Które elementy przyczepek samochodowych najczęściej podlegają wymianie?
Przyczepy to duża grupa pojazdów przeznaczonych do różnych celów. Ich cechą wspólną jest jednak fakt, że pozbawione są własnego napędu i muszą być ciągnięte przez inny pojazd. Stosuje się je przede wszystkim do przewozu różnorodnych ładunków, dlatego też mają powszechne zastosowanie zarówno w firmach przewozowych czy budowlanych, jak i wśród osób prywatnych. Aby właściwie spełniały swoje funkcje, muszą być sprawne. Sprawdź, które elementy przyczepek samochodowych najczęściej podlegają wymianie.
Jako że przyczepka została stworzona z myślą o przewożeniu ładunku, narażona jest ona na duże obciążenia. Z tego powodu jej podzespoły podlegają naturalnemu zużyciu. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas rutynowych przeglądów, aby w porę wymienić niesprawne elementy i zapobiec poważniejszym awariom.
Bardzo ważnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo jazdy jest oświetlenie. Szczególne znaczenie ma ono w przypadku przyczepy, która charakteryzuje się najczęściej dużymi gabarytami. W związku z tym zgodnie z przepisami musi być wyposażona w wiele rodzajów odblasków i świateł. Ich żarówki mają określony czas działania, po jakim przestają świecić. Należy zatem regularnie kontrolować ich stan, ponieważ jest to element, który raz na jakiś czas podlega wymianie, twierdzi przedstawiciel sklepu z częściami do przyczepek.
Drugim niezwykle istotnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo jest sprawny układ hamulcowy. W przyczepach są to hamulce bębnowe, które składają się z bębnów hamulcowych, szczęk oraz linek. Jako że podlegają one intensywnej eksploatacji są jednocześnie elementami, które najczęściej wymagają wymiany. Jeśli podczas hamowania słychać zgrzyt lub tarcie metalu, oznacza to najprawdopodobniej konieczność wymiany szczęk hamulcowych na osi w związku ze zużyciem okładzin hamulcowych. Wymianę szczęk warto połączyć ze zmianą linek oraz smarowaniem całego układu smarem miedzianym.
Jak wiadomo przyczepa służy do przewozu różnorodnych ładunków, które muszą być właściwie zabezpieczone. W tym celu stosuje się różnorodne rozwiązania, wśród których największą popularnością cieszą się zapięcia burtowe. Są to niewielkie, stalowe elementy, które posiadają blokadę zabezpieczającą burtę przed otwarciem. Jako że są wielokrotnie zamykane i otwierane, zdarza się, że ulegają awariom i dosyć często wymagają wymiany.
Sprawność przyczepy to bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i ładunku. Z tego powodu warto regularnie kontrolować jej stan techniczny i wymieniać zużyte części, do których często należą: oświetlenie, układ hamulcowy, a także zamykacze burty.