Plastyka wędzidełek. Wskazania i przebieg zabiegu
W stomatologii spotyka się różnego rodzaju wady rozwojowe wędzidełek. Wśród nich najczęściej występuje wrodzony przerost lub nieprawidłowy przyczep. Zła budowa wędzidełek bywa przyczyną wielu problemów, na przykład estetycznych, periodontologicznych, protetycznych, jak i ortodontycznych. Plastyka wędzidełek umożliwia realizację planu leczenia jamy ustnej u pacjentów. Jakie są wskazania do zabiegu i jak wygląda sam zabieg?
Czym jest plastyka wędzidełek i jak przebiega zabieg?
Wędzidełko to fałd błony śluzowej, który łączy wargi, policzek lub język z kością. Zbyt krótkie wędzidełka lub nieprawidłowo przyczepione mogą być przyczyną problemów. Wędzidełko języka może ograniczać ruchy języka i spowodować utrudnioną wymowę głosek przedniojęzykowych, wędzidełko wargi górnej może być przyczyną diastemii, wędzidełko wargi dolnej może odciągać dziąsła od zębów i powodować odsłanianie szyjek, natomiast wędzidełko policzka może spowodować problemem przy dopasowywaniu protezy.
Plastyka wędzidełek jest krótkim zabiegiem mikrochirurgicznym przeprowadzanym w znieczuleniu miejscowym. Jest to zabieg bezbolesny, niepowodujący późniejszych dolegliwości. Podcięcie wędzidełek ma za zadanie zwiększyć ruchomość wargi górnej czy języka – zauważa lekarz stomatolog z kliniki Uram-Med we Wrocławiu.
Zabieg wykonywany jest przez lekarza stomatologa chirurga lub periodontologa, który podcina wędzidełko skalpelem, laserem lub metodą kauteryzacji. Następnie za pomocą szwów modeluje i zabezpiecza je preparatem antybakteryjnym. Szwy usuwane są po upływie tygodnia od zabiegu plastyki wędzidełek. Co ważne, przez okres gojenia rany należy stosować się do zaleceń lekarza i zachować odpowiednią higienę jamy ustnej. U dzieci najbardziej polecaną metodą jest laserowa korekta wędzidełek.
Plastyka wędzidełek - wskazania do zabiegu
Plastykę wędzidełek stosuje się w przypadku różnego rodzaju wad rozwojowych, np. wrodzonego przerostu wędzidełka, jego nieprawidłowego przyczepu czy niedostatecznego wykształcenia. Wady rozwojowe wędzidełek mogą także utrudniać prawidłowe czyszczenie zębów i jamy ustnej, z uwagi na fakt, że w ich fałdach mogą gromadzić się resztki jedzenia, wywołując stany zapalne. Jakie są jeszcze wskazania do podcięcia wędzidełek? Otóż problem z dopasowaniem protezy lub aparatu ortodontycznego ruchomego czy diastema o szerokości powyżej 2 mm. W przypadku diastemii zaleca się wykonanie zabiegu już w wieku dziecięcym.
Z plastyki wędzidełek we Wrocławiu można skorzystać również z przyczyn ortodontycznych przed założeniem aparatu ortodontycznego, a także z przyczyn periodontologicznych, w przypadku zagrożenia recesji dziąseł. U młodszych pacjentów często wykonywane jest podcięcie wędzidełka, natomiast plastyka polecana jest najczęściej po zakończeniu wzrostu wyrostka zębodołowego. Zalety zastosowania laserów przy korekcie wędzidełek u dzieci powodują, że rodzice chętniej decydują się na wybór właśnie tej metody, z uwagi na to, że zabieg wykonywany jest na jednej wizycie, w sposób szybki, bezkrwawy oraz bez konieczności zakładania szwów.