Jakie konsekwencje grożą za jazdę z pękniętą szybą?
Pęknięta szyba jest poważnym uszkodzeniem, które determinuje konieczność szybkiej naprawy i zaprzestania jazdy. Stanowi ona realne zagrożenie zarówno dla kierowcy, pasażera, jak i innego uczestnika ruchu drogowego. W razie nieprzestrzegania przepisów za pękniętą szybę grozi mandat. Jakie konsekwencje niesie ze sobą jazda z pękniętą szybą? Odpowiedź znajduje się w artykule.
Co powoduje uszkodzenia szyby?
Uszkodzenie szyb najczęściej powodują kamyczki odbijane przez koła innych pojazdów. Drobne usterki czy tzw. pajączki pojawiają się także czasem na skutek złego stanu piór wycieraczek (dzieje się to szczególnie w okresie zimowym, kiedy wycieraczki są przymarznięte, a szyby pokryte warstwą lodu). Do różnych zarysowań dochodzi często podczas czyszczenia pojazdu po zimie, kiedy usuwane są nagromadzone opady.
Skutki jazdy z pękniętą szybą
W przypadku niewielkiego uszkodzenia, tzw. odprysku należy udać się do profesjonalnego warsztatu, gdzie zostanie dokonana sprawna naprawa (jest to typowa usterka). Jazda z odpryskiem jest jednak możliwa. Jeżeli na szybie samochodowej pojawiło się duże pęknięcie, mogą pojawić się problemy podczas jazdy. Owo pęknięcie pogardza widoczność i wpływa na bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Nawet lekki wstrząs może doprowadzić do całkowitego pęknięcia szyby.
Nawet drobne uszkodzenie może z czasem się powiększyć, co grozi niebezpieczeństwem dla kierowcy i pasażerów.
Pęknięta szyba a przepisy
Artykuł 66 ustawy „Prawo o ruchu drogowym” mówi, że stan pojazdu musi zapewniać jego bezpieczną eksploatację. Zgodnie z przepisami uszkodzona szyba nie zapewnia takiego bezpieczeństwa. Jeżeli kierowcę, który zlekceważył problem, zauważy policja, podczas kontroli może on otrzymać mandat (do 250 zł) oraz utracić dowód rejestracyjny do czasu usunięcia usterki.
Jak naprawić szybę?
Pękniętą szybę najlepiej naprawić w autoryzowanym i renomowanym warsztacie samochodowym, specjalizującym się w naprawie i wymianie szyb samochodowych. Przykładem takiego zakładu jest firma Aga-pol, posiadająca wieloletnie doświadczenie w sprzedaży, naprawie i montażu szyb.
Szybę można naprawić poprzez dwa sposoby. Pierwszym jest jej naprawa, a drugim wymiana. Zamianę szyb samochodowych stosuje się najczęściej przy poważnych uszkodzeniach. Jeżeli pojawiło się jedynie drobne pęknięcie, w profesjonalnych zakładach samochodowych specjaliści mogą dokonać jedynie specjalistycznego uzupełnienia. Koszt takiego rozwiązanie jest znacznie niższy niż wymiana szyby na nową. Cena zależy głównie od rodzaju szyby.