Jak dbać o wycieraczki samochodowe zimą?
Sprawne wycieraczki samochodowe są niezbędne, by zachować bezpieczeństwo na drodze zimową porą. To szczególnie istotne, gdy zapada zmrok i nawet drobne zabrudzenia na szybie mogą utrudniać widoczność. Mróz, sól czy piach mogą uszkodzić gumę wycieraczek, więc dowiedz się, jak zadbać o ten ważny element samochodu. Sprawdź, co niszczy pióra i kiedy należy wymienić wycieraczki samochodowe.
Jak zadbać o wycieraczki samochodowe?
Dowiedz się, jak eksploatować wycieraczki samochodowe, by służyły jak najdłużej i kiedy należy je wymienić.
Pamiętaj o odmrażaczu do szyb
Gdy nocą złapie mróz, a my rano spieszymy się do pracy, chcemy jak najszybciej wsiąść do samochodu i dotrzeć do celu. Niestety po mroźnej nocy gumki wycieraczek zwykle przymarzają do szyby. W takiej sytuacji często odruchowo odrywamy wycieraczki, co może doprowadzić do wyszczerbienia żądła. Czasem próbujemy je też po prostu uruchomić – to również nie jest najlepszy pomysł.
Żeby nie doprowadzić zimą do uszkodzenia wycieraczek, miej zawsze pod ręką odmrażacz do szyb w sprayu. Nie kosztuje wiele, a przynosi ratunek w awaryjnych sytuacjach. Spryskaj szybę i wycieraczki, poczekaj chwilę i wszystko powinno powrócić do normy.
Jest też inne rozwiązanie. Jeśli chcesz uniknąć problemów z przymarzaniem, możesz pozostawić samochód na noc z podniesionymi wycieraczkami lub włożyć kawałek tektury między gumki a szybę.
Nie zapomnij o skrobaczce do lodu
Niektórzy traktują wycieraczki samochodowe jako alternatywę dla skrobaczki do lodu, więc gdy na powierzchni szyby pojawiają się twardy szron lub lód, uruchamiają mechanizm wycieraczek. Nierówna powierzchnia jest niebezpieczna dla żądła wycieraczek, które mogą się uszkodzić. Lepiej najpierw zeskrob twardy nalot i użyj odmrażacza.
Regularnie czyść szyby
W zimową pogodę szyby brudzą się zdecydowanie bardziej. Przyczyną jest m.in. posypywanie dróg solą i piaskiem, które w czasie jazdy lądują również na szybach auta. Nie tylko rysują powłokę szyby, ale także mogą uszkodzić wycieraczki. W tym celu zatroszcz się o częste spryskiwanie szyb i regularne oczyszczanie gumek i piór wycieraczek.
Zadbaj o płyn do spryskiwaczy
Postaraj się, by w zbiorniku spryskiwacza w mroźne dni znajdował się płyn o niskiej temperaturze zamarzania. Najlepiej wybieraj płyny od dobrych producentów, które są lepszej jakości. Jeśli płyn zamarznie, możesz mieć kłopot i stracić czas na jego odmrażanie.
Wymieniaj pióra wycieraczek
Odpowiednia pielęgnacja i używanie wycieraczek sprawi, że będą dłużej działać efektywnie. Jednak jeśli zaczną piszczeć lub przestaną pracować płynnie, należy je wymienić. Doświadczeni mechanicy rekomendują wymianę gumowych piór przynajmniej raz w ciągu roku.
Kiedy wymienić wycieraczki samochodowe?
Zabrudzenia utrudniają prawidłowe widzenie na drodze. Jeśli zauważysz stałe smugi i nawet po dokładnym wyczyszczeniu wycieraczki, sytuacja się nie zmieni, czas na wymianę wycieraczek.
Kolejne niepokojące sygnały świadczące o niesprawnej pracy wycieraczek to piszczenie lub przeskakiwanie piór. Przyczyną może być uszkodzenie konstrukcji pióra. Lepiej jak najszybciej je wymienić, żeby nie doszło do trwałych uszkodzeń na powłoce szyby.
Jakie wycieraczki samochodowe dobrać?
Przede wszystkim dobierz odpowiednie wycieraczki do swojego samochodu. Błędem jest kupowanie zbyt krótkich wycieraczek. Wiele osób stawia na dłuższe pióra, jednak należy wcześniej sprawdzić, czy nie będą stanowiły obciążenia dla mechanizmu.
Warto wybierać wycieraczki ze spoilerami, jeśli takie były wcześniej zamontowane w twoim aucie. Ważny jest również właściwy montaż, który zagwarantuje, że nie dojdzie do uszkodzenia.