Na czym polega badanie wzroku u optyka?
Jeszcze do niedawna wizytę u optyka należało poprzedzić odwiedzinami u okulisty, który przeprowadzał serię badań i wypisywał receptę na odpowiednie okulary. Jednak dzisiaj coraz częściej niezbędne badania możemy wykonać w salonie optycznym. Profesjonalne placówki są wyposażone w nowoczesne urządzenia i oferują kompleksową diagnostykę wad i chorób oczu. Przeczytaj, jak wygląda takie badanie i dowiedz się, czy może zastąpić wizytę u specjalisty.
Badanie refraktometrem
Pierwszym badaniem, które jest wykonywane u optyka, jest komputerowe badanie wzroku, tzw. metodą obiektywną. Podczas badania specjalne urządzenie wpuszcza wiązki promieniowania podczerwonego do oka i analizuje refleksy odbite od jego struktur. Następnie są one przetwarzane przez komputer, który generuje dane informujące lekarza o wadzie refrakcji posiadanej przez pacjenta. Jeśli cierpi on na krótkowzroczność, ognisko będzie leżało przed siatkówką, z kolei w przypadku dalekowzroczności – za siatkówką. Komputerowe badanie wzroku jest krótkie i komfortowe dla pacjenta. Musi on jedynie patrzeć przez mały otwór, w którym wyświetlany jest oddalony przedmiot. Jeśli pacjent posiada już okulary, optyk mierzy również moce ich soczewek przy użyciu dioptromierza. Wynik obu badań stanowi podstawę do zasadniczego badania wzroku.
Badanie foropterem
Po zakończeniu pierwszego badania specjalista przechodzi do tzw. metody subiektywnej. Przedtem może on zadać pacjentowi kilka pytań. Będzie chciał wiedzieć, czy byłeś w ostatnim czasie u okulisty i czy przyjmujesz jakieś leki. Badanie indywidualnej ostrości wzroku do dali jest wykonywane za pomocą foroptera. W czasie jego przeprowadzania pacjent patrzy na tekst, a optyk wymienia szkła o różnej mocy, zadając w tym samym czasie pytania kontrolne. Jeśli masz powyżej 40 lat, będziesz musiał wykonać również badanie ostrości wzroku do bliży. W tym celu lekarz założy oprawę probierczą, a tym dostaniesz tekst, który będziesz musiał przeczytać na głos. To badanie trwa około 15 minut. Po jego zakończeniu optyk omawia wyniki, objaśnia pacjentowi, jaką ma ostrość wzroku i moce korekcyjne i zaleca odpowiednie okulary lub soczewki.
Inne badania specjalistyczne
W niektórych salonach optycznych, które współpracują z okulistą, można skorzystać również z profesjonalnych badan okulistycznych takich jak badanie w lampie szczelinowej, badanie dna oka czy pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Możliwe jest również sprawdzenie sprawności akomodacji i widzenia obuocznego.
Jeśli salon optyczny posiada odpowiedni sprzęt, wykona również pomiar parametrów oka w technologii 3D. Posługując się nim, specjalista mierzy środek obrotu gałki ocznej, uzyskując tym samym indywidualny parametr, który jest wykorzystywany w spersonalizowanych soczewkach okularowych. Dzięki temu zwiększa się ich jakość i precyzja.
Czy badanie wzroku u optyka jest wystarczające?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, musisz poznać różnice między okulistą a optykiem. Zadaniem tego pierwszego jest między innymi wykonywanie badań narządu wzroku, rozpoznawanie chorób i wykonywanie zabiegów chirurgicznych na gałce ocznej. Z kolei optyk wykonuje pomiary układu wzrokowego potrzebne do określenia wady wzroku i dobiera odpowiednie soczewki kontaktowe lub okulary. Jeśli posiada tytuł magistra w zakresie optometrii, może również prowadzić badania w celu wykrycia wad wzroku oraz rehabilitować układ wzrokowy. Nie ma on kompetencji pozwalających na wykrycie chorób narządu wzrokowego, jeśli jednak zależy ci tylko na wykryciu wady wzroku, badanie w salonie optycznym będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.
Dlaczego badanie wzroku jest ważne?
Regularne badanie wzroku jest ważnym elementem dbania o zdrowie naszych oczu. Pozwala ono na wykrycie wczesnych objawów chorób oczu i całego organizmu, poprawienie komfortu widzenia i zastosowanie odpowiednich szkieł kontaktowych lub okularów. W przypadku dzieci odgrywa ono z kolei ważną rolę w zapewnieniu prawidłowego rozwoju wzroku. Jeśli zaburzenie wzroku nie zostanie wykryte, mogą mieć one kłopoty np. z nauką.
Profesjonalne salony optyczne oferują obecnie rozbudowane usługi zawierające również specjalistyczne badania. Dzięki temu rutynowe kontrole można przeprowadzić wygodnie i bez czekania w długich kolejkach.