Wady zgryzu i ich wpływ na aparat mowy
Wady zgryzu bardzo często mogą przyczyniać się do wad wymowy. U dzieci z wadami zgryzu bardzo ważna jest wczesna profilaktyka ortodontyczna. Leczenie w gabinetach stomatologicznych zagwarantuje nam i naszym dzieciom prawidłowy i zdrowy zgryz oraz proste zęby. Ortodoncja umożliwia prawidłowy rozwój i funkcjonowanie aparatu mowy. Zapobieganie powstawaniu wad zgryzu powinno obejmować dzieci już od najmłodszych lat.
Rodzaje i przyczyny wad zgryzu
Wada zgryzu to nic innego jak nieprawidłowe ułożenie dolnej oraz górnej szczęki. Jej podłożem najczęściej jest nieprawidłowa budowa oraz położenie względem siebie kości szczęki i żuchwy. Dolna szczęka może być odchylona od górnej lub zupełnie na odwrót. Odchylenie szczęki może zachodzić na całej długości zębów lub w ich środkowej czy bocznej części. Wady zgryzu diagnozowane są często u dzieci w wieku od 7 do 18 lat. Najczęściej spotykane wady to:
- tyłozgryz – górne zęby znajdują się przed zębami dolnymi, które cofnięte są do tyłu. Jest to najczęściej występująca wada zgryzu, która stanowi około 70 procent wad,
- zgryz otwarty – występuje, gdy zęby nie stykają się ze sobą (między górnymi a dolnymi zębami jest prześwit), wskutek czego tworzy się szpara niedogryzowa,
- przodozgryz – wada, w której dolny łuk zębowy znajduje się przed łukiem zębowym górnym, twarz uwidacznia wówczas wysunięcie do przodu brody oraz dolnej wargi,
- zgryz głęboki – zęby górne zakrywają w większym stopniu zęby dolne. Taki stan powoduje, że twarz jest niesymetryczna, a zęby ścierają się.
Przyczyną wad zgryzu u dzieci jest częste ssanie palca lub smoczka, zaciskanie zębów lub warg, oddychanie przez usta, utrata zębów mlecznych lub stałych czy złe odżywianie. Wady zgryzu mogą być pochodzenia wewnętrznego, czyli wrodzone-genetyczne lub mogą wynikać z czynników zewnętrznych, np. przyjmowanie niektórych leków przez matkę, ucisk wewnątrzmaciczny, niekorzystne układanie i karmienie niemowlęcia. Dzieci również same doprowadzają do wad zgryzu poprzez różnego rodzaju nawyki – zauważa lekarz stomatolog z gabinetu Codzienna Stomatologia Łukasz Babczyński, który leczy pacjentów w każdym wieku i oferuje najnowocześniejsze metody i aparaty, stosowane przez specjalistów na całym świecie.
Wady zgryzu a wady wymowy
Wada zgryzu bardzo często może powodować problemy z wymową. Artykulacja głosek zależy od budowy i współpracy narządów aparatu artykulacyjnego, tj. języka, żuchwy, warg, podniebienia, policzków oraz zębów. Problemy z wymową najczęściej dotyczą najczęściej głosek dentalizowanych. Przy tyłozgryzie spółgłoski s, z, c, dz mają brzmienie zbliżone do ś, ź, ć, dź. Natomiast przy przodozgryzie spółgłoski wymawiane są przyzębowo lub międzyzębowo, co ma wpływ na zdeformowanie ich brzmienia. Zgryz otwarty powoduje seplenienie międzyzębowe. Polega to na wsuwaniu języka między przednie zęby podczas artykulacji głosek t, d, n, oraz s, z, c, dz. Jak widzimy, w zależności od wady zgryzu wymowa dźwięków może być w różny sposób zdeformowana oraz może wpływać na jakość i czytelność wypowiedzi. Jeżeli zauważymy, że nasze dziecko ma jakikolwiek problem ze zgryzem, warto udać się do ortodonty w Dąbrowie Górniczej, gdzie lekarz dokładnie zbada zęby i zgryz naszego dziecka, oceni również jego rysy twarzy, funkcjonowanie stawów skroniowo – żuchwowych, czynności oddychania, połykania oraz mowę. Ważne, aby nie odkładać decyzji na później, ponieważ im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym szybciej usuniemy wszelkie dysfunkcje w wymowie.