Domy energooszczędne – inwestycja na przyszłość?

Domy energooszczędne – inwestycja na przyszłość?

Rozwiązania ekologiczne są coraz bardziej popularne – także w budownictwie. Dom energooszczędny produkuje mniej szkodliwych substancji, pozwala na oszczędną gospodarkę wodną i może wykorzystywać energię odnawialną – słoneczną lub wiatrową. Najpierw musimy jednak znaleźć odpowiednią działkę budowlaną i odpowiednio zaplanować rozkład pomieszczeń. Czy to się opłaca?

Strony www Strony www

Co to jest dom energooszczędny?

Pojęcie domu energooszczędnego w polskich przepisach po raz pierwszy pojawiło się w 2013 roku. Według prawa jego zapotrzebowanie na energię powinno wynosić nie więcej niż 40 kWh za metr kwadratowy rocznie. Ponadto strata i zapotrzebowanie na energię powinno być ograniczone do minimum. W koncepcji domów energooszczędnych uwzględnia się możliwość pozyskania energii ze źródeł odnawialnych, jak i jej odzysku poprzez wentylację mechaniczną lub kominek z płaszczem wodnym.

Taki budynek jest bardziej ekologiczny niż tradycyjny dom. Jest tak dlatego, że do jego ogrzania zużywamy mniej paliwa, tym samym produkując mniej szkodliwych substancji. Pozwala on również na oszczędną gospodarkę wodną. W budownictwie energooszczędnym tradycyjne instalacje grzewcze mogą zastąpione przez alternatywne, wykorzystujące energię odnawialną — słoneczną, wiatrową, czy geotermalną.

Na co zwrócić uwagę podczas budowy takiego domu?

Działka pod budowę

Zanim rozpoczniesz budowę domu energooszczędnego, musisz pomyśleć o odpowiedniej działce. Przy jej wyborze powinieneś kierować się przede wszystkim infrastrukturą i położeniem terenu względem stron świata. Ważne jest również odpowiednie doświetlenie wnętrz mieszkalnych. Zapewnią je duże przeszklenia, które powinieneś umieścić od południowej strony domu.

Działka, na której chcesz wybudować dom energooszczędny, powinna mieć przynajmniej 600 metrów kwadratowych, a jej kształt musi być regularny i zwarty. Ponadto w jej sąsiedztwie nie powinno być budynków mogących emitować hałas i zanieczyszczenia. Najlepiej, by ściany sąsiednich domów i drzewa znajdowały się po północnej i wschodniej stronie. Z kolei dostęp do ulicy powinien być tylko od północy. Pozwoli to na wykonanie krótszego ogrodzenia i wydzielenie ogrodu niewidocznego dla przechodniów.

Budujesz się na terenie pagórkowatym? Wybierz działkę leżącą powyżej doliny, po południowej stronie wzgórza. Dzięki temu będzie najlepiej nasłoneczniona. Powinny rosnąć na niej również drzewa, które będą stanowić przydomową fabrykę tlenu.

Wybór działki na budowę domu energooszczędnego to nie lada wyzwanie. Pamiętaj jednak, że zanim zaczniesz stawiać dom, musisz skorzystać z pomocy geodety, który przeprowadzi odpowiednie pomiary potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę.

Układ wnętrz i rozwiązania energooszczędne

Jakie jeszcze wymagania powinien spełniać dom energooszczędny? Przede wszystkim powinien mieć prostą bryłę. Ważne są również duże przeszklenia – umieść je po stronie południowej. Ta strona będzie idealna również na pokój dzienny i jadalnię. Z kolei garaż, garderoba i pomieszczenia gospodarcze powinny znaleźć się po północnej stronie budynku.

Ważne są także odpowiednie rozwiązania energooszczędne – warstwa termoizolacji w ścianach powinna mieć grubość minimum 30 cm. Z kolei współczynnik przenikania ciepła okna oraz drzwi wejściowych nie może być większy niż 1,3 W. Pamiętaj również, żeby grzejniki miały jak najmniejszą pojemność wodną, a rury były dobrze zaizolowane. Źródłem ciepła może być kocioł kondensacyjny lub pompa ciepła.

Czy dom energooszczędny się opłaca?

W perspektywie lat – jak najbardziej. Jednak na początek na jego budowę będziemy musieli wydać około 10-30% więcej niż w przypadku tradycyjnego budynku. Koszty wzrosną, jeśli będziesz chciał zastosować nowoczesne technologie – solary lub urządzenia wykorzystujące energię geotermalną. Dużo zapłacisz również za specjalistów – geodetę, osoby, które zajmą się konserwacją zaawansowanych technologii i architekta.

Z drugiej strony budowa budynku energooszczędnego to niższe koszty ogrzewania i związane z tym oszczędności, które można przeznaczyć na spłatę kredytu. A ten w wielu bankach może być bardzo korzystny. Możesz się także starać o dotacje na instalacje OZE. Po latach taka inwestycja może zaprocentować.

Kategorie
Warto przeczytać
Pomiary geodezyjne z Biurem Usług Geodezyjnych Ireneusza Grządkowskiego
Usługi geodezyjne to niezbędny element każdej budowy, ale i nie tylko. Skorzystasz z nich w wielu przypadkach. Może to być na przykład konieczność wyznaczania punktów głównych, czy tyczenie tras. Nie ma to większego...
Niezbędne wyposażenie geodety – poznaj je!
Nadajniki GPS, urządzenia do pomiaru, odpowiedni ubiór to tylko kilka przykładów niezbędnego wyposażenia geodety. Każde profesjonalne biuro geodezyjne musi zaopatrzyć się w nowoczesny sprzęt geodezyjny, dzięki ...
Niezbędna pomoc geodety przy budowie domu
Skonstruowanie solidnego i bezpiecznego domu jednorodzinnego to niełatwe zadanie, które wymaga zrealizowania konkretnych prac budowlanych i robót ziemnych. Ponadto konieczne jest wynajęcie uprawnionego geodety – warto...
Znajdź geodetów
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas