Z jakich usług skorzystasz u optyka?

Z jakich usług skorzystasz u optyka?

Z usług optyka codziennie korzysta miliony Polaków. Jego zadaniem jest odpowiedni dobór okularów i soczewek kontaktowych. Może on również wykonać komputerowe badanie wzroku i doradzić nam w kwestiach dotyczących dbania o wzrok. Dzięki niemu możemy zachować dobry wzrok mimo pogarszającej się sprawności. Przeczytaj, z jakich usług skorzystasz w salonie optycznym.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Badanie wzroku

Jeśli u optyka jesteś po raz pierwszy, z pewnością skorzystasz z usługi komputerowego badania wzroku. Jest ono wykonywane za pomocą urządzenia emitującego promienie podczerwone. Na podstawie krzywizny rogówki i soczewki oka specjalista może zbadać ostrość twojego wzroku.

Jeśli salon optyczny współpracuje z okulistą, będziesz mógł wykonać także inne badania. W ich skład wchodzi między innymi ustalenie refrakcji oka, pomiar krzywizny rogówki, sprawdzenie przedniego odcinka oka i ocena wydzielania łez. Na ich podstawie okulista będzie mógł zaproponować ci okulary lub soczewki kontaktowe dobrane do twoich indywidualnych potrzeb.

Dobór okularów

Okulary korekcyjne

Wybór dobrych okularów jest bardzo ważną decyzją, ponieważ prawdopodobnie będą ci one służyły kilka lat. Dobór okularów korekcyjnych dzieli się na kilka etapów. Pierwszym z nich jest badanie wzroku, które pozwala specjaliście na przepisanie właściwej mocy soczewek okularowych. Następnym krokiem jest dopasowanie oprawy. W jej wyborze specjalista sugeruje się przede wszystkim preferencjami klienta, kształtem twarzy oraz zaleconymi wskazaniami dotyczącymi mocy soczewek. Po dokonaniu wyboru okulista wypoziomowuje oprawy, ustawia zauszniki i modyfikuje kształt oprawek tak, by jak najlepiej dopasować je do klienta. Następnie na podstawie pomiaru rozstawu źrenic oraz kąta pochylenia oprawy umieszcza w nich soczewki okularowe. Ostatnim krokiem jest wybór materiału, konstrukcji i koloru soczewek.

Okulary przeciwsłoneczne

U optyka możesz dobrać również okulary przeciwsłoneczne. Obecnie niewiele klientów decyduje się na taką usługę, ponieważ w centrach handlowych łatwo można znaleźć modne okulary w przystępnej cenie. Nie zapewniają one jednak odpowiedniej ochrony, dlatego dobre szkła przeciwsłoneczne najlepiej kupić w salonie optycznym. Będą one posiadać wszystkie potrzebne filtry, które ochronią nasz wzrok. Zaletą takiego rozwiązania jest również fakt, że możesz wybrać materiał, z którego zostaną wykonane soczewki. Masz też gwarancję, że oprawki posłużą ci dłużej, niż tylko jeden sezon. Pamiętaj, że okulary przeciwsłoneczne, które kupujesz w zwykłym sklepie, mogą stanowić zagrożenie dla twoich oczu. Przez to, że nie posiadają one niezbędnych filtrów, powodują, że źrenica jest narażona na silniejszy wpływ promieniowania ultrafioletowego.

Dobór soczewek kontaktowych

Dobór odpowiednich soczewek kontaktowych, tak jak w przypadku okularów, poprzedza badanie wzroku. Na podstawie jego wyników optyk może zdecydować, jaki model soczewek będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni. Dla astygmatyków najlepszym rozwiązaniem będą soczewki toryczne, z kolei dla osób z krótko lub dalekowzrocznością – sferyczne lub asferyczne. Do wyboru masz również soczewki kontaktowe progresywne – taki model będzie odpowiedni, jeśli twoim problemem jest widzenie blisko lub daleko położonych przedmiotów.

Wybierając soczewki kontaktowe, będziesz musiał również zdecydować, jaki tryb noszenia odpowiada ci najbardziej. Jeśli nie chcesz codziennie dbać o wkładanie szkieł do specjalnego pojemnika, sprawdzą ci się soczewki kontaktowe jednodniowe. Z kolei dla osób, którym nie przeszkadza codzienna pielęgnacja szkieł, dobre będą soczewki miesięczne i kwartalne. Optyk może ci również zaproponować soczewki typu Day & Night, które przepuszczają więcej powietrza niż tradycyjne szkła i dają możliwość użytkowania ich bez przerwy przez około tydzień. To idealne rozwiązanie na przykład na wakacyjny urlop.

Jeśli wybierzesz już tryb noszenia soczewek, optyk może poprosić cię o przymierzenie próbnej pary, aby zobaczyć, jak zachowują się one na twoich oczach. W tym czasie możesz również zgłaszać swoje uwagi. Dzięki temu soczewki kontaktowe będą idealnie dopasowane.

Konsultacje w zakresie dbania o wzrok

Jeśli twój wzrok wymaga korekcji, powinieneś dbać, by odwiedzać salon optyczny regularnie. Dzięki temu będziesz miał świadomość ewentualnych zmian w widzeniu, a okulary lub soczewki zawsze będą idealnie dopasowane. Optyk udzieli ci również wskazówek, jak prawidłowo używać soczewek kontaktowych oraz jak dbać o swój wzrok i czego unikać, aby się nie pogorszył. Jego wiedza i doświadczenie z pewnością przywrócą ci radość z komfortowego widzenia.

Kategorie
Warto przeczytać
Rodzaje soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe nie są znane od wieków, aczkolwiek cieszą się ogromną popularnością. Pozwalają nie tylko żyć pełną piersią i wykonywać wszelkie czynności dnia codziennego, ale też zerwać ze statusem „okularnika”. Z...
Na czym polega badanie kąta zeza?
Zez to dosyć często występująca przypadłość. Najczęściej diagnozuje się ją u dzieci i niemowląt. W okresie dorastania, wraz z wiekiem zez zazwyczaj mija. Żeby to jednak ułatwić, niezbędne jest przeprowadzenie...
Jakie mogą być zaburzenia widzenia?
Zaburzenia widzenia nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale przed wszystkim świadczą o rozwijającej się chorobie. Przeczytaj, jakie mogą być przyczyny postępujących kłopotów ze wzrokiem. Poznaj najczęściej...
Znajdź optyków
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas