Materiał Partnera
Wykorzystanie mikroskopu w stomatologii

Wykorzystanie mikroskopu w stomatologii

Mikroskop ma zastosowanie w wielu dziedzinach nauki, również w medycynie. Od niedawna wykorzystuje go stomatologia. Dzięki pracy pod mikroskopem stomatolog może powiększyć pole zabiegowe, aby precyzyjniej zbadać strukturę zęba i dotrzeć do wszystkich jego tkanek. Jakie jest dokładne zastosowanie mikroskopu w stomatologii? Sprawdzamy, w jaki sposób wykorzystuje się mikroskop w gabinetach dentystycznych!

Zastosowanie mikroskopu w diagnostyce i stomatologii zachowawczej

Do podstawowych narzędzi wykorzystywanych przez stomatologa należy jego wzrok. Niestety, oczy nie mają właściwości powiększających i doświetlających pole zabiegowe, stąd wprowadzenie mikroskopu do stomatologii okazało się niezwykle pomocne.

Mikroskop ułatwia postawienie diagnozy: pozwala dokładnie sprawdzić stan zębów, wykryć ogniska próchnicy początkowej oraz uwidocznić nieszczelności w istniejących już wypełnieniach. Dzięki mikroskopowi stomatolog może dokładnie skontrolować kondycję szkliwa i sprawdzić, czy na błonie śluzowej jamy ustnej nie ma żadnych zmian chorobowych. Jeśli znajdzie ubytki próchnicze, lepsza widoczność zapewnia dentyście większą precyzję zakładania wypełnień – wyjaśnia nasz ekspert z przychodni stomatologicznej Dental w Lublinie.

Mikroskop pozwala nie tylko na skuteczniejsze wykrywanie i dokładniejsze leczenie zmian, ale też zwiększa komfort pracy dentysty. Stomatolog musi przez wiele godzin dziennie pochylać głowę – z mikroskopem może obserwować leczony obraz bez nadwyrężania kręgosłupa i przyjmowania nienaturalnej postawy. Tym samym mikroskop staje się remedium na wady postawy i zwyrodnienia, które powstają w trakcie kolejnych lat pracy.

Zastosowanie mikroskopu w leczeniu endodontycznym

Kolejnym sposobem wykorzystania mikroskopu w stomatologii jest leczenie endodontyczne. W tym przypadku mikroskop usprawnia:

  • odnajdywanie ujść kanałów, zwłaszcza w zębach o nietypowej anatomii, a także w przypadku wąskich, zarośniętych kanałów lub zakrzywionych czy znacznie rozgałęzionych korzeni zęba,
  • ocenę długości i kształtu kanałów,
  • opracowanie cieśni kanałów,
  • dokładne oczyszczanie i precyzyjne wypełnianie kanałów,
  • kontrolę czystości opracowania kanałów.

Mikroskop pozwala w łatwiejszy sposób zlokalizować wszystkie uszkodzeń, a także zmniejsza ryzyko popełnienia błędów. Dodatkowo skraca czas leczenia i gwarantuje otrzymanie zamierzonego efektu.

Zastosowanie mikroskopu w protetyce

Mikroskop jest wykorzystywany również w protetyce. Pozwala właściwie przygotować zęby do planowanych prac protetycznych, dokładnie wyszlifować filary pod uzupełnienia i skontrolować szczelność wykonanych uzupełnień. Pozwala przeprowadzić leczenie według najwyższych standardów i w perfekcyjny sposób odtworzyć utracone wskutek wielu przyczyn zęby. 

Zastosowanie mikroskopu w chirurgii

Nie można zapomnieć o wykorzystaniu mikroskopu w chirurgii. Dzięki powiększeniu leczonego obszaru, stomatolog może zastosować mikronarzędzia i cienkie szwy chirurgiczne, które:

  • skracają gojenie rany,
  • zmniejszają ryzyko wystąpienia dolegliwości pozabiegowych,
  • zwiększają komfort powrotu do zdrowia.

Dodatkowo mikroskop zapewnia większą precyzję przeprowadzania leczenia chirurgicznego i lepszą kontrolę przeprowadzonego zabiegu.

Warto zadbać o zdrowe zęby i wybierać gabinety stomatologiczne, które korzystają z najnowszych technik leczenia!

Kategorie
Warto przeczytać
Na czym polega leczenie paradontozy?
Paradontoza to jedna z najgroźniejszych chorób przyzębia, mogąca prowadzić nawet do utraty uzębienia. Sygnałem alarmującym powinna być krew, pojawiająca się podczas szczotkowania, a także rozchwianie zębów. Jeśli...
Czym są licówki i dlaczego się je stosuje?
Chcesz mieć piękny uśmiech, ale na myśl o długotrwałych zabiegach stomatologicznych pęka ci głowa? Mamy dla ciebie rozwiązanie! Licówki to porcelanowe płytki, które przykleja się do zębów, aby poprawić ich kształt,...
Implanty czy protezy? Jaki rodzaj wypełnienia zębowego wybrać?
Kiedy dojdzie do utraty zęba, niemal natychmiast pojawia się pytanie, co wybrać implanty czy protezy? Które rozwiązanie będzie bardziej komfortowe i trwalsze? Które da lepsze efekty wizualne i okaże się korzystniejsze...
Znajdź gabinety stomatologiczne