Wszystko, co warto wiedzieć o fluoryzacji
Fluoryzacja to skuteczny zabieg polecany zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Jest zupełnie bezbolesna i trwa jedynie kilka minut. Zapobiega próchnicy i niweluje nadwrażliwość zębów. Ma wiele zalet, jednak niektórzy nie są przekonani do tej metody. Dowiedz się, kiedy fluoryzować zęby i przekonaj się, czy fluoryzacja jest szkodliwa. Poznaj metody podawania fluoru oraz sprawdź ceny zabiegu.
Co to jest fluoryzacja?
Fluoryzacja jest to podawanie związków fluoru pod różnymi postaciami w celu wzmocnienia szkliwa. Zabieg sprawia, że zęby stają się odporne na działanie kwasów powodujących próchnicę. Fluor można dostarczać do organizmu zewnętrznie lub wewnętrznie.
Popularne metody fluoryzacji
Jedną z najbardziej popularnych metod podawania fluoru jest lakowanie zębów. Dentysta najpierw oczyszcza i osusza zęby, a następnie aplikuje fluor za pomocą pędzelka bezpośrednio na powierzchnię szkliwa. Zabieg trwa kilka minut i pozwala na stopniowe uwalnianie fluoru. W dniu wykonania zabiegu nie zaleca się szczotkowania zębów.
Alternatywą dla tradycyjnej fluoryzacji zębów jest podawanie fluoru w żelu lub piance. Substancja jest nakładana za pomocą specjalnych nakładek, które należy przyłożyć do zębów na kilka minut. Po zabiegu nie można jeść i pić przez około dwie-trzy godziny. Fluoryzację można przeprowadzić też, szczotkując zęby szczoteczką ze specjalnym fluorowym preparatem.
Najskuteczniejszą metodą jest jonoforeza fluorkowa, która przyspiesza wchłanianie leku i redukuje próchnicę nawet do 70 %. Wykonywana jest przy użyciu specjalnego aparatu dostępnego w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych. Lek w postaci żelu, roztworu lub maści jest wprowadzany za pomocą prądu galwanicznego.
Jedną z metod dostarczania fluoru jest suplementacja doustna w postaci tabletek lub kropli. Warto pamiętać, że fluor dodawany jest również do wody, a także jest składnikiem soli kuchennej.
Kiedy fluoryzować zęby?
Dentyści zalecają, by rozpocząć fluoryzację już w momencie pojawienia się pierwszych zębów u dziecka. Lakierować można zarówno zęby mleczne, jak i stałe. Dorośli powinny korzystać z zabiegu dwa razy w roku, a fluoryzacja zębów u dzieci może być przeprowadzana nawet częściej. Lakier dla dorosłych jest estetyczny – bezbarwny, a dla dzieci ma mlecznożółtą barwę.
Zęby można fluoryzować, gdy zostaną oczyszczone. Osoby dorosłe mogą skorzystać ze specjalnych pakietów oferowanych przez gabinety stomatologiczne – przed podaniem fluoru dentysta wykonuje skaling i piaskowanie. U dzieci wystarczy oczyszczenie i osuszenie szkliwa.
Co daje fluoryzacja?
Fluoryzacja zapobiega rozwojowi próchnicy zarówno u dzieci, jak i dorosłych, ale to nie jedyne zalety zabiegu. Odporne szkliwo zębów to także mocne dziąsła. Fluor remineralizuje zęby i pozwala zapomnieć o przebarwieniach.
Warto wiedzieć, że nie tylko zdrowe zęby można fluoryzować. Drobne ubytki nie są przeszkodą do wykonania fluoryzacji, ale trzeba pamiętać, że nie jest to sposób na pozbycie się już rozwijającej się próchnicy.
Odczuwasz nieznośny ból w czasie jedzenia zimnych lub gorących potraw? Umów się na fluoryzację. Zabieg jest polecany osobom, które zmagają się z nadwrażliwością zębów.
Ile kosztuje fluoryzacja zębów?
Fluoryzacja zębów kosztuje od 50 do 100 zł za jeden łuk. Cena zależy od wyboru metody, lokalizacji gabinetu i renomy stomatologa. Warto skorzystać ze specjalnego pakietu obejmującego dokładne czyszczenie zębów i zabezpieczenie szkliwa. Za pakiet: skaling, piaskowanie, fluoryzacja zapłacisz od 250 do 400 zł za dwa łuki.
Czy fluoryzacja zębów jest szkodliwa?
Nie, fluoryzacja nie jest szkodliwa dla zdrowia, gdy jest podawana pod kontrolą stomatologa. Fluor zaaplikowany na powierzchnię szkliwa jest uwalniany stopniowo.
Nie powinno się samemu spożywać fluoru, bo w nadmiarze może okazać się niebezpieczny. Bez obaw możesz korzystać z past z dodatkiem fluoru czy płukanek, bo zawierają odpowiednią ilość przeznaczoną do codziennego stosowania.
Przeciwnicy fluoryzacji wskazują, że nadmierne spożycie fluoru prowadzi do ewentualnych kłopotów ze zdrowiem. Jednym ze skutków ubocznych jest fluoroza, która zamiast wzmacniać, osłabia szkliwo – pojawiają się nieestetyczne plamy i próchnica. Poza tym nadmiar fluoru zaburza wchłanianie jodu. Warto pamiętać, że fluoryzacja w szkole nie jest przymusowa i może być wykonana tylko po wcześniejszej akceptacji rodzica.