Jak dbać o samochód podczas lata?
Lato to czas, na który co roku czekamy z utęsknieniem. Promienie słoneczne i wysoka temperatura, chociaż dla nas przyjemne, dla naszego samochodu mogą okazać się szkodliwe. Zastanawiasz się, jak podczas wakacji zadbać o klimatyzację, opony i lakier auta? Poznaj nasze wskazówki i dowiedz się, o czym pamiętać, by dotrzeć na urlop w komfortowych warunkach i co zrobić, by uniknąć uszkodzeń w samochodzie.
Pamiętaj o klimatyzacji
Używanie klimatyzacji podczas upałów jest wskazane nie tylko ze względu na komfort jazdy, ale również bezpieczeństwo. Wysoka temperatura w samochodzie może bowiem negatywnie wpłynąć na samopoczucie kierowcy, prowadząc do zmęczenia, powodując obniżenie koncentracji i osłabienie refleksu.
O klimatyzację powinniśmy dbać nie tylko podczas wakacji, ale przez cały rok. Regularnie przeprowadzane przeglądy zapobiegną rozwojowi pleśni, grzybów, roztoczy, bakterii i wirusów, które mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.
Przed wyjazdem na urlop warto zdecydować się na przegląd w sprawdzonym warsztacie samochodowym. Jak rozpoznać niesprawne działanie klimatyzacji? Mogą na to wskazywać m.in. jej słaba wydajność, nadmierne zużycie paliwa czy nieprzyjemny zapach, który wydobywa się z otworów po jej uruchomieniu.
Zwróć uwagę na stan opon
Latem asfalt może nagrzewać się nawet do 60 stopni Celsjusza. Gorące podłoże łatwo zmiękcza opony i zwiększa ich powierzchnię styku z drogą, a to powoduje, że stają się one bardziej podatne na przetarcia, pęknięcia a nawet zapalenia. Jeśli wyjeżdżasz na wakacje, koniecznie sprawdź stan ogumienia w twoim aucie. Zaniepokoić powinny cię rysy, wybrzuszenia oraz pęcherze.
Co robić, gdy opona pęknie w trakcie jazdy? Przede wszystkim – zachować spokój i jak najszybciej rozpocząć delikatne hamowanie, uważając na utrzymanie właściwego kierunku jazdy. W przypadku uszkodzenia opony osi kierowanej, pojazd będzie znosić na prawą lub lewą stronę.
W lecie może również dojść do zapalenia ogumienia. Jeśli zauważysz, że opona płonie i pęka, bezwzględnie zatrzymaj się na pasie awaryjnym. Wezwij również straż pożarną i zabezpiecz miejsce zdarzenia.
Zabezpiecz lakier przed blaknięciem
Słońce emituje promienie ultrafioletowe, które powodują, że lakier samochodu blednie i matowieje niczym pozostawiona na słońcu do wyschnięcia czarna koszulka. Aby temu zapobiec, trzeba zadbać o zabezpieczenie lakieru.
Auto należy regularnie myć i woskować. To właśnie wosk stanowi najlepszą ochronę karoserii przed słońcem, wodą czy ptasimi odchodami. Działa on jak tarcza, która odbija promienie słoneczne zanim zdążą przeniknąć warstwę farby i osłabić pigment. Sprawia również, że brud nie przykleja się tak łatwo do lakieru. Ochronną warstwę wosku powinniśmy nakładać raz na 2-4 tygodnie.
Innym rozwiązaniem, które pomoże nam zabezpieczyć lakier, jest trzymanie samochodu pod pokrowcem (szczególnie, jeśli korzystamy z niego jedynie „od święta”) lub po prostu postawienie go na parkingu w zacienionym miejscu. Więcej o tym, jak parkować latem, przeczytasz w następnym akapicie.
Nie dopuść do przegrzania się samochodu
Wewnątrz auta zaparkowanego na słońcu w upalny dzień temperatura gwałtownie wzrasta. Może ona wynieść nawet 50 stopni Celsjusza! Aby uniknąć przegrzania samochodu, warto przy parkowaniu wybierać miejsca, w których znajduje się cień. Powinniśmy o tym pamiętać szczególnie, jeśli nasze auto nie jest wyposażone w klimatyzację.
Aby zachować odpowiednią temperaturę wewnątrz pojazdu, możemy się również zaopatrzyć w matę odbijającą ciepło. Umieszczenie takiego materiału na szybie nie pozwoli promieniom słonecznym na dostanie się do wnętrza naszego pojazdu.
Bardzo ważną kwestią związaną z parkowaniem auta w czasie wysokiej temperatury jest również zadbanie o to, by nie zostawiać w nim zwierząt oraz dzieci. Samochód bardzo szybko się nagrzewa i wysoka temperatura może w kilka minut doprowadzić do tragedii. Jeśli widzimy zamknięte w samochodzie dziecko lub zwierzę – reagujmy.