Jak dobrać soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe są popularnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które borykają się z problemem pogorszenia wzroku. Za ich pomocą można obecnie skorygować niemal każdą wadę. Zanim jednak zdecydujesz się na noszenie soczewek, powinieneś odwiedzić specjalistę, który wykona badania i dobierze szkła, które będą dla ciebie najlepsze. Pokaże ci również, jak je zakładać i pielęgnować, by służyły jak najlepiej.
Badanie wzroku
Pierwszym krokiem, o którym musisz pamiętać, zanim zdecydujesz się na soczewki kontaktowe, jest badanie wzroku. Obecnie można je wykonać także u optyka, ponieważ większość salonów współpracuje z doświadczonymi lekarzami. W skład takiego badania wchodzi między innymi sprawdzenie ostrości wzroku, ustalenie refrakcji oka i pomiar krzywizny rogówki. Okulista sprawdzi również przedni odcinek oka i oceni wydzielanie łez.
Po przeprowadzeniu badania specjalista będzie mógł ci zaproponować soczewki kontaktowe, które będą najlepiej pasować do twoich indywidualnych potrzeb.
Wybór odpowiedniego rodzaju soczewek
Dobór soczewek zależy od wady wzroku, jaką posiadasz. Jeśli jesteś astygmatykiem, najlepsze będą dla ciebie soczewki kontaktowe toryczne. Z kolei dla osób krótko i dalekowzrocznych sprawdzą się soczewki sferyczne lub asferyczne. Dla tych, którzy mają problem z widzeniem blisko lub daleko położonych obiektów idealne będą natomiast soczewki kontaktowe progresywne. Odpowiedni rodzaj soczewek okulista dobierze na podstawie wcześniejszego badania. Twoim zadaniem będzie natomiast podjęcie decyzji, jaki tryb noszenia szkieł kontaktowych najbardziej ci odpowiada.
Soczewki kontaktowe jednodniowe
Ten rodzaj szkieł nie wymaga specjalnej pielęgnacji, ponieważ przed pójściem spać soczewki się wyrzuca, a następnego dnia nakłada nową parę. Z tego powodu będą one odpowiednie dla osób, które wiedzą, że nie będą mogły utrzymać higieny soczewek przez dłuższy czas lub którym po prostu zależy na wygodzie.
Soczewki miesięczne i kwartalne
Takie soczewki można nosić odpowiednio miesiąc lub nawet kwartał. Trzeba jednak pamiętać o ich codziennym zdejmowaniu i przechowywaniu w specjalnym pudełeczku. Niezastosowanie się do zaleceń lekarza może spowodować, że soczewki, zamiast pomagać, będą nam szkodzić, dlatego ten rodzaj powinny wybierać osoby obowiązkowe i schludne. Po upływie określonego czasu szkła trzeba wymienić na nowe.
Soczewki Day & Night
Jest to najwygodniejszy rodzaj soczewek kontaktowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii przepuszczają one więcej powietrza i są bezpieczne nawet przy ciągłym użytkowaniu. Właśnie dlatego nie wymagają one codziennego zdejmowania i zakładania. Ten rodzaj szkieł kontaktowych będzie odpowiedni dla wszystkich osób, którym zależy na wygodzie użytkowania kontaktów.
Dopasowanie soczewek u optyka
Tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy, o doborze soczewek zawsze powinien zdecydować specjalista. Podczas wizyty nie tylko wykona on badanie wzroku, ale też udzieli ci instrukcji, jak zakładać i zdejmować soczewki. Może również poprosić cię o założenie próbnej pary, by sprawdzić, jak konkretne szkła kontaktowe układają się na twoich oczach. Zapyta cię również o wygodę i komfort noszenia – nie bój się zgłaszać uwag. Jeśli wszystko będzie dobrze, soczewki będziesz mógł zabrać do domu. Po dwóch tygodniach zalecana jest wizyta kontrolna, na której lekarz sprawdzi stopień tolerancji oka na soczewkę. Następnie optyka powinieneś odwiedzić za kilka miesięcy.
Jakie są wady i zalety soczewek kontaktowych?
Soczewki do oczu to przede wszystkim komfort i wygoda użytkowania. Szeroki wybór różnych trybów noszenia pozwala na dobranie szkieł do indywidualnych potrzeb i stylu życia. Nie będziesz miał problemu z pójściem na basen, opalaniem się na plaży czy zabawą podczas urlopu. Możesz w nich również swobodnie uprawiać sport. Dodatkowym plusem szkieł kontaktowych jest niewątpliwie kwestia wizualna. Nie każdemu jest do twarzy w okularach, tymczasem jeśli będziesz nosił soczewki, nikt tego nie zauważy!
Soczewki kontaktowe prawie nie mają wad. Jedyną z nich jest konieczność zachowania higieny i codziennej pielęgnacji. Zbyt długie noszenie soczewek lub ich niewłaściwe przechowywanie może powodować stany zapalne i zakażenia. Sprzyjają temu również źle dobrane szkła, które mogą powodować obrzęk i gorsze widzenie, dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie szkieł u specjalisty.