Co zrobić z uszkodzonym tłumikiem?
Tłumik w samochodzie pełni bardzo ważną funkcję. Odpowiada za ukierunkowanie strumienia spalin, które wypadają z silnika oraz tłumik hałas, jaki generuje pracujący silnik. Jednak z czasem działanie wysokiej temperatury uszkadza materiał, z którego wykonany jest silnik i cały system przestaje działać prawidłowo. O tym co należy zrobić z uszkodzonym tłumikiem, piszemy więcej w tym artykule?
Dlaczego tłumik zaczyna hałasować?
Dziwne i niepokojące dźwięki wydobywające się z rury wydechowej – jest to pierwszy sygnał do tego, że żywot naszego tłumika zaczyna dobiegać końca. Najczęściej hałas ten słychać, kiedy samochód pracuje na biegu jałowym oraz w momencie rozpędzania pojazdu. Z czasem, jeżeli zbagatelizujemy pierwsze symptomy głośniejszej pracy układu wydechowego, to narażamy się na przykre konsekwencje w postaci odebrania dowodu rejestracyjnego.
Zapytaliśmy pracownika gdyńskiego warsztatu mechaniki pojazdowej o to, co możemy zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji? Powiedział nam, że kluczem do tego, aby mieć pewność, że auto jest w świetnej formie, jest regularna prewencja. Każdy kierowca ma świadomość tego, że co najmniej raz w roku trzeba robić przegląd techniczny. Podczas takiego przeglądu powinniśmy sprawdzić, czy poziom decybeli generowanych przez nasz tłumik mieści się w dopuszczalnych formach. Takie badanie nic nie kosztuje, a może nas uchronić przed przykrymi konsekwencjami i tratą dowodu rejestracyjnego pojazdu.
Zaufaj specjalistom
Uszkodzonego tłumika nie należy łatać samodzielnie – jest to z jednej strony niebezpieczne, a z drugiej strony może przysporzyć większych kosztów w dalszej perspektywie. Jeżeli dziura w tłumiku nie jest duża, to możemy udać się do zakładu mechaniki pojazdowej, który specjalizuje się w naprawie tłumików. W przypadku, jeżeli tłumik nie jest nadmiernie skorodowany i sfatygowany, możliwe jest jego pospawanie. Sprawi to, że układ będzie pracował ciszej, ale dla nas jest to pierwszy sygnał, że w niedalekiej przyszłości trzeba będzie tłumik wymienić. Warto tutaj zdać się na ocenę profesjonalnych mechaników.
Jeżeli naprawa doraźna nie jest możliwa, to konieczna jest wymiana tłumika samochodowego. Na rynku istnieje bardzo wiele firm, które specjalizują się w dostarczaniu zamienników dla części oryginalnych – oczywiście jeżeli z jakichś przyczyn nie chcemy dokonywać zakupów w ASO, które zazwyczaj są bardzo drogie. Zużyty tłumik zostanie poddany utylizacji przez zakład, który profesjonalnie zajmują się wymianą tłumików.