Odwapnienia zębów. Jak ich uniknąć w trakcie leczenia ortodontycznego?
Ortodontyczne leczenie zębów jest niezwykle skuteczne w walce z nierównym zgryzem. Oprócz oczywistych korzyści może nieść za sobą również inne, nieco kłopotliwe dolegliwości. Jedną z nich są odwapnienia zębów, których na szczęście można w porę uniknąć.
Odwapnienia zębów to inaczej demineralizacja ich szkliwa. Stan ten objawia się widocznymi białymi plamkami na powierzchni zębów. Bardzo często pacjenci zauważają je właśnie po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Odwapnienia zazwyczaj powstają w okolicach pomiędzy zamkami aparatu a dziąsłami. Przyczyną dolegliwości jej obecność bakterii, które powodują demineralizację szkliwa, z czego wynika, że w zapobieganiu odwapnień najważniejsza jest dokładna higiena jamy ustnej.
W trakcie leczenia ortodontycznego bardzo ważne jest, aby regularnie i skrupulatnie czyścić zęby i przestrzenie międzyzębowe specjalną szczoteczką o wyprofilowanym włosiu. Dzięki temu dotrze się we wszystkie trudno dostępne miejsca. Pacjenci powinni również stosować pasty remineralizujące, które pomagają w odbudowaniu warstwy ochronnej zgryzu. Kompleksowe leczenie zębów, jakie prowadzi nasz gabinet, obejmuje również edukację i porady na temat higieny i doboru najlepszych produktów do pielęgnacji jamy ustnej.
Dlaczego należy zapobiegać odwapnieniom zębów?
Odwapnienia, czyli demineralizacja szkliwa, oznacza stopniową utratę bariery ochronnej zębów. W jamie ustnej gromadzi się ogromna ilość bakterii, które powodują poważne schorzenia, takie jak próchnica. Próchnica zębów może być przyczyną nieodwracalnych uszkodzeń, ale również dotkliwego bólu. Z odwapnieniami wiążą się także dolegliwości ze strony dziąseł. Te objawiają się przede wszystkim tkliwością, obrzękiem i krwawieniem podczas szczotkowania. Wielu pacjentów uważa, że po zauważeniu krwawienia nie należy intensywnie czyścić zębów. Okazuje się, że jest wprost przeciwnie.
Leczenie dolegliwości, które są spowodowane odwapnieniami, może być bardzo trudne, bolesne i długotrwałe. W skrajnych przypadkach konieczne jest usunięcie chorego zęba. Właśnie dlatego odwapnieniom lepiej zapobiegać, niż je leczyć.