Dobór odzieży a przepisy BHP
Odzież robocza i ochronna są jednymi z ważniejszych elementów, w które powinien zostać wyposażony każdy pracownik. Obowiązek ich zapewnienia przez pracodawcę wynika z obowiązujących przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Czym należy kierować się przy wyborze odzieży dla pracowników, by była zgodna z BHP? Czy pracownik musi być wyposażony zarówno w odzież roboczą, jak i ochronną? Sprawdź poniżej.
Odzież a przepisy BHP
Zgodnie z obowiązującym kodeksem pracy, każdy pracodawca jest zobowiązany nieodpłatnie dostarczyć pracownikowi odzież i obuwie robocze. Elementy te są wymagane w sytuacji, gdy ich własne ubrania mogą ulec zniszczeniu bądź znacznemu zabrudzeniu, lub też, gdy wymagają tego względy sanitarne, technologiczne czy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy.
- Warto pamiętać, że tego typu wyposażenie jest własnością pracodawcy. Z tego względu jest on zobowiązany do zapewnienia rozwiązań umożliwiających utrzymanie ich w czystości, konserwację naprawę, a również odpylanie czy odkażanie – wyjaśnia ekspert z MB Technika.
Warto również zwrócić uwagę, że obowiązujące przepisy w zakresie bezpieczeństwa pracy wskazują odpowiedzialność pracodawcy w zakresie wyposażenia pracowników w odzież roboczą i jednocześnie obligują pracownika do jej stosowania podczas wykonywania swoich obowiązków. Brakuje jednak uszczegółowienia, w jaką odzież roboczą powinny zostać wyposażone osoby zatrudnione na konkretnych stanowiskach. Z tego względu, w każdym zakładzie powinny być określone stanowiska, które wymagają jej stosowania.
Jak wybrać odpowiednią odzież roboczą?
Wybierając odpowiednią odzież roboczą, należy zwrócić uwagę na jej właściwości użytkowe oraz dostosowanie do warunków, w jakich będzie użytkowana. W przypadku okryć ochronnych konieczne jest również ich dopasowanie do zagrożeń występujących w miejscu prac. Wśród ważnych parametrów powinny się znaleźć również sposób jej wykonania oraz charakter materiału, z którego została wyprodukowana.
Do obowiązkowych elementów odzieży roboczej należy zaliczyć:
- spodnie – w wersji do pasa bądź w postaci ogrodniczek,
- bluza lub koszula robocza,
- koszula z krótki/długim rękawem,
- obuwie – półbuty, trzewiki, czy też buty z podwyższoną cholewką (dostosowane do zakresu wykonywanych obowiązków)
- kurtka przeciwdeszczowa,
- kamizelka ocieplana.
Wśród najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do ich produkcji znajdują się: bawełna, poliester, elastan, akryl, poliamid czy też ich mieszanki. Każdy ze wspomnianych ma swoje zalety i właściwości użytkowe, które pozwalają zapewnić właściwe funkcjonowanie pracownika w różnych warunkach. Z tego też względów, ich dobór powinien być dopasowany do warunków panujących w zakładzie.