Jak wybrać optyka?

Odpowiednio dobrane okulary lub soczewki są niezbędne do codziennego funkcjonowania. Źle dopasowane nie tylko nie ułatwiają prawidłowego widzenia, ale także powodują poważne dolegliwości, np. bóle głowy. Oprawki niedopasowane do wieku osoby i kształtu twarzy mogą podkreślać niedoskonałości, dlatego tak ważny jest wybór właściwego optyka. Przekonaj się, jak trafić na dobry salon optyczny.

Jak wybrać optyka?

W poradniku aleRanking:

Jak wybrać salon optyczny?

Czy optyk posiada odpowiednie wykształcenie?

Okulary muszą zostać wykonane przez fachowca na podstawie recepty wystawionej przez okulistę. Tylko osoba, która się na tym zna, może wykonać okulary indywidualnie dopasowane do wady wzroku. Optycy z wykształceniem mają odpowiednią wiedzę i kompetencje. Znają podstawy anatomii narządu wzroku, więc są w stanie precyzyjnie przygotować soczewki.

Zanim wybierzesz salon, przede wszystkim dowiedz się, czy w zakładzie optycznym pracują osoby z tytułem technik optyk, mistrz lub czeladnik. Warto szukać salonów, w których usługi oferują osoby po studiach. Wiele uczelni kształci przyszłych optyków na kierunkach Optyka ze specjalnością Optyka okularowa lub Optometria. Zdecydowanie lepiej zaufać specjaliście z dyplomem niż sprzedawcy, który przeszedł tylko krótkie szkolenie.

Warto postawić na usługi optyka zrzeszonego w jednym z cechów tworzących Krajową Rzemieślniczą Izbę Optyczną. Optyk należący do Cechu Optycznego musi mieć kwalifikacje zawodowe i co najmniej trzyletni staż pracy, poza tym obowiązuje go Kodeks Etyczno-Zawodowy Optyka. W przypadku wątpliwości czy reklamacji możesz zwrócić się o pomoc mediacyjną do Cechu Optycznego albo rzeczoznawcy KRIO.

Obecnie nie ma regulacji prawnych w kwestii obowiązku posiadania odpowiednich kwalifikacji dla osób oferujących usługi optyczne. Przed wizytą w salonie koniecznie sprawdź kompetencje pracujących tam osób.

Czy salon współpracuje z okulistą?

Czy salon współpracuje z okulistą?

Zanim zamówisz okulary, niezbędna będzie wizyta u okulisty, który zdiagnozuje wadę, rozpozna nieprawidłowości w oku i ewentualnie skieruje na dalsze leczenie. Warto wybierać salony optyczne, w których na miejscu możesz skorzystać z usług okulisty. To wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić nie tylko czas na wizytę w gabinecie, ale także pieniądze. Wiele salonów oferuje badanie gratis w cenie doboru okularów.

Warto pamiętać, że optycy okularowi również posiadają kompetencje do wykonania komputerowego badania wzroku, jeśli jednak stawiasz na profesjonalne podejście, szukaj salonów, w których badanie wykonuje lekarz lub optometrysta.

Czy w salonie pracuje optometrysta?

Jego specjalizacją jest dobór soczewek okularowych i kontaktowych. W przeciwieństwie do okulisty optometrysta nie ma uprawnień do podjęcia leczenia, jednak może wykonać dokładne pomiary i rozpoznać wady wzroku. Jeśli więc chcesz być pewien, że okulary zostaną dobrze dobrane do twojej wady wzroku, szukaj salonów, w których usługi świadczą optometryści.

Czy w salonie wykonasz niezbędne badania?

Warto postawić na salony optyczne, w których nie tylko zamówisz okulary, ale także wykonasz niezbędne badania. Zapytaj, czy w wybranym punkcie optycznym oferowane są podstawowe badania. Komputerowe badanie wzroku pozwala ustalić wadę, jednak nie jest do końca precyzyjne, dlatego lepiej wykonać dodatkowe pomiary. Warto zbadać też ostrość wzroku.

Jeśli chcesz upewnić się, że nie masz jaskry lub nadciśnienia ocznego, dowiedz się, czy u wybranego optyka dostępny jest tonometr, dzięki któremu zbadasz ciśnienie oka. W niektórych salonach skorzystasz też z badania dna oka, które pozwala wykryć zmiany cukrzycowe lub miażdżycę. Możesz zapytać też o specjalistyczne badanie, np. badanie pola widzenia, które diagnozuje odwarstwienie siatkówki czy precyzyjne badanie obrazowe oka.

Czy optyk korzysta z nowoczesnego sprzętu?

Czy optyk korzysta z nowoczesnego sprzętu?

Jeśli w salonie optycznym oferowane są usługi okulisty, z reguły lekarz ma dostęp do specjalistycznego sprzętu. Zanim zapiszesz się na wizytę, dowiedz się, czy zakład zapewnia sprzęt okulistyczny wysokiej jakości, który gwarantuje precyzyjny pomiar wad wzroku.

Jak wygląda cennik usług i akcesoriów?

Z jednej strony wysokie ceny mogą odstraszać od zakupu, z drugiej tanie szkła czy oprawki z pewnością są mniej wytrzymałe. Ceny powinny być adekwatne do jakości. Sprawdź cennik wybranych salonów optycznych i porównaj ceny. Często zdarza się, że te same oprawki kosztują różnie w zależności od miejsca zakupu, więc nie warto przepłacać.

Przede wszystkim dobierając szkła i oprawki, optyk powinien wziąć pod uwagę tryb życia, jaki prowadzisz i to, do czego okulary będą używane, np. czy będą potrzebne tylko do czytania. Do wyboru są szkła mineralne, poliwęglanowe, plastikowe, a także droższe szkła progresywne. Jeśli masz astygmatyzm, potrzebujesz szkieł z cylindrami.

Dodatkowo więcej zapłacisz za powłoki z antyrefleksem, powłoki hydrofobowe czy fotochromy. Przy większej wadzie do szkieł trzeba dopłacić, bo są robione na specjalne zamówienie. Warto pamiętać, że nie wszyscy optycy wymagają takich dopłat.

Możesz wybierać spośród tańszych oprawek plastikowych, które z czasem mogą się odkształcać i pękać lub metalowych wykonanych z niklu (mogą uczulać), a także droższych tytanowych, które są lekkie i solidne. Jeśli zależy ci na oprawkach znanej marki, musisz liczyć się z większym wydatkiem, jednak cena idzie zwykle w parze z jakością. Uważaj jednak na podróbki.

Gdzie znajduje się salon optyczny?

Lokalizacja salonu optycznego nie jest najważniejszym kryterium, jednak bliskość zakładu to wygodne rozwiązanie. Często po wyjściu z salonu wydaje nam się, że okulary pasują idealnie, a dopiero po kilku dniach zauważamy dyskomfort.

Zakład optyczny niedaleko domu to również komfort w przypadku uszkodzenia okularów. Nawet mimo dbałości o szkła zdarzają się różne niespodziewane sytuacje, wiec szybka naprawa jest wtedy nieunikniona.

Sieciówka, optyk online czy mały salon?

W dużych miastach działają tzw. sieciówki, czyli salony należące do jednej firmy. Z reguły sieciowe punkty mają narzucone określone standardy, więc dbają o jakość i szeroki wybór asortymentu. W popularnych salonach zwykle możesz liczyć na sezonowe rabaty, chociaż często standardowe ceny okularów są wyższe niż w mniejszych zakładach.

W lokalnym salonie optycznym z pewnością spotkasz się z indywidualnym podejściem. Ceny okularów i soczewek są atrakcyjne, jednak wybór może być skromny. Prywatni optycy w niewielkich miejscowościach mają mniejsze możliwości, jednak gdy zdobędą zaufanie, są chętnie polecani i wybierani przez kolejnych klientów.

Optyk internetowy zapewnia szeroki wybór okularów i soczewek w korzystnych cenach. Zamawiając okulary przez internet, nie masz jednak możliwości przymierzenia oprawek. Przez internet warto kupować soczewki w atrakcyjnej cenie.

Czy salon optyczny ma renomę na rynku?

Wybierając salon optyczny, weź pod uwagę staż, doświadczenie i opinie na temat wybranego miejsca. Dowiedz się, czy salon jest popularny, czy polecają go znajomi, czy w sieci możesz znaleźć rekomendacje.

Na co zwrócić uwagę podczas wizyty w salonie?

Czy optyk ma odpowiednie podejście?

Wybrałeś już salon, więc czas na wizytę. Zwróć uwagę na podejście optyka. Przede wszystkim fachowiec powinien przeprowadzić dogłębny wywiad. Dowiedzieć się, jaki tryb życia prowadzisz, jaką pracę wykonujesz, czy w rodzinie występowały jakieś wady wzroku i jakie są twoje przyzwyczajenia. Sama recepta od okulisty nie wystarczy, a dodatkowe informacje są niezbędne do opracowania odpowiednich szkieł i dobrania oprawek.

Czy optyk wzbudza zaufanie?

Pamiętaj, że salon optyczny to nie sklep z okularami. Decydując się na usługi optyczne, musisz mieć zaufanie w kwestii tak ważnej jak dobór odpowiednich szkieł.

Profesjonalny optyk powinien nie tylko znać się na najnowszych trendach, ale także mieć odpowiednie kompetencje i wiedzę. Okulary mają nie tylko ładnie wyglądać i przy okazji podkreślać nasze atuty, ale przede wszystkim pomagać w codziennym funkcjonowaniu.

Czy salon oferuje szeroki wybór?

Czy salon oferuje szeroki wybór?

Zależy ci na szkłach wysokiej jakości? Chcesz się wyróżniać? Stawiasz na oryginalny wygląd, który podkreślisz wyjątkowymi oprawkami? Cenisz okulary znanych marek? Szukaj salonów, które mają szeroki wybór opraw, szkieł i soczewek od rozmaitych producentów lub mogą sprowadzić wybrane oprawki na zamówienie.

Do wyboru masz klasyczne szkła szklane, poliwęglanowe, plastikowe, progresywne, fotochromowe, z cylindrami czy antyrefleksem, a także specjalistyczne i nietypowe okulary np. okulary ajuwerdyjskie, hydrofobowe czy przeznaczone dla kierowców lub osób pracujących na komputerze. Na rynku dostępne są plastikowe, metalowe, tytanowe, a nawet drewniane oprawki.

Czy optyk potrafi dobrać odpowiednie oprawki?

Jak wiadomo najważniejszy jest dobór szkieł, więc umiejętności optyka czy optometrysty w tej kwestii są niezbędne. Okularów nie zmienia się co kilka miesięcy. To element codziennego wyglądu, więc dobrze, gdy optyk ma zmysł estetyczny i potrafi dopasować oprawki do kształtu twarzy i potrzeb, a nawet charakteru klienta.

Właściwie dobrane oprawki mogą podkreślić atuty, ukryć niedoskonałości i wpłynąć na komfort użytkowania. Jeśli oprawki będą niedopasowane do osoby, mogą postarzać lub uwydatnić niekorzystne cechy.

Wolisz klasykę? Wybierz stonowane oprawki, które są zawsze modne i pasują do wszystkiego. Śledzisz zmieniające się trendy i lubisz się wyróżniać? Postaw na kolorowe oprawki w nietypowych kształtach lub okulary w stylu vintage, które dodają charakteru każdej stylizacji.

Czy zapewnia bogaty wybór akcesoriów?

Asortyment salonu optycznego to nie tylko okulary i soczewki. Niezbędne są tez dodatkowe akcesoria. Dowiedz się, czy optyk zapewnia produkty wysokiej jakości, w tym płyny do soczewek, etui, sznurki i specjalne ściereczki.

Czy oferuje dodatkowe ubezpieczenie na okulary?

Zapytaj, czy wybrany optyk oferuje możliwość skorzystania z dodatkowego ubezpieczenia okularów na wypadek zniszczenia, zgubienia lub kradzieży. Dowiedz się, czy ubezpieczenie jest wliczone w cenę okularów, czy musisz dopłacić, ponieważ oferty salonów różnią się pod tym względem. Zwykle nie jest to duża kwota, a warto ubezpieczyć szczególnie drogie okulary z nietypowymi szkłami.

Czy zajmuje się naprawą okularów?

Nawet jeśli na co dzień dbasz o okulary, zdarzają się różne wypadki. Może uszkodzić się zausznik, a soczewka wypaść lub pęknąć. Zanim kupisz okulary, zapytaj, czy optyk zapewnia naprawę w przypadku ewentualnego uszkodzenia. Niestety wiele salonów od razu sugeruje zakup nowych okularów, co wiąże się z większym wydatkiem.

Oczywiście nie wszystkie uszkodzenia da się lub opłaca naprawiać. Warto pamiętać, że okulary z czasem się odkształcają, więc raz na kilka miesięcy odwiedź optyka, który za niewielką kwotę wyprostuje je i nada odpowiednie kąty.

Jak trafić na dobrego optyka?

  • Jakość oferty – sprawdź, jak wygląda wybór i jakość asortymentu.
  • Doświadczenie – postaw na salony optyczne z długim stażem na rynku.
  • Rekomendacje – zapytaj znajomych i poczytaj opinie w internecie.
  • Lista optyków – wciąż nie wiesz, który salon optyczny odpowie na Twoje potrzeby? Sprawdź listę optyków i zapoznaj się z dostępną ofertą w Twojej okolicy. Skorzystaj z danych kontaktowych, by uzyskać bardziej szczegółowe informacje.
Warto przeczytać
Zadbaj o swój wzrok – odwiedź Salon Optyczny Alicji Krasoń!
Wielu osobom wydaje się, że problemy ze wzrokiem dotykają jedynie starszych. Bagatelizowanie i unikanie kontrolnych wizyt okulistycznych może tylko pogłębić problem ze wzrokiem. Trzeba pamiętać, że już od najmłodszych...
Różnica między ortokorekcją a zwykłymi soczewkami kontaktowymi
Osoby z wadą wzroku najczęściej korygują ją za pomocą okularów lub dziennych soczewek kontaktowych. W wielu przypadkach oba sposoby stosowane są wymiennie. Dzięki temu w prosty sposób można poradzić sobie z krótko- lub...
Szeroki wybór okularów korekcyjnych – salon optyczny AK Optyk
Szukasz profesjonalnego salonu optycznego, w którym specjaliści przeprowadzą Ci stacjonarne badanie wzroku? Ważna jest dla Ciebie szybka i prawidłowa diagnoza, a także odpowiednie dobranie szkieł korekcyjnych? A może...
Znajdź optyków
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas
cookie icon

Dbamy o Twoją prywatność

W naszym serwisie używamy plików cookies (tzw. ciasteczek), które zapisują się w przeglądarce internetowej Twojego urządzenia.

Dzięki nim zapewniamy prawidłowe działanie strony internetowej, a także możemy lepiej dostosować ją do preferencji użytkowników. Pliki cookies umożliwiają nam analizę zachowania użytkowników na stronie, a także pozwalają na odpowiednie dopasowanie treści reklamowych, również przy współpracy z wybranymi partnerami. Możesz zarządzać plikami cookies, przechodząc do Ustawień. Informujemy, że zgodę można wycofać w dowolnym momencie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Cookies.

Zaawansowane ustawienia cookies

Techniczne i funkcjonalne pliki cookie umożliwiają prawidłowe działanie naszej strony internetowej. Wykorzystujemy je w celu zapewnienia bezpieczeństwa i odpowiedniego wyświetlania strony. Dzięki nim możemy ulepszyć usługi oferowane za jej pośrednictwem, na przykład dostosowując je do wyborów użytkownika. Pliki z tej kategorii umożliwiają także rozpoznanie preferencji użytkownika po powrocie na naszą stronę.

Analityczne pliki cookie zbierają informacje na temat liczby wizyt użytkowników i ich aktywności na naszej stronie internetowej. Dzięki nim możemy mierzyć i poprawiać wydajność naszej strony. Pozwalają nam zobaczyć, w jaki sposób odwiedzający poruszają się po niej i jakimi informacjami są zainteresowani. Dzięki temu możemy lepiej dopasować stronę internetową do potrzeb użytkowników oraz rozwijać naszą ofertę. Wszystkie dane są zbierane i agregowane anonimowo.

Marketingowe pliki cookie są wykorzystywane do dostarczania reklam dopasowanych do preferencji użytkownika. Mogą być ustawiane przez nas lub naszych partnerów reklamowych za pośrednictwem naszej strony. Umożliwiają rozpoznanie zainteresowań użytkownika oraz wyświetlanie odpowiednich reklam zarówno na naszej stronie, jak i na innych stronach internetowych i platformach społecznościowych. Pliki z tej kategorii pozwalają także na mierzenie skuteczności kampanii marketingowych.

×