Wykorzystanie mikroskopu w stomatologii
Mikroskop ma zastosowanie w wielu dziedzinach nauki, również w medycynie. Od niedawna wykorzystuje go stomatologia. Dzięki pracy pod mikroskopem stomatolog może powiększyć pole zabiegowe, aby precyzyjniej zbadać strukturę zęba i dotrzeć do wszystkich jego tkanek. Jakie jest dokładne zastosowanie mikroskopu w stomatologii? Sprawdzamy, w jaki sposób wykorzystuje się mikroskop w gabinetach dentystycznych!
Zastosowanie mikroskopu w diagnostyce i stomatologii zachowawczej
Do podstawowych narzędzi wykorzystywanych przez stomatologa należy jego wzrok. Niestety, oczy nie mają właściwości powiększających i doświetlających pole zabiegowe, stąd wprowadzenie mikroskopu do stomatologii okazało się niezwykle pomocne.
Mikroskop ułatwia postawienie diagnozy: pozwala dokładnie sprawdzić stan zębów, wykryć ogniska próchnicy początkowej oraz uwidocznić nieszczelności w istniejących już wypełnieniach. Dzięki mikroskopowi stomatolog może dokładnie skontrolować kondycję szkliwa i sprawdzić, czy na błonie śluzowej jamy ustnej nie ma żadnych zmian chorobowych. Jeśli znajdzie ubytki próchnicze, lepsza widoczność zapewnia dentyście większą precyzję zakładania wypełnień – wyjaśnia nasz ekspert z przychodni stomatologicznej Dental w Lublinie.
Mikroskop pozwala nie tylko na skuteczniejsze wykrywanie i dokładniejsze leczenie zmian, ale też zwiększa komfort pracy dentysty. Stomatolog musi przez wiele godzin dziennie pochylać głowę – z mikroskopem może obserwować leczony obraz bez nadwyrężania kręgosłupa i przyjmowania nienaturalnej postawy. Tym samym mikroskop staje się remedium na wady postawy i zwyrodnienia, które powstają w trakcie kolejnych lat pracy.
Zastosowanie mikroskopu w leczeniu endodontycznym
Kolejnym sposobem wykorzystania mikroskopu w stomatologii jest leczenie endodontyczne. W tym przypadku mikroskop usprawnia:
- odnajdywanie ujść kanałów, zwłaszcza w zębach o nietypowej anatomii, a także w przypadku wąskich, zarośniętych kanałów lub zakrzywionych czy znacznie rozgałęzionych korzeni zęba,
- ocenę długości i kształtu kanałów,
- opracowanie cieśni kanałów,
- dokładne oczyszczanie i precyzyjne wypełnianie kanałów,
- kontrolę czystości opracowania kanałów.
Mikroskop pozwala w łatwiejszy sposób zlokalizować wszystkie uszkodzeń, a także zmniejsza ryzyko popełnienia błędów. Dodatkowo skraca czas leczenia i gwarantuje otrzymanie zamierzonego efektu.
Zastosowanie mikroskopu w protetyce
Mikroskop jest wykorzystywany również w protetyce. Pozwala właściwie przygotować zęby do planowanych prac protetycznych, dokładnie wyszlifować filary pod uzupełnienia i skontrolować szczelność wykonanych uzupełnień. Pozwala przeprowadzić leczenie według najwyższych standardów i w perfekcyjny sposób odtworzyć utracone wskutek wielu przyczyn zęby.
Zastosowanie mikroskopu w chirurgii
Nie można zapomnieć o wykorzystaniu mikroskopu w chirurgii. Dzięki powiększeniu leczonego obszaru, stomatolog może zastosować mikronarzędzia i cienkie szwy chirurgiczne, które:
- skracają gojenie rany,
- zmniejszają ryzyko wystąpienia dolegliwości pozabiegowych,
- zwiększają komfort powrotu do zdrowia.
Dodatkowo mikroskop zapewnia większą precyzję przeprowadzania leczenia chirurgicznego i lepszą kontrolę przeprowadzonego zabiegu.
Warto zadbać o zdrowe zęby i wybierać gabinety stomatologiczne, które korzystają z najnowszych technik leczenia!