertła, które umożliwiają wykonanie tunelu o odpowiedniej głębokości i szerokości. Po nawierceniu tunelu oraz wprowadzeniu w niego implantu, należy odczekać około 3 miesięcy na całkowite zagojenie powstałej w wyniku przeprowadzenia zabiegu rany, oraz na przyjęcie się implantu i obrośnięcie go przez tkankę kostną. W tym czasie miejsce wszczepienia implantu jest zabezpieczone akrylową koroną tymczasową. Po przyjęciu się implantu, korona ta jest zastępowana, najczęściej wykonaną z porcelany, koroną stałą. 

Kategorie
Warto przeczytać
Rodzaje protez zębowych
Protezy zębowe zalecane są, gdy z jakichś powodów utraciliśmy naturalne uzębienie i przez to w naszej żuchwie znajdują się puste miejsca, które z czasem mogą doprowadzić do zaburzeń w uzębieniu. Od rodzaju i materiałów,...
Jak często powinniśmy chodzić do stomatologa?
Badania dowodzą, że do gabinetu stomatologicznego chodzimy zdecydowanie zbyt rzadko. Skutkuje to powszechnością wielu chorób, spośród których przoduje oczywiście próchnica. Obawa przed dentystą jest w Polakach silna, a...
Piaskowanie – skuteczny sposób na piękne zęby
Piaskowanie usuwa płytkę nazębną, nagromadzony na zębach osad i przebarwienia z kawy czy herbaty. Wykonuje się je za pomocą piaskarki, która dociera nawet do najtrudniej dostępnych powierzchni. Dzięki temu zęby stają...
Znajdź gabinety stomatologiczne