Różnica między ortokorekcją a zwykłymi soczewkami kontaktowymi
Osoby z wadą wzroku najczęściej korygują ją za pomocą okularów lub dziennych soczewek kontaktowych. W wielu przypadkach oba sposoby stosowane są wymiennie. Dzięki temu w prosty sposób można poradzić sobie z krótko- lub dalekowzrocznością, która przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Jednak od jakiegoś czasu można stosować również ortokorekcję. Polega ona na stosowaniu specjalnych soczewek kontaktowych wyłącznie w nocy.
Czym jest ortokorekcja?
Ortokorekcja jest to nowoczesna metoda korekcji wady wzroku. Polega ona na zakładaniu do snu specjalnych twardych soczewek kontaktowych. Ich działanie opiera się na przesunięciu części komórek, co pozwala na przyjęciu przez powierzchnię rogówki bardziej płaskiego kształtu, co tymczasowo niweluje krótkowzroczność.
Obowiązkiem osoby korzystających z tych soczewek jest założenie ich przed snem oraz zdjęcie zaraz po przebudzeniu. Dzięki temu przez cały dzień nie trzeba nosić szkieł korekcyjnych. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zaprzestania korzystania z ortokorekcji w dowolnym momencie.
Czym różnią się soczewki kontaktowe od ortokorekcji?
Różnica pomiędzy tradycyjnymi soczewkami kontaktowymi a tymi używanymi w ortokorekcji wynika ze sposóbu ich noszenia. Te pierwsze zakładane są rano i używa się ich przez cały dzień. Natomiast z ortokorekcyjnych soczewek korzysta się wyłącznie podczas snu.
Inną ważną różnicą pomiędzy tymi typami szkieł jest możliwość redukcji wady wzroku. Za pomocą soczewek kontaktowych można poradzić sobie nawet z bardzo dużą wadą wzroku oraz z wysokim stopniem astygmatyzmu. Dodatkowo istnieją modele świetnie radzące sobie z prezbiopią, czyli dalekowzrocznością, dotykającą głównie osoby po 40. roku życia. Natomiast soczewki wykorzystywane w ortokorekcji świetnie sprawdzą się u osób z wadą do minus 6 dioptrii i niewielkich wartościach astygmatyzmu.
Skąd wziąć soczewki do ortokorekcji?
Chcąc skorzystać z ortosoczewek, koniecznie należy udać się do okulisty lub optometrysty, czyli absolwenta szkoły medycznej. Wykona on podstawowe badania, które sprawdzą, czy jest możliwe korzystanie z tych specjalistycznych szkieł. Głównymi przeciwwskazaniami są przede wszystkim stany zapalne powiek, zakażenia rogówki lub ogólne choroby oczu takie jak zaćma, lub jaskra.
Jeśli jednak nie ma żadnych problemów można bez przeszkód korzystać z ortosoczewek. Specjaliści z salonu optycznego Ostrość Wzroku rekomendują takie szkła dzieciom, które są w fazie dorastania, osobom, których wada wzroku ciągle się powiększa, a także pracownikom biurowym wykonującym swoje obowiązki w klimatyzowanych pomieszczeniach.