Zastosowanie wiertnic glebowych
Zastosowanie wiertnic glebowych jest niezwykle szerokie, na co wskazuje już sama mnogość sprzętów tego rodzaju. Na rynku dostępne są wiertnice obrotowe, wiertnice udarowe, wiertnice będące połączeniem dwóch wymienionych wyżej oraz wiertnice wibracyjne. To jeden z wielu podziałów na bardzo ogólne kategorie. Choć nie jest to w żaden sposób zdefiniowane, wiertnicami glebowymi możemy nazwać zarówno potężne, zmechanizowane sprzęty, które dokonują odwiertów na dziesiątki metrów, jak i niewielkie ręczne wiertnice obrotowe. W naszym artykule spróbujemy przekrojowo przyjrzeć się zastosowaniu wiertnic glebowych.
Budownictwo – otwory pod elementy konstrukcji
Odwierty w budownictwie wykonywane są przede wszystkim pod elementy różnych konstrukcji. Wiertnice glebowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie chcemy wykonać wiele jednakowych otworów w gruncie. Najprostszym przykładem jest wiercenie głębszych otworów pod słupy ogrodzenia, czy pod słupy przydrożnych latarni. Warto wspomnieć, że wiertnic używa się też przy budowie ścianek berlińskich, które stanowią tymczasowe obudowy dużych wykopów. Choć zazwyczaj słupy ścianek berlińskich ze stalowych kształtowników są wbijane w grunt, w niektórych warunkach korzystniejszym rozwiązaniem jest uprzednie nawiercenie otworów, wypełnienie ich betonem i wprowadzenie do środka słupów. Wiertnice glebowe są też oczywiście wykorzystywane do zadań, które możemy nazwać indywidualnymi – chociażby do przygotowywania otworów studni.
Zastosowanie wiertnic glebowych przez geologów i ogrodników
Jak mówi nam przedstawiciel Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych „Żyrardów” z Warszawy, wiertnice glebowe są stosowane również przez geologów i ogrodników. Jak wspomnieliśmy we wstępie, to sprzęty różnego kalibru: od potężnych maszyn ze spalinowymi silnikami po niewielkie, ręczne narzędzia. Ręczne wiertnice glebowe wykorzystywane są przez geologów do pobierania próbek gruntów. Trzeba przy tym zaznaczyć, że nie zawsze jest to możliwe, gdyż czasem konieczne jest pobieranie próbek gruntu w taki sposób, by absolutnie nie naruszyć struktury gruntu z zachowaną wilgotnością i porowatością, a do tego używa się specjalnych przyrządów. Trudno jednak wyobrazić sobie zespół geologów bez wiertnicy glebowej. Podobnych, a nawet takich samych narzędzi ręcznych do swoich prac używają również ogrodnicy. Wykonywanie otworów za pomocą wiertnicy jest wygodniejsze, mniej męczące, a do tego dokładniejsze w porównaniu do wykonywania wykopów ręcznie. Na koniec więc prosty przykład ogrodniczej pracy związanej z ogrodnictwem: sadzenie długiego żywopłotu wzdłuż istniejącego już trawnika. Otwory pod rośliny robimy szybko, sprawnie i są one odpowiedniej wielkości, nie niszczymy więc niepotrzebnie zieleni.